virusler.gen.tr https://www.virusler.gen.tr Virüs, Virüs Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, virusler.gen.tr Wed, 18 Jan 2017 00:00:00 +0000 Thu, 17 Oct 2019 00:00:00 +0000 60 Hpv 18 Virüsü Nedir https://www.virusler.gen.tr/hpv-18-virusu-nedir.html Fri, 28 Sep 2018 09:38:55 +0000 Hpv 18 Virüsü Nedir; Onkolojik papilloma virüs tiplerinden biri olan Hpv 18 virüsü oldukça riskli bir virüstür. Hpv 18 virüsü rahim ağzı kanseri için en riskli virüs tiplerinden biridir. Rahim ağzı k
Hpv 18 Virüsü Nedir; Onkolojik papilloma virüs tiplerinden biri olan Hpv 18 virüsü oldukça riskli bir virüstür. Hpv 18 virüsü rahim ağzı kanseri için en riskli virüs tiplerinden biridir. Rahim ağzı kanseri ölüm sebep olan kanser türleri arasında 2. sırada yer alıp, en yaygın görülen jinekolojik kanserdir.

Hpv 18 Virüsü Nerelerde Görülür

Hpv 18 virüsü hem genital bölgede ellerde ve parmaklarda görülen siğillerden farklı siğillere sebep olmakta ve kasere sebebiyet vermektedir. Tek taraflı kasık ağrısı, adet dışı kanamalar, akıntılar, siğiller, cinsel ilişki sonrası kanamlar, kilo kaybı ve kansızlık bu virüsün belirtisi olabailir. Bu kanser türü daha çok ilerli evrelerde kendini gösterip belirti vereceğinden 18 yaşından sonra rahim ağzı simir testi yaptırmak herhangi bir olumsuz sonuçla karşılaşmamak için tedbir olacaktır.

Hpv 18 Virüsü Nasıl Bulaşır;

Ayrıva sadece  cinsel yolla bulaşan hastalıklar grubu olarak görülen Hpv 18 Virüsü son yıllarda yapılan araştırmalar sonucu başka yollarla da bulaşabileceği tespit edilmiştir. Böylece diğer virüslerde olduğu gibi mutasyona uğrayarak ya da  temas yoluyla Hpv 18 Virüsü bulaşabilir hale gelmiştir.
Yalnız Hpv 18 Virüsünden korunmak için bu zamana kadar kullanılmış aşılar halen güvenilirliğini kanıtlanmamıştır. 
]]>
Android Telefon Virüs https://www.virusler.gen.tr/android-telefon-virus.html Fri, 28 Sep 2018 15:48:28 +0000 Android telefon virüs olayları teknolojinin ilerlemesine paralel olarak ortaya çıkan sorunlardan biridir. Virüsler ve diğer zararlı yazılımlarda amaç kişisel verilerin çalınması ve izinsiz kullanılmasıdır. Kişisel veriler Android telefon virüs olayları teknolojinin ilerlemesine paralel olarak ortaya çıkan sorunlardan biridir. Virüsler ve diğer zararlı yazılımlarda amaç kişisel verilerin çalınması ve izinsiz kullanılmasıdır. Kişisel verilerden kasıt kişinin banka hesap bilgileridir. 

Akla şöyle bir soru gelebilir virüsler telefona nasıl bulaşabilir

Aslında bu sorunun cevabı çok kolaydır. Telefonlar ile artık çok rahat internete girilebilmekte ve uygulamalar indirilebilmektedir. Bir uygulama yada oyun göründüğünden farklı olabilmekte ve kişisel bilgilerinizi çalmak için programlanmış olabilir, bu nedenle bilinmeyen kaynaklardan uygulama indirirken bir kez daha düşünün ve virüs taramasından geçmemiş kaynaklardan kesinlikle veri alışverişi yapmayın. 

Android Telefon virüs Bulaştığını Anlama Yolları

 • Telefon faturalarınızda anormal artış varsa cihaza virüs bulaşmıştır. Çünkü virüsler bir telefondan özel numaralara bilginiz dışında SMS atarak bunu kolayca yapabilir.
 • İnternet kullanımında aşırı bir artma varsa şüphelenmelisiniz. Çünkü bazı virüsler kullanıcıdan habersiz belirli adreslere elektronik posta gönderebilir hatta sizden habersiz telefona uygulama bile indirebilir.
 • Zamansız yarıda kesilen telefon konuşmaları virüsleri marifeti olabilir. Kullandığınız gsm operatörünün zayıf çekim gücü olan yerlerde değil de kuvvetli çektiği alanlarda bile görüşmeleriniz yarıda kesiliyorsa cihazda virüs olma ihtimali yüksektir.
 • Telefonun bataryası kısa sürede bitiyorsa ve cihazın performansı normalden düşük ise telefona virüs bulaşmış olabilir. Bunun nedeni telefona bulaşan virüslerin işlemci, hafıza gibi kaynaklarını fazlasıyla meşgul etmesidir. Sonuçta artan kullanım cihazın bataryasını kısa zamanda tüketir. 

Günümüzde kullanılan telefonların Android işletim sistemine sahip olması kötü niyetli yazılım üreticilerini bu cihazlara yönelmesine yol açmaktadır. Uzmanlara göre son 10 yılda Android telefonlara virüs bulaşma tehlikesi % 290 artış göstermiştir. Bu uyarıları dikkate almanızda fayda vardır. Aksi halde Android telefon virüs olayı mağdurlarından olabilirsiniz.

]]>
Windows 7 Virüs Programı https://www.virusler.gen.tr/windows-7-virus-programi.html Sat, 29 Sep 2018 07:58:31 +0000 Windows 7 Virüs Programı hakkında kullanıcıların kafası çok karışıktır. Aslında normal olanda budur. Bu durumun nedeni piyasada temel olarak ücretli ve ücretsiz sürümler olarak 2 ana guruba ayrılan, özelde de birçok fa Windows 7 Virüs Programı hakkında kullanıcıların kafası çok karışıktır. Aslında normal olanda budur. Bu durumun nedeni piyasada temel olarak ücretli ve ücretsiz sürümler olarak 2 ana guruba ayrılan, özelde de birçok farklı fonksiyona sahip olan antivirüs programlarının bulunmasıdır. Ancak sizlere tavsiyemiz ister ücretli antivirüs ister ücretli antivirüs kullanımı tercih edin mutlaka otomatik olarak virüs veritabanını otomatik olarak güncelleyebilen ve sisteminizi çok yormadan arka planda ziyaret ettiğiniz internet sitelerini kontrol eden, sistem dosyalarını koruyabilen bir program seçmenizdir.

Antivirüs programları, zararlı olarak tanımlanan virüs, malware ve solucan gibi birçok farklı türü olan program parçalarını sisteminizden temizleyebilen koruma özelliği olan yazılımlara denir. Antivirüsler eğer bir zararlı yazılımı silmezse o yazılım dosyasını karantina işlemi ile sadece tek yönlü ve gerektiğinde çalışmasına izin vermektedir. Windows 7 Virüs Programı olarak kullanılan sistemin ihtiyacına göre seçim yapmak gerekir. İlla isim vermek gerekirse bitdefender antivirüs programını önerebiliriz. Bitdefender antivirüs programının ücretsiz sürümü bile oldukça etkilidir ve her yıl yapılan antivirüs programları değerlendirme testlerinde dünyanın en iyi ilk 3 programı arasına girebilmektedir. Sistem kaynaklarını çok az kullanarak kullanıcı dostu olduğunu göstermektedir. Otomatik virüs listesinin güncellenmesi bir kullanıcı için mutlaka olması gereken bir özelliktir. 

Ülkemizde en fazla tercih edilen antivirüs programları
 • Bitdefender antivirüs
 • Avira antivirüs
 • AVG antivirüs
 • Avast antivirüs
Bir antivirüs programında sürekli güncel olma özelliği önemlidir. Çünkü artık günlük olarak zararlı tanımına dahil edilen programcıkların listesi değişmektedir. Seçerek kullanacağınız antivirüsün otomatik güncellenmesi sisteminize bulaşmalarını engelleyecektir. Windows 7 Virüs Programı ayrıca kullanım kolaylığı sunabilmelidir. Bu özellik kullanıcının olası bir virüs bulaşması halinde yanlış bir işlem yaparak bilgisayarına zarar vermesini engelleyecektir.
]]>
Android Virüs Silme https://www.virusler.gen.tr/android-virus-silme.html Sat, 29 Sep 2018 14:31:33 +0000 Android Virüs Silme: Android adlı akıllı telefonlara özgü olan işletim sistemine sahip cihazlar her geçen gün yeni bir virüs tipi ile karşılaşmakta ve android kullanıcılarını zor duruma sokmaktadır. Android virüs s Android Virüs Silme: Android adlı akıllı telefonlara özgü olan işletim sistemine sahip cihazlar her geçen gün yeni bir virüs tipi ile karşılaşmakta ve android kullanıcılarını zor duruma sokmaktadır. Android virüs silme formüllerinden önce virüs nedir bundan bahsetmek istiyorum öncelikle.

Bilgisayar veya Telefon Virüsü Nedir

Telefon veya bilgisayar yahut tablet gibi elektronik cihazların içerisine giren zararlı yazılım programlarına virüs adı verilmektedir. Virüsler elektronik cihazların içerisindeki bilgilere, dosyalara kadar ulaşabilir ve hatta kişisel bilgilerinize dahi erişebilmektedirler.

Android Virüsleri Nerden Bulaşmaktadır

İnternet erişiminin bulunduğu her türlü cihaz içerisine virüs bulaşabilmektedir. Android cihazlarda diğer elektronik bazı cihazlarda olduğu gibi internet erişimine sahip olduğundan dolayı .ext ve .bat gibi bazı virüs yazılımları android akıllı telefonlara bulaşabilmektedir.

Android Virüs Silme Yöntemleri Nelerdir

Android virüs silmenin asıl yöntemi asıl olarak telefona format atmak yani android telefonunuzu fabrika ayarlarına geri döndürmektir. Ancak bu makale içerisinde telefona format atmadan android virüs silmenin nasıl gerçekleşebileceğinden bahsedeceğiz.

Telefonu Fabrika Ayarlarına Döndürmek Dışında Android Virüs Silme Nasıl Yapılır

Android cihazınızın içerisindeki virüsleri temizlemek için Google Play adlı mağazadan ücretsiz bir anti-virüs programı indirebilirsiniz. Android cihazlarda bulunan güvenli mod seçeneği zor durumlarda kullanılabilecek bir virüsten arındırma yöntemidir. Güvenli mod seçeneği arka planda kullanılan parti uygulamaların çalışmasını engellemektedir. Son olarak eğer bunları yaptığınız halde hala virüslerden kurtulamıyorsanız son çözüm telefona format atmaktır.

]]>
Windows Xp Virüs Temizleme https://www.virusler.gen.tr/windows-xp-virus-temizleme.html Sun, 30 Sep 2018 08:32:33 +0000 Windows Xp Virüs Temizleme: Windows xp bilgisayar işletim sistemlerinden (geçmişte kullandığım en iyi işletim sistemidir) biridir. Windows Xp, Microsoft'un kişisel bilgisayar kullanımı ve sunucu sistemi için ürettiği bu Windows Xp Virüs Temizleme: Windows xp bilgisayar işletim sistemlerinden (geçmişte kullandığım en iyi işletim sistemidir) biridir. Windows Xp, Microsoft'un kişisel bilgisayar kullanımı ve sunucu sistemi için ürettiği bu üyesi, Windows'un NT üzerinde çıkartılan altıncı ara sürümüdür. 25 Ekim 2001 tarihinde piyasaya çıktı. Microsoft, xp işletim sisteminde bulunan açıkları kapatmak üzere, 2002 yılında servis pack1, 2004 yılında sp2 ve 2008 yılında ise sp3 eklentisini piyasaya çıkardı. Aynı yıl içerisinde Windows xp satışını durduran firma 2014 yılında sp3 için verdiği desteği de kaldırarak Windows xp furyasını bitirdi.

Windows Xp Virüs Temizleme Nasıl Yapılır 

Windows xp’ den önce, Windows xp işletim sistemi döneminde ve Windows xp’ den sonra piyasaya sürülen diğer tüm işletim sistemlerinin açılarını bularak, sisteme giren virüs yani kötü amaçlı yazılım üretim. Bu bilgisayar virüsleri, bilgisayarı yavaşlatmadan tutunda, bilgisayardan veri çalınmasına kadar her türlü amaç için kullanılmıştır.

Windows Xp işletim sistemi için oluşturulan virüsler, bazen, Microsoft firmasının destek programları ile herhangi bir ekstra yazılıma gerek kalmadan Windows xp virüs temizlemesi yapılabilmekte iken, Bazen de yardımcı anti virüs programlarına ihtiyaç duyulmuştur. Bu, bazen virüsün tümünde, bazen de virüsün türüne göre, etkili olan, yardımcı anti virüs programları ile Windows xp virüs temizlemesi  yapılmaktadır. Windows xp işletim sisteminin kendi koruma duvarı, güncel ve açık tutularak, çevrim içi ve çevrim dışı olarak bilgisayarın korunmasına yardımcı olmuştur.

Virüs Programları İle Windows Xp Virüslerini Temizleme: 

Windows xp işletim sisteminin yetersiz kaldığı durumlarda ise, ücretli ve ücretsiz olarak internet ortamından sağlanan anti virüs programları temin edilerek, hem Windows xp virüs temizlemesi yapar, hem de çevrim içi veya çevrim dışı saldırılara karşı bilgisayara koruma sağlar. Bu anti virüs programlarından bazıları şunlardır. Avg Antivirus, Adwcleaner, Eset Nod32, Combofix Combofix, Avira Free Antivirus, vs. sayılabilir

]]>
Windows 10 Virüs https://www.virusler.gen.tr/windows-10-virus.html Mon, 01 Oct 2018 05:29:01 +0000 Windows 10 Virüs: Bilgisayar işletim sistemlerinden sonuncusu olan windows 10 virüs saldırıları için Windows Defender isimli kendi güvenlik yazılımını geliştirdi.  Windows Defender çevrim içi ve çevrim dışı k Windows 10 Virüs: Bilgisayar işletim sistemlerinden sonuncusu olan windows 10 virüs saldırıları için Windows Defender isimli kendi güvenlik yazılımını geliştirdi.  Windows Defender çevrim içi ve çevrim dışı kötü amaçlı virüsler saldırılarında bilgisayarı koruma altında tutmaktadır.

Windows 10 Virüs Koruma İle Sistemi Güvende Tutma: 

Normalde bilgisayarı, virüs saldırılarına karşı güvende tutmak için biraz dikkatli davranmak gerekir. Bunu sağlamak için kimin tarafından ve hangi amaçla gönderildiği bilinmeyen mailleri açmamak gerekir. Ayrıca, windows tarafından uyarı alınan ve güvenli olduğu konusunda tereddüde düşülen web sayfalarına girmemek,  güvenli olduğu bilinmeyen cd ve usb bellekleri bilgisayara takmamak en önemlisi windows 10 virüs yazılımı windows Defender güvenlik duvarını tehditler için açık tutmak, işletim sistemini güvenli tutmak amacıyla yeterli sayılabilir.

Windows 10 Virüs İçin Yardımcı Anti Virüs Programları

Windows 10 işletim sistemi için yardımcı bir anti virüs programı yüklemeye gerek yoktur. Çünkü windows 10 virüs için Microsoft firmasının kendi geliştirmiş olduğu windows Defender virüsler ve diğer tehditler için yeterli olduğu belirtilmişti. Ayrıca yardımcı anti virüs yazılımların birkaç sakıncası bulunmaktadır. Bunlardan birincisi ve bekli de en önemlisi antivirüs programının bilgisayarı kasarak, yavaşlatmasıdır. İkinci önemli durumu ise fiyatıdır. Anti virüs programlar genelde yüksek fiyatlarla satılır. Gerçi internet üzerinde bu programların demo yani kısıtlı sürümleri vardır. Ancak bunlar tam olarak çalışmazlar, ya tam tarama yapmazlar, ya tarayıp buldukları virüsleri bloke etmezler ya da birkaç günlük deneme sürümleridir. Buna rağmen yine de yardımcı virüs programlarını tercih etmek isteyenler için,  “Avast Free Antivirus, AVG Free Antivirus, Bitdefender Antivirus Free Edition, Avira Free Antivirus, Panda Free” Antivirus yazılımları önerilebilir.

]]>
Antivirüs https://www.virusler.gen.tr/antivirus.html Mon, 01 Oct 2018 12:02:03 +0000 Antivirüs, günlük hayatta gün geçtikçe daha çok kullanılan bilgisayar yazılımlarından biridir. Oldukça yaygın kullanılan bu program sayesinde  başta bilgisayarlar olmak üzere diğer işletim sistemine sahip olan birçok cihazd Antivirüs, günlük hayatta gün geçtikçe daha çok kullanılan bilgisayar yazılımlarından biridir. Oldukça yaygın kullanılan bu program sayesinde  başta bilgisayarlar olmak üzere diğer işletim sistemine sahip olan birçok cihazda zararlı yazılımlara karşı olarak kullanılan bir yazılım çeşididir. Bu yazılım sayesinde işletim sistemine zararlı olacak ve normal çalışmasını engelleyecek olan birçok yazılım, aletten uzak tutulur. Antivirüs sistemleri günümüzde en çok bilgisayarlar ve telefonlar üzerinde kullanılmaktadır. Özellikle işletmenin yürütülmesi için gerekli olan teknolojik aletlerde antivirüs, kesinlikle olması gereken yazılımlardan biridir. Bazen en küçük zararlı yazılımlar bile bir işletmenin çalışmasını engelleyecek derecede büyük sorunlara neden olarak hem  manevi hem de maddi olarak problemlere neden olabilmektedir. Günümüzde kullanılan birçok farklı yazılım türü bulunmaktadır. Bu yazılımlar az da olsa cihazlarda koruma sağlamaktadır. Ancak net olarak yüzde yüz koruma sağlayan çok az program bulunmaktadır. Bazen en güçlü antivirüs problemleri olan bir işletim sisteminde bile çok ciddi yazarlı yazılımlar problemlere neden olabilmektedir. Genel olarak antivirüs, insanlarda kullanılan bir antibiyotik gibi cihazlarda zararlı yazılımların silinmesini ya da sisteme girmesini engelleyerek meydana gelebilecek zararları önlemektedir. Bu kadar önemli olan antiivirüs programları, günümüzde birçok kişi tarafından sahte olanları kullanılır. Ancak bu sahte antivirüs programları faydadan çok zararlara neden olmaktadır. Bu nedenle kullanılacaksa orijinal olan antivirüs yazılımları kullanılmalıdır. 

Antivirüs hangi amaçlarla kullanılmaktadır
 • Antivirüs programlarının kullanılmış olduğu sistemlerde belli aralıklarla otomatik olarak tarama işlemleri yapılır. Bu tarama işlemeler genellikle otomatik olarak yapılsa bile kullanıcı manuel olarak da bu sistemi taratabilir. Bunun yanında taratma işlemi için belli bir tarih ve saat eklendiğinde bu tarih ve saatte tarama işlemi otomatik gerçekleşir. 
 • Antivirüs programları sistemlerde bulunan kişisel verilerin güvenliğini sağlayarak gerek bilgi güvenliği açısından gerek veri güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır. Kişisel verilerin silinmesi ya da kaybolması bu programlar tarafından çok daha rahat bir şekilde sağlanabilmektedir. 
 • Kişisel verilerde olduğu gibi e postaların gizlenmesinde ve zararlı yazılımlarla ikinci kişiler tarafından elde edilmesini engellemektedir. Bu amaçla da özellikle bilgi güvenliği önemli olan kurumlarda çok büyük önem taşır. Bu durum birçok devlet dairesinde de önemli bir yer tutar. 
 • Bilgisayarlarda ya da telefonlarda takılan harici tüm belleklerin korunması için ya da bu belleklerle birlikte sisteme zarar vermeye çalışan uygulamalar için üstün koruma sağlamaktadır. Ancak bu işlemlerin sağlanabilmesi için orijinal olan antivirüs programları kullanılmalıdır. 
Günümüzde en sık kullanılan antivirüsler:
 • Bitdefender Antivirüs
 • G data Antivirüs
 • Avast! Pro Antivirüs
 • Panda Antivirüs
 • McAfee Antivirüs
 • F-Secure Antivirüs
 • Norton Antivirüs
 • Kaspersky Antivirüs
 • avg Antivirüs
Yukarıda bulunan antivirüs programları hem ülkemizde hem de diğer birçok dünya ülkesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu programları kullanmadan önce kesinlikle orijinal olduğuna emin olarak kullanmanız gerekmektedir. Aksi halde beklenen etkiler yapılıyormuş gibi görülse bile aslında arka planda bu daha farklı sorunlar görülebilmektedir. 

Uyarı: Teknik olarak işletim sistemi özellikleri düşük olan sistemlerde direk olarak tek bir antivirüs programı kullanılmalıdır. Birden fazla antivirüs kullanımı durumunda bu program her ne kadar orijinal olursa olsun sistemin zarar görmesine ve çeşitli hatalar çıkarmasına neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise çok ciddi veri kayıpları meydana gelebilmektedir. Bu nedenle siz de]]> Virüs Programı Temizleme https://www.virusler.gen.tr/virus-programi-temizleme.html Mon, 01 Oct 2018 22:41:13 +0000 Virüs Programı Temizleme; Virüs programları genel olarak bilgisayar ve işletim sistemine sahip teknolojik cihazların korunması amacıyla kurulan program türlerindendir. Virüs programları sayesinde içerisinde cihaza zarar vere Virüs Programı Temizleme; Virüs programları genel olarak bilgisayar ve işletim sistemine sahip teknolojik cihazların korunması amacıyla kurulan program türlerindendir. Virüs programları sayesinde içerisinde cihaza zarar veren kodların engellenmesi sağlanır. Böylelikle dosya ve klasörlerde bulunan bilgi ve belgelerin 3 kişilerin eline geçmesi engellenmiş olur. Virüs programları olmasaydı bankalar ve devlet kurumları ciddi anlamda problemler ile karşılaşırdır. Virüs programları güncellemeler sonrasında yenilenmesi gerekir. Şayet bu güncellemeler yapılmaz ise gelişen zararlı yazılımlar engellemez. Virüs programı temizleme işlemini otomatik olarak gerçekleştirir. Virüs programı temizleme işlemi gerçekleştirildikten sonra bilgisayar korsanları kişisel bilgilere ulaşamazlar

Virüs Temizleme Programlarının Önemi

Virüs programı temizleme işlemi sayesinde iş yerlerinin yazılımı güvence altına alınmış olur. Şayet bilgisayar korsanlarınca verilecek zararların önüne geçilmektedir. Bunun için bir çok yazılım şirketi virüs temizleme programı yazılımı yaparak kişisel verilerin korunması sağlanır. Bu koruma programları sayesinde işletim sisteminde donma, kapanma veya kasılma gibi problemler ortadan kalkar. Bir kimse şayet bilgisayarında internet kullanmıyorsa virüs programına ihtiyaç duymaz. Böylesi bir durumda virüs programı denetim sistemi üzerinden temizlenerek kaldırılır.

Virüs Programı Temizleme Faydaları

Zararlı uzantılara sahip dosya ve klasörler kişisel verilere zarar verebilir. Böylesi bir durumla karşılaşmamak amacıyla virüs programı temizleme işlemi gerçekleştirilir. Bazı durumlarda virüslerden kaynaklı cihazlara format atılır. Ancak bu formatlar geçmişte yapılan bütün işlerin silinmesine neden olur. Böylesi bir durumda kişisel verileri korumak isteyen kullanıcı virüs programı temizleme işlemi gerçekleştirerek bilgisayardaki zararlı verileri tespit eder. Tespit sonrasında virüs bulunan içerikler silinerek kişisel veriler zarar görmemesi sağlanmaktadır. Bunun için sadece programı çalıştırarak, zararlı verileri silmek yeterli olacaktır.

]]>
Tarayıcı Reklam Virüsü Temizleme https://www.virusler.gen.tr/tarayici-reklam-virusu-temizleme.html Tue, 02 Oct 2018 01:02:14 +0000 Tarayıcı reklam virüsü temizleme, Bilgisayar, tablet, telefon gibi aletlerin güvenli kullanılması için reklam içerikli sayfaların tıklanmaması gerekir. Güvenilir olmayan sitelerin gönderdiği mail kabul edilmemelidir. Böylec Tarayıcı reklam virüsü temizleme, Bilgisayar, tablet, telefon gibi aletlerin güvenli kullanılması için reklam içerikli sayfaların tıklanmaması gerekir. Güvenilir olmayan sitelerin gönderdiği mail kabul edilmemelidir. Böylece virüslerin genelinden korunmuş oluruz. Şimsi virüsleri temizlemek için uygulanması gereken yöntemleri anlatalım. İlk uygulama virüsleri İnternet Explorer, Chrome ve Firefox gibi tarayıcılara internet üzerinden  sürekli olarak reklam göstererek  reklam virüsü bulaştıran programlardır. Bu programlar ise ücretsiz yazılımlar ile birlikte gelmektedir. Tarayıcınız üzerinden reklam virüslerini iki türlü maruz kalabilirsiniz. 

ADSL modeminizdeki  oluşan güvenlik açık yüzünden, ilk adımda ADSL  modeminizi uzaktan erişime kapatmanız gerekmektedir. Bilgisayar, tablet ve telefonlarınızın DNS  sunucularına değiştirmeniz gerekmektedir. Son olarak da modeminizi kapatıp açabilirsiniz. Bunları yaptıktan sonra ADSL modeminizdeki güvenlik açığı ortadan kalkacaktır.

Potansiyel olarak istenmeyen bir yazılım yüklemesi sonucunda, Bazı sitelerde istemeden kendi kendilerine ortaya çıkan reklamlar olmaktadır. Ancak bunlara virüs olarak tanımlamak doğru olmayabilir. Virüsler başka bir bilgisayara  bulaşmak için ve sisteminizi kullanılmaz hale getirip şifrenizi ve paralarınızı çalma gibi amaçlı yapılan girişimlerdir. Bu sebepten dolayı reklamlar sakınca teşkil edebilir. Tıklanması halinde bilgisayarın performansının düşmesine neden olabilir.  Buna göre virüsleri de olduğu gibi bilgisayarımızı yavaşlatabilir ve hata almanızı sağlayabilir. Bu yazılım da ise bilgisayarınızda istenmeyen yazılım grubuna girer ve buna potansiyel istenmeyen yazılım olarak isimlendirebiliriz.

Tarayıcı reklam virüsü nasıl temizlenir Bilgisayarınızda kullandığınız tarayıcılarda öncelikle istenmeyen bir yazılımı tespit etmeniz gerekmektedir. Son günlerde ise bu reklam yazılımlarının oldukça fazla hale geldiği görülmüştür. Bu reklam virüsleri aslında başkaları tarafından para kazanmak için genellikle pornografik sitelerini korunmaktadır. Ayrıca bu tür reklam virüsleri ise bilgisayarınızda çok ciddi anlamda güvenlik tehdidi oluşturduğu görülür. Reklam kaldırma aracı olarak da Malwarebytes  programını kullanabilirsiniz. Reklam kaldırma aracı olarak en güçlü yazılımlardan biridir. Öncelikle programı indirerek bilgisayarınıza kurmalısınız. Daha sonra ise programı açarak tarama gerçekleştirmeniz gerekir. Tarama bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlatarak reklam virüslerinin ortadan kalktığını görebilirsiniz.

]]>
İphone 4 Virüs Temizleme https://www.virusler.gen.tr/iphone-4-virus-temizleme.html Tue, 02 Oct 2018 23:18:00 +0000 İphone 4 Virüs Temizleme: Bu akıllı telefonlar, İphone firmasının kendi üretmiş olduğu işletim sistemi IOS işletimi ile çalışmaktadır. Bu IOS işletim sistemini kullanan kullanıcılarında şöyle bir kanı oluşmuştur İphone 4 Virüs Temizleme: Bu akıllı telefonlar, İphone firmasının kendi üretmiş olduğu işletim sistemi IOS işletimi ile çalışmaktadır. Bu IOS işletim sistemini kullanan kullanıcılarında şöyle bir kanı oluşmuştur İOs sistemine virüs bulaşmaz. Peki, bu doğrumudur İos tabanlı işletim sistemleri dışarıdan program yüklemeye kapalı olmasından dolayı İphone telefonların bu gibi sorunları pek olmuyor. Bilgisayarlarda Windows tabanlı işletim sistemleri ve android tabanlı akıllı telefon sistemlerine dışarıdan uygulama yüklenmesine izin verildiği için bu sistemlere virüs bulaşması da normal oluyor. Ancak ios telefonlara virüs bulaşmaması doğrudur. Peki makale konusu İphone 4’ e virüs temizleme ne alaka denildiğini duyar gibiyim.

İphone 4 Virüs Bulaşması: 

Burada iPhone virüs yazılımları ve iOS güvenliğini artırmak için neler yapılabilir anlatmak istiyorum. AppStore veya değişik yerlerde, iPhone 4 virüs temizleme yazılımı olarak,

gösterilen hiçbir program, Android telefonlarındaki gibi virüs temizleme uygulamaları değildir.  Bunun nedeni iOS sistemli çalışan telefonların, yukarıda da bahsedildiği üzere, dışarıdan yazılım yükleme ve telefona müdahaleye kapalı olmasındandır. Yine de ios cihazlara zarar verebilecek yazılım olmadığını söyleyemeyiz.

iPhone Virüs Yazılımları İphone Ne Yapar 

AppStore’ de iPhone virüs programı aratınca, Norton Mobil Security ve Eset türü programlar karşımıza çıkar. Ancak bu yazılımlardan Norton Mobile iOS kaybolan telefonun bulunması,.Eset ise yine farklı bir uygulama yazılımıdır. Yani bu programlar ile iPhone 4 virüs temizleme yapılmamaktadır. Ancak İos güvenliğinin daha da artırılması için360 Mobile Security isimli yazılım İphone telefonda iş görmektedir. Bu program yavaş olduğu düşünülen bir telefonu hızlandırma ve ayrıca güvenliğe de katkı sağlamaktadır.

]]>
Nokia Lumia Virüs https://www.virusler.gen.tr/nokia-lumia-virus.html Wed, 03 Oct 2018 03:22:37 +0000 Nokia Lumia virüs bulaştığında ilk yapmamız gereken işlem play store'den ya da windows phone mağazalarından telefonunuza antivirüs programlarından en iyisini seçip yükleyebilirsiniz. Daha sonrada telefonunuzu taratın. Eğer virü Nokia Lumia virüs bulaştığında ilk yapmamız gereken işlem play store'den ya da windows phone mağazalarından telefonunuza antivirüs programlarından en iyisini seçip yükleyebilirsiniz. Daha sonrada telefonunuzu taratın. Eğer virüs problemi yinede ortadan kalkmaz ise telefonunuza format atmanız önerilir.

Nokia Lumiaye Virüs Bulaştığını Nasıl Anlarız
 • Android işletim sistemli akıllı telefonları çökertmek için gün geçtikçe artıyor. Bu yazılımlar android sistemli telefonunuza yerleşerek telefonun kontrolünü ele geçirir. 
 • Bitdefender (güvenlik çözümleri firması) yaptığı açıklamalar ile zararlı yazılım sayısının %292 oranında arttığını belirtmiştir.
 • Bu zararlı yazılımlar güvenlik ayarlarını kontrol etmeyi bilmeyen kullanıcılar için büyük sıkıntı oluşturur.
 • Cihazınıza bulaşan zararlı android yazılımları genelde özel numaralara sms atarlar. Bunu önlemek için telefon faturanızda şüpheli numaralar var ise telefonunuzu kontrol etmelisiniz.
 • Akıllı telefon ve tabletler zararlı yazılımlar için en popüler cihazlardır. Cihazınıza bilinmeyen adreslere e-posta göndermek veya data yayını yapmak fark edemeyeceğiniz bir yöntemdir. Bunu önlemek için data trafiğini ölçen uygulamalar kullanabilirsiniz veya internet paketlerindeki kotayı kontrol ederek fark edebilirsiniz.
 • Android telefonunuzun pil ömründe beklenmeyen fazla ve ani düşüşler var ise telefonunuza virüs bulaşmış olabilir. Çünkü zararlı yazılımların yaptığı işlemler pil tüketimini hızlandırır, şarjınız daha kısa ömürlü olur.
 • Android cihazınız zararlı yazılımları okuma, yazma ve data yayını yaparken telefonunuzda kasılma, donma olabilir. Cihazınızın hafıza ve işlemci yükünü ara ara kontrol etmenizde fayda vardır.
Nokia Lumiaya Virüs Bulaşırsa Ne Yapılır
 • Nokia lumia da virüs için format atmanın yapılışı: Formatı bir tek virüs bulaştığında değil; yavaşladığında ve diğer ayarlarında da sorun yaşarsanız, ekran kilidini unutursanız da format atabilirsiniz.
 • Format attığınız takdirde telefon fabrika ayarlarına dönecektir. Böylece telefonunuzda kayıtlı olan tüm indirilmiş uygulamalar, ortam dosyaları, verileriniz, kişisel ayarlarınızın hepsi silinecektir.
 • Bu yüzden format atmadan önce verilerinizi ve dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayınız.
 • Format işlemine geçmeden önce şarjınızın %50 üzerinde olduğuna emin olunuz. 
 • Fabrika ayarları için kestirme yol ise ayarlar menüsünden faydalanmaktır. Adımların sırasına dikkat ediniz.
 • Öncelikle menü ekranına geliniz.
 • Ayarlar kısmına giriniz.
 • Hakkında yazılı olan kısmı bulup tıklayınız.
 • Telefonu sıfırla seçeneğini seçerek işlemi tamamlayabilirsiniz.
 • Nokia lumia'da virüsü gidermek  için bazı tuş kombinasyonlarını kullanabilirsiniz.
 • Telefonunuzun şarjda gerektiğini belirtelim.
 • Telefonunuzun kapatma tuşuna 3-4 saniye basılı tutunuz.
 • Ses kısma tuşuna basın ve öylece tutunuz. Aynı anda powe (açma) tuşuna basınız. Ekranda ünlem işareti görünecektir.
 • Sırasıyla sesi yükseltme, sesi azaltma, açma(power), sesi azaltma tuşlarına basınız.
 • Format işlemi başlamıştır. Telefonunuz açıldığı takdirde formatlanmış olacaktır. 
 • Eğer formatlama  ve fabrika ayarlarına döndürme yöntemi işe yaramadı ise en yakın nokia teknik servisine uğrayıp yetkili teknik servise göstermelisiniz . 
]]>
Virüs Temizleme https://www.virusler.gen.tr/virus-temizleme.html Wed, 03 Oct 2018 17:31:55 +0000 Virüs Temizleme; Virüs temizleme; günümüz dünyasında teknolojik gelişmeler ve dolayısıyla kullanılan akıllı telefonlar ve bilgisayarlar sebebi ile, en azından genel olarak bilmemiz gereken bir konu haline gelmiştir. Virüs Virüs Temizleme; Virüs temizleme; günümüz dünyasında teknolojik gelişmeler ve dolayısıyla kullanılan akıllı telefonlar ve bilgisayarlar sebebi ile, en azından genel olarak bilmemiz gereken bir konu haline gelmiştir. Virüs temizleme ile ilgili akıllı telefonlar veya bilgisayarlar için çeşitli koruma programları kullanılmakla birlikte, format atma işlemi de kullanılan metodlardan biridir. Virüs; Telefon veya bilgisayara giren yetkisiz kod parçaları veya yazılımlardır. Bu virüsler, virüs bulaşmış bir programı indirmeyle, e postalarla veya ortak kullanılan flash belleklerle dahi bulaşabilmektedirler. Böylece; telefon veya bilgisayarımızın kullanımında sorunlar çıkarır ve hatta çökmesine sebep olurlar. Şimdi virüs temizleme programları ve uygulama metodlarına değinelim.

Virüs Temizleme Yöntemleri; Bilgisayar veya telefonlarımızda temizlik yapmak amacı ile bazı güncellemeleri arada bir yapmamızda fayda vardır. Mesela, Bununla ilgili koruma programları yükleyebiliriz. Çeşitli dosyalara, işletim sistemine, belleğe ve daha bir çok şeye etki eden virüslerin bazıları kolay, bazıları ise zor yok edilirler. Akıllı telefonlarda bulunan play store dikkat edilmesi gereken bir bölüm olup, uygulamaları yükleme yaparken çok dikkatli olmalıyız. Güvenmediğimiz uygulamaları telefonumuza indirmemeliyiz. Önce koruma programı ile taratma işlemi yapmalıyız. Virüsü bilgisayarımızdan temizleyemediğimizde veya bilgisayarımızda çeşitli sorunlar oluştuğunda, bir şekilde format atma yöntemini uygulamamız gerekebilir. virüs temizleme veya bilgisayarı eski haline getirmek için, şu işlemleri sırası ile yaparız.

Virüs Temizleme, Format Atma; Format atma ile virüslerin temizlenmesinden daha ileri bir seviyede baştan kurulum yapmış oluruz. Bu işlemi arada bir yapmak bilgisayarımız için gerekli bir işlemdir. Önce format atma cd si edinerek işe başlıyoruz. Cd yi yerleştiriyoruz. F2, F12, F9, F1 veya F2 olan, markaya göre değişen boot tuşunu tespit ettikten sonra, bu tuşa basıyoruz. Ekrana gelen sorulara cevap verdikten sonra, şimdi yükle kısmını onaylıyoruz. Lisans koşullarını onaylıyoruz. Özel gelişmiş bölümünü tıklayarak, sürücü seçenekleri diyerek işlemi yapmaya devam ediyoruz. Yeni diyoruz, birinci kısmı seçiyoruz. İleri kısmını tıklayarak bekliyoruz. Ekranda sorulan soruyu da bize uygun olacak şekilde cevapladıktan sonra virüs temizleme, format atma işlemi sonlanmış oluyor.
]]>
Avast Virüs https://www.virusler.gen.tr/avast-virus.html Wed, 03 Oct 2018 19:49:20 +0000 Avast Virüs: Çek cumhuriyetinde avast software firması tarafından ilk defa 1988 geliştirilip, dijital dünyayla buluşan bir antivirüs programıdır. Avast virüs programı, ilk çıktığı tarihten itibaren kendini, virüslere k Avast Virüs: Çek cumhuriyetinde avast software firması tarafından ilk defa 1988 geliştirilip, dijital dünyayla buluşan bir antivirüs programıdır. Avast virüs programı, ilk çıktığı tarihten itibaren kendini, virüslere karşı geliştiren bir program olmuştur. Dünya üzerinde 27 dile çevrilerek, bilgisayarları virüs ve tehditlere karşı koruma yapmaktadır.

Avast Virüsün Koruma Kalkanı: 

Virüsler için geliştirilen avast virüs programı aynı zamanda; Spyware,(kullanıcı bilgisi ve rızası olmadan, bilgisayardan veri toplayan casus programıdır.) adware  (internetten bir programa bağlanarak bilgisayara gizlice inen ve kullanıcıyı sürekli rahatsız eden reklam gösteren bir yazılımdır). Malware bilgisayara zarar vermek ya da gizli bilgileri çalmak amacıyla çalışan kötü amaçlı bir yazılım) ve Trojanlar (bilgisayarda yararlı gibi görünen ancak bilgisayar zara veren kötü amaçlı bir virüstür.) gibi kötü amaçlı Zaralı yazılımları da tespit ederek bilgisayardan temizlemektedir.

Avast Virüs Programının Kullanımı Ve Özellikleri: 

Bu antivirüs programının rahat bir ara yüzü, sesli uyarı sistemi, e posta koruması, otomatik güncelleme gibi özelliği bulunur. avast virüs programının ücretsiz ve ücretli avast pro sürümleri vardır. 32 ve 64 bit sistemlerinin her ikisini de desteklemesi avast virüs programını ön plana çıkarır. e-posta ile ilgili taramaları destekler.

Gerçek zamlı tarama yapması nedeniyle virüs ve zararlı yazılımlar için sesli ve görsel olarak kullanıcıyı uyarır.

Program sağlam iken, bundan bir tabanı oluşturur. Bunun avantajı, bozulan bu programı, onarır, tekrar kullanılmasını sağlar.  Bu kadar Antivirüs yazılımları içerisinde, system32’ de virüs bulabilen yegane antivirüs programıdır.

]]>
Virüs Nasıl Anlaşılır https://www.virusler.gen.tr/virus-nasil-anlasilir.html Thu, 04 Oct 2018 03:44:10 +0000 Virüs nasıl anlaşılır; Cihazların gelişen özellikleri ile birlikte virüs bulaşmasıda son zamanların en büyük problemi haline gelmiştir. Bazı kişiler virüsün girdiğini hemen anlayabilir ve gerekli önlemleri alır. Bazı ki Virüs nasıl anlaşılır; Cihazların gelişen özellikleri ile birlikte virüs bulaşmasıda son zamanların en büyük problemi haline gelmiştir. Bazı kişiler virüsün girdiğini hemen anlayabilir ve gerekli önlemleri alır. Bazı kişiler ise virüsün nasıl anlaşıldığını bilmediği ve konuyla ilgili pek bilgi sahibi olmadıkları için önlem almakta geç kalabilmektedirler. Virüsler çeşitli yollarla kendilerini belli ederler. Çünkü kişi cihazında bir takım problemler meydana gelir. Fakat bazı virüsler daha sinsi ilerlerler. Anlamak için biraz bilgi sahbi olmak veya güçlü bir virüs koruma programı kullanmak doğru olacaktır. İnternetteki reklam içerikleri, bilinmeyen programlara geçiş izni vermek veya cihaza bir takım dosyalar indirmeye çalışırken virüslerde cihaza kolaylıkla yerleşmektedirler. Günümüzde virüs problemleri arttıkça, virüsler için özel olarak hazırlanan temizleme veya koruma programlarınında sayısı oldukça artmıştır. Telefon, tablet veya bilgisayara göre cihaza uygun bir virüs koruma programı cihaza yüklenmeli ve kurulumu sağlanmalıdır. Genel olarak çoğu virüs koruma programı kişileri yönlendirebilmektedir. Bu programlar cihazı virüsten koruma, tarama yapma ve temizleme aşamalarına sahiptirler. Kişi cihazında virüs olduğunu anlamış yada şüphe duyuyorsa, programlarla ilgili biraz araştırma yaptıktan sonra cihazına uygun programı yükleyerek gerekli tarama ve temizleme işlemi yapmalıdır. Daha sonra cihaz kapatıp tekrar açılmalıdır.

Cihaza virüs bulaştığını anlatan belirtiler nelerdir
 • Cihaz yavaş çalışmaya başlar.
 • Batarya erken biter.
 • Cihaz içindeki bazı dosyalarda kaybolma görülür.
 • Virüs bulaşan cihazın ana ekranında değişiklik meydana gelebilir.
 • Bulaşan virüs google arama motorundan kaynaklanıyorsa google programının ana sayfası, sekmeleri ve ayarlarında değişme meydana gelir.
 • Telefon, tablet veya bilgisayarın ekranında bir takım yazılar ve rakamlar çıkar.
 • Cihazdaki bazı önemli veriler silinebilir. Bu durum kötü amaçlı virüsler tarafından meydana gelir.
 • Bunlarla birlikte virüs bulaşan cihazlarda program açarken veya internete girerken kişilerin önüne bir takım reklamlar çıkar.
]]>
İnfluenza B Virüsü Nedir https://www.virusler.gen.tr/influenza-b-virusu-nedir.html Thu, 04 Oct 2018 08:43:09 +0000 İnfluenza B virüsü nedir: Kelime olarak grip anlamına gelen influenza bulaşıcı bir virüstür. Çeşitli tipleri bulunan influenzanın hepsi de kişiden kişiye bulaşıcı bir etki yaparak yayılmaktadır. Vücuda çok çabuk girmeyi b İnfluenza B virüsü nedir: Kelime olarak grip anlamına gelen influenza bulaşıcı bir virüstür. Çeşitli tipleri bulunan influenzanın hepsi de kişiden kişiye bulaşıcı bir etki yaparak yayılmaktadır. Vücuda çok çabuk girmeyi başaran bakteri ve mikroplar kısa sürede yayılma göstererek vücutta hastalık meydana getirir. Bağışıklık sistemini düşürerek vücuda giren influenza B virüsü tüm vücudu kısa bir süre içinde etkisi altına almayı başarır. İnfluenza B virüsü her kişide aynı belirtileri göstermese de genel olarak burun akıntısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal, öksürük, gözlerde sulanma, halsizlik, yorgunluk, ateş, titreme, soğuk bir şekilde terleme, gözlerde küçülme ya da üşüme gibi genel belirtiler verir. İlk burun akıntısı ve boğaz ağrısı ile kendini belli eden hastalık daha sonra kişiyi halsiz düşürüp yatağa yatırabilir. Bu yüzden dikkatli olmalısınız. Hafif belirtiler gösterdiği anda hemen önleminizi alarak bol bol C vitamini almalı ve dinlenmelisiniz.

İnfluenza B virüsü nedir, viral bir virüstür. Kısa sürede öksürük ya da hapşırma sonucunda etrafa yayılır. Mikroplara temas sonucunda da  başka kişilerin influenza virüsüne yakalanma ihtimali artar. Daha çok yorgunluk ve halsizlik sonucunda meydana gelir. Vücut direncinin düşmesi ile bakterilerin ve mikropların vücuda girmesi daha kolay olur. Bu durumda da kişi daha fazla hastalığa maruz kalır. En iyi yolu dinlenmek olan bu virüslere karşı C vitamini yönünden zengin besinler yemek gerekir.

İnfluenza B virüsü tedavisi nasıldır

Bulaşıcı bir virüs olan influenza B virüsü tedavi edilebilir bir hastalıktır. İlaçsız on gün ilaç kullanarak bir hafta da geçen bir hastalıktır. İstirahat çok önemlidir. Vücudun direnç kazanmasına yardımcı olarak kişinin sık hastalanmasına engel olur. Vücüt dinlenerek yavaş yavaş enerji toplar. Ve bu durum kişinin kendisini daha enerjik hissetmesini sağlar. Bu süre zarfında bol bol sıvı almalı ve turunçgillerden yemelisiniz. İlaç kullanıyorsanız ise doktorunuza danışıp öyle kullanmanızda fayda var. Öksürük, ateş düşürücü ya da soğuk algınlığı için ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz. Bu süre zarfında da sık sık el ve yüzlerinizi yıkamalı ve hijyeninize dikkat etmelisiniz.
]]>
Kanser Virüsü https://www.virusler.gen.tr/kanser-virusu.html Thu, 04 Oct 2018 20:31:52 +0000 Kanser virüsü, Onkovirüs olarak da adlandırılır. Kanser yapan yada tümör oluşumuna sebep olan virüsler anlamına gelir. Kanser genel anlamda kontrolsüz hücre bölünmesidir. Normal sağlıklı hücreye enfekte olan kanser virüs Kanser virüsü, Onkovirüs olarak da adlandırılır. Kanser yapan yada tümör oluşumuna sebep olan virüsler anlamına gelir. Kanser genel anlamda kontrolsüz hücre bölünmesidir. Normal sağlıklı hücreye enfekte olan kanser virüsü, hücrede enfeksiyona yol açarak, hücrenin normal gidişatını engeller hücre kontrolsüz, gereğinden fazla ve normalden daha hızlı olarak bölünür. 

Kanser virüsü çeşitleri

Hepatit C Virüsü (HCV): Bu virüs karaciğer kanseri ile yakından ilgilidir. HCV virüsü saptanan kişilerde ciddi karaciğer rahatsızlıkları olduğu gözlemlenmekle beraber karaciğer kanserine de rastlanmıştır. Ancak ne yazık ki günümüzde hala bu kansere karşı etkili bir aşı mevcut değildir.

Hepatit B virüsü (HBV): Bu virüs HPV'den çok daha fazla bulaşıcı bir virüstür. Bu da bu virüsün çok çabuk bölünüp yayıldığını gösterir. Hastalık kan, vajina sıvısı ve diğer vücut sıvılarıyla bir başkasına bulaşabilir. Halk arasında ''sarılık'' olarak da bilinen bu virüs karaciğer iltihaplanmasına yol açan bir virüstür. Bazı kişilerde HBV 'ye karşı doğal bağışıklık bulunur. Bulunmayan kişilerde ise aşıyla koruma tedavisi uygulanır. Ancak aşı her hastada kesin bir çözüm yolu değildir.

Epstein Barr Virüsü (EBV):  Dünya nüfusunun %95'inin bu virüsle kanser hastalığına yakalandığı düşünülmektedir. Bu da bu virüsle ilgili birçok çalışmanın olmasını sağlamıştır. Ve yapılan araştırmalara göre EBV virüsünün lenfoma, geniz ve mide kanserine yol açtığı sonucu ortaya çıkmıştır. Ve bu virüse karşı da bir aşı bulunmamaktadır.

Human Papilloma Virüs (HPV): Hakkında en çok araştırma ve çalışma yapılan virüs olup 130 'dan fazla alt grubu test edilmiştir. Çoğu HPV virüsü belirti göstermez ve kendiliğinden düzelir. Bazı hastalarda ise siğiller ve kanser öncesi lezyonlarla kendini gösterir. Kanser öncesi lezyonlar rahim ağzı, vajina, vulva, penis, anüs, ağız veya boğaz kanseri riskini arttırır. Bu kanserlerin neredeyse tamamı HPV16 ve HPV18 olmak üzere iki tip HPV'ye bağlıdır ve vakaların %70'ini oluşturmaktadır. Diğer kanserlerin %60 ile %90'ı HPV ile bağlantılıdır. HPV6 ve HPV11, genital siğillerin ve solunum yolu papillomatozisindeki yaygın nedenlerdir. HPV virüsü, cinsel ilişki yoluyla bulaşmaktadır ve cinsel organları enfekte etmektedir. HPV enfeksiyonları için bazı risk faktörleri vardır. Bunlar; ilk cinsel ilişkinin erken yaşta olması, birden fazla partnerle cinsel ilişki, sigara gibi zararlı maddelerle bağışıklığın zayıflaması gibi faktörlerdir. HPV, tipik olarak ten teması ile yayılır. En yaygın yöntemler vajinal ve anal sekstir. Bazen hamilelik sırasında bir anneden bebeğine de bu virüs geçebilir.

İnsan T-Lenfotropik Virüs (HTLV): Bilinen ilk retrovirüstür. Yani gen aktarımı DNA'dan RNA'ya değil bunun tam tersi olarak RNA'dan DNA'ya aktarım şeklindedir. Bu virüsün enfekte etkiği kişilerin %10'unda lenf kanseri gözlemlenmiştir ancak bu virüsün tam olarak hangi hastalıklara yol açtığı saptanamamıştır. Bu virüs için de bir aşı bulunamamasına karşın tedavi edici ilaçlar geliştirilmiştir. 

Kaposi Sarkomuyla İlişkili Herpesvirüs (KSHV): Aids hastalarında daha sık rastlanır. Bu virüs sağlıklı bir insanı enfekte eder ve bağışıklık sistemini kontrol altında tutma kabiliyetiyle hiçbir belirti göstermez. Ancak farklı sebeplerden dolayı başlayan hastalıklarda bağışıklık sistemin çabucak çökmesine sebep olur. Bu virüsün ömür boyu olduğu düşünülmektedir. Tedavisi yoktur. 

Merkel Hücreli Polyoma Virüsü (MCV): Bu virüsün kansere sebep olduğu yakın bir zamanda keşfedilmiştir. Nadir ancak agresif bir cilt kanseri formudur. Ancak cilt kanseri olan her hastada bu virüse rastlanmamıştır. Bu yüzden bu virüsün kanser yapıp yapmaması halen tartışma konusudur.
]]>
Pc Virüs Silme https://www.virusler.gen.tr/pc-virus-silme.html Fri, 05 Oct 2018 07:36:58 +0000 Pc virüs silme, virüs bilindiği üzere tüm bilgisayarların korkulu rüyalarından birisidir. Özellikle kötü amaçlı virüsler bilgisayarınızı kullanılmaz hale sokabilmektedir. Bilgisayarınızdan virüs silmek için çeşitli yön Pc virüs silme, virüs bilindiği üzere tüm bilgisayarların korkulu rüyalarından birisidir. Özellikle kötü amaçlı virüsler bilgisayarınızı kullanılmaz hale sokabilmektedir. Bilgisayarınızdan virüs silmek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bunların başlarında lisanslı bir antivirüs programı kullanmak, çeşitli programlar ve en son hiç bir yol çare olmadıysa format atmak gelmektedir.

Lisanslı antivirüs programı, antivirüs programları bilindiği gibi virüsleri tespit edip karantina altına alır ve siler. Bu sayede bilgisayarınızdan virüsü silmiş olursunuz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken orijinal lisanslı olmasıdır. Çünkü deneme sürümlerinde genelde tüm özellikleri kullanılmaz ve sürüm bittiğinde ürünü etkinleştirmediğinizde bilgisayarınızın çok çabuk virüs kaptığını görmeniz kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle bilindik bir antivirüs programı kullanmak ve orijinal lisanslı olması önemlidir.

Çeşitli virüs silen programlar,
en basitinden zamanımızın en vazgeçilmezlerinden biri olan internet ve sosyal medya kullanımı tarayıcı üzerinden bulaşan hijacker virüsüne ortam sağlamıştır. Bu virüs tarayıcınızı kullanılmaz bir hale sokabilmektedir. Bunun için piyasada bulunan en etkili tarayıcı temizleme programı AdwCleaner'dir. Bu küçük program sayesinde tarayıcınıza bulaşan tüm zararlı virüsleri temizleyebilirsiniz.

Bilgisayara format atmak,
en başta anlatıldığı gibi bilgisayarınıza format atmak en son çözüm olmalıdır. Evet, hiç bir virüs kalmamasına karşın bilgisayarınızın harddiskine ufak da olsa zarar vermektedir. Bu ufak zararlar ne kadar artarsa verilen hasar o kadar fazlalaşacaktır. Bunun yanı sıra format atma bilgisi olmayan kişilerin bilgisayarını bilen kişilere yaptırması da önemlidir. Çünkü format esnasında yapılan bir yanlış bilgisayarınızı daha büyük zarara sokabilmektedir.
]]>
Hsv Virüsü https://www.virusler.gen.tr/hsv-virusu.html Fri, 05 Oct 2018 17:15:37 +0000 Hsv virüsü. Uçuk hastalığı olarak bilinen ve tıp'ta kısaca hsv virüsü olarak tanımlanan herpes simleks virüsü, genel olarak içi su dolu kesecikler şeklide ortaya çıkar. Özellikle cilt üzerinde içi su dolu kabarcıkl Hsv virüsü. Uçuk hastalığı olarak bilinen ve tıp'ta kısaca hsv virüsü olarak tanımlanan herpes simleks virüsü, genel olarak içi su dolu kesecikler şeklide ortaya çıkar. Özellikle cilt üzerinde içi su dolu kabarcıklar şeklinde, üreme organları bölgelerinde, dudak ve burun kenarlarında daha sıklıkla görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Hsv virüsünün bilinen 8 türü olup, klinik bulgularda en fazla 3 türüne rastlanılmıştır. Hsv-1 virüsü ağız ve burun çevrelerinde daha sıklıkla görülürken, hsv-2 virüsü kadın ve erkeklerde genel olarak üreme organları çevrelerinde etkili olmaktadır. Hsv-3 virüsü ise sinirler üzerine yerleşerek, sinir ucu iltihaplanmalarına sebep olabilmektedir. Hsv virüsü bulaşıcı bir virüs olup genel olarak tokalaşma, öpüşme, cinsel ilişki, aynı çatal ve kaşık ve bardağı kullanma gibi, hsv virüsü taşıyan kişiler ile direk veya dolaylı yoldan temas ile bulaşır. 

Hsv virüsü belirtileri: 

Hsv virüsü belirtileri oluştuğu bölgelere göre belirtilerde değişiklik gösterir ve genel olarak virüs taşıyan kimse ile ilk temastan 2 ile 15 gün arasında bir süre içerisinde belirti vermeye başlar. Belirtiler temas eden kişinin sağlık durumuna göre çoğu zaman hiçbir belirti vermeyebilir, kişinin sağlık durumunda olan değişiklilerle birlikte vücudun savunma sistemi zayıfladığı anda ortaya çıkabilir. genel olarak belirtiler ağız ve burun çevresinde içi su dolu kesecikler şeklinde olurken, üreme organları bölgelerinde içi su dolu kabarcıklar oluşmaz, bunun yerine kaşıntı ile birlikte ağrılar oluşur, bu kaşıntı ve ağrılarla birlikte kas ağrıları ve ateş görülebilir, idrar sırasında yanmalar meydana gelebilir. Sinirler üzerine yerleşen hsv virüsleri, daha şiddetli ağrılar ve iğne batması şeklinde belirtilerle ortaya çıkar. 

Hsv virüsü tedavi yöntemleri: 

Hsv virüsünün bilinen tam bir tedavi yöntemi olmamakla birlikte, öncelikle dikkat etmemiz gereken bu virüsü taşıdığından şüphelendiğimiz kişilerle direk olarak temas etmemektir. Ağız ve burun çevresinde görülen uçuk şeklinde ortaya çıkan belirtiler için antiviral kremler kullanılmaktadır. Üreme bölgesinde oluşan hsv virüsü belirtileri için mutlaka bir hekime muayene olunması ve hekimin gözetiminde vereceği ilaçları düzgün bir şekilde kullanılması gereklidir.  
]]>
Corona Virüsü https://www.virusler.gen.tr/corona-virusu.html Sat, 06 Oct 2018 11:26:45 +0000 Corona virüsü, Solunum yolları, mide ve barsak, sinir sistemini etkiler. Bulaşıcıdır ve grip gibi kolayca, öksürme ve hapşırma ile etrafa yayılan mikropların kişinin ağız buruna teması sonucunda bulaşır. İnsanlar, maymunla Corona virüsü, Solunum yolları, mide ve barsak, sinir sistemini etkiler. Bulaşıcıdır ve grip gibi kolayca, öksürme ve hapşırma ile etrafa yayılan mikropların kişinin ağız buruna teması sonucunda bulaşır. İnsanlar, maymunlar, himalaya misk kedisi, rakun köpeği, kedi, köpek ve kemirgenlere bulaşan bir virüstür. Daha çok kış aylarında görülür. Şuana kadar sadece Suudi Arabistan, Katar ve Ürdün'de görülmüştür ve 3 kişinin ölümüne sebep olmuştur. 

Corona virüsü belirtileri ve tedavisi

Bu virüs genellikle üst solunum yolu hastalıkları ile belirti verir. Öksürük, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve ateş ile baş gösterir. Corona virüsü, kalp ve akciğer hastalıkları, bağışıklık sistemi yetersizliği veya yaşlı kişilerde zatürreye yol açabilmektedir. Corona virüs hastalığı genellikle hafif seyirde olur ve kendiliğinden geçer. Fakat bazı belirtileri geçirmek ve hastayı rahatlatmak için ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır.  Bunun dışında bol sıvı tüketimi ve istirahatli kişiler eski sağlığına kavuşmaktadır. Bu virüse yakalanma riskini ortadan kaldırmak için sık sık el yıkamak ve hasta olan kişilerle temasta bulunmamak gerekir. 
]]>
360 Virüs https://www.virusler.gen.tr/360-virus.html Sat, 06 Oct 2018 13:35:50 +0000 360 virüs programı: Orijinal adı 360 Total Security olan antivirüs programı akıllı cep telefonlarında, tablet bilgisayarlarda,diz üstü ve masa üstü bilgisayarlarda kullanılan virüs temizleme ve engelleme, sistem bozukluklar 360 virüs programı: Orijinal adı 360 Total Security olan antivirüs programı akıllı cep telefonlarında, tablet bilgisayarlarda,diz üstü ve masa üstü bilgisayarlarda kullanılan virüs temizleme ve engelleme, sistem bozukluklarını onarma ve koruma, sistem hızlandırma ve artık dosyaları temizleyen güvenlik programıdır. Android, ios, mac, windows işletim sistemlerine uygun olan program çalışma hızı ile son yılların en beğenilen ve tercih edilen güvenlik programları arasındadır.

360 Total security antivirüs programı android işletim sisteminde nasıl kullanılır

Android işletim sistemi bulunan akıllı cep telefonu ve tablet bilgisayarlarda kullanmak isteyen kullanıcılar programı Türkçe dil desteği ile Google Play Store mağazasından ücretsiz temin edebilirler. Dünya çapında yüz milyondan fazla kullanıcısı olan güvenlik programının kullanımı da gayet kolay ve pratiktir. Akıllı cihazınıza yüklediğiniz 360 Total Security güvenlik programı cihazınızda ilk olarak sistem taraması, virüs taraması ve artık dosya taraması yapar. Sistem bozukluklarını onarır artık dosyaları temizler var ise cihazınızdaki virüsleri siler. İşletim sistemi programı her daim aktif tutmasından dolayı yüklediğiniz uygulamaları ve ziyaret ettiğiniz internet sitelerini virüs taramasından geçirir size güvenli internet kullanma keyfini sunar.

360 Total Security antivirüs programı İos işletim sisteminde nasıl kullanılır

360 Total Security güvenlik programı ios işletim sistemini kullanan iphone, ipad ve itouch cihazlarında uyumludur. İtunes apple store mağazasından ücretsiz temin edebileceğiniz güvenlik programı ios işletim sistemlerine de Türkçe dil desteği sunmaktadır. 360 Total Security güvenlik programının kullanım şeklide aynen android işletim sisteminde olduğu gibi

İlk olarak sistem taraması yapar artık dosyaları siler ve var ise cihaza bulaşmış virüsleri temizler. Arka planda çalışan güvenlik uygulaması ios işletim sistemlerinde de güvenli internet keyfi sunmaktadır.

360 Total security antivirüs programı mac ve windows işletim sisteminde nasıl kullanılır

Güvenlik programını mac ve Windows işletim sisteminde kullanmak isteyen kullanıcılar 360 Total Security güvenlik programının kendi sitesinden ücretsiz indirip bilgisayarlarına yükleyebilirler. Türkçe dil desteği ile bilgisayarınızı güvende tutar zararlı yazılımlardan korur. Dünya çapında beğenilen güvenlik programı gerek çalışma hızı ile gerekse bilgisayar güvenliği ile çok beğenilen ve kullanılan antivirüs yazılımları arasında yer almaktadır.

]]>
Hpv Virüsü Nasıl Oluşur https://www.virusler.gen.tr/hpv-virusu-nasil-olusur.html Sun, 07 Oct 2018 02:19:20 +0000 Hpv virüsü nasıl oluşur, kadınlarda birtakım sağlık nedenleri ile birlikte ortaya çıkan bu virüs türünün oluşumu genellikle cinsel birleşme sonucunda meydana gelir. Bunun yanı sıra bazı virüslerin teması sonrasında mutasy Hpv virüsü nasıl oluşur, kadınlarda birtakım sağlık nedenleri ile birlikte ortaya çıkan bu virüs türünün oluşumu genellikle cinsel birleşme sonucunda meydana gelir. Bunun yanı sıra bazı virüslerin teması sonrasında mutasyon geçirilmesi ile de oluşabilir. Öte yandan Hpv virüsü taşıyan insanların kişisel eşyalarının kullanımı, tuvalet ve banyo gibi ortamlara beden temasının yapılması gibi durumlar da hpv virüsü nasıl oluşur sorusuna cevap niteliğindedir. Bu hususta önemli nokta söz konusu bu enfeksiyonun aktif halde olmasıdır. Hal böyle olunca vücutta kan hücreleri içerisinde bu virüsün oluşması kaçınılmaz bir durumdur. Hpv virüsü rahim ağzı kanserinin oluşum sebeplerine kaynaklık eder. Birçok türü olan bu virüs cinsel organda siğil, kaşıntı, pullanma ve iltihaplanma belirtileri ile kendini gösterebilir. Diğer yandan idrarda renk değişikliği, koku, yanma hissi ve az miktarda sıvı gelmesi hpv virüsünün meydana geldiğinin göstergeleri içerisinde yer alan etkenlerdir. Bulaşıcı nitelikteki bu rahatsızlık cinsel birleşmenin kirli bir şekilde yapılmasıyla artar. Enfeksiyon dikkate alınmadan cinsel organın temiz tutulmaması virüs oluşumunu tetikler.

Vücudun herhangi bir yerinde çatlak ve açık yara oluşumuyla birlikte hpv virüsü kolaylıkla geçiş yapar. Yetişkin kadın ve erkekte görülmesi mümkün olan hpv virüsü mesanede yuva yapabilir. Kalıcı etkiye sahip olan bu zararlı etkinin vücudun her alanına yayılmasını önlemek amacıyla doktror tarafından muayene altına alınması önemlidir. Aksi taksirde kansere yol açacağı unutulmamalıdır.

Hpv virüsü oluşumu sonrası tedavi,

Vücutta yer edinen hpv virüsü doktor eşliğinde gerekli sağlık kontrollerinin yapılmasıyla belirli periyotlar dahilinde tedavi edilebilir. Bunun için öncelik kan ve idrar tahlilinin yapılıp doğru teşhisin konulması yönündedir. Diğer yandan virüsü yok eden ilaçların vücuda aşı yoluyla düzenli olarak kalınması tedaviye olumlu yönden katkı sağlar. Bu süreç içerisinde özellikle iç çamaşırların günlük olarak değiştirilmesi ve cinsel organ temizliği de önem teşkil eder. Ayrıca kanın yenilenmesi için kirli kanın atılmasının sağlanması da tedaviye hız kazandırır. Son olarak da vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin yeterli düzeyde doğal besin maddeleri aracılığıyla bünyeye alınması hpv virüsünün yok olmasına yardımcı olur.
]]>
Virüs Kodları https://www.virusler.gen.tr/virus-kodlari.html Mon, 08 Oct 2018 00:36:47 +0000 Virüs Kodları, Virüsler kendilerini basit şekillerde değiştirebilirler, kaynak kodlarında yer alır ve görevleri benzer alt program yazılımını değiştirebilirler. Günümüzde bu duruma daha gelişmiş bir yöntem ise virüsü ba Virüs Kodları, Virüsler kendilerini basit şekillerde değiştirebilirler, kaynak kodlarında yer alır ve görevleri benzer alt program yazılımını değiştirebilirler. Günümüzde bu duruma daha gelişmiş bir yöntem ise virüsü basit şifreleme yöntemiyle saklamaktır. Bu durum virüs kodunun şifrelenmiş bir kopyasından oluşmaktadır. Virüs kodlarının biline iki türü vardır. Çok şekilli kodlar ve başkalaşım kodu, bunları ayrı ayrı incelemek istersek;

Çok Şekilli Virüs Kodlar: Çok şekilli kodlar, virüs tarayıcılara yönelik ciddi tehdit teşkil eden ilk yöntemdir. Şifrelenmiş virüslere benzeyen, çok şekilli kodlarda dosyalara, bilgilere bulaşma tehlikesi vardı. İlk olarak bu sorunu virüs tarama programıyla  çözmeye çalışmak gerekir. Daha sonra çok şekilli koda sahip olmak için, çok şekilli motora, diğer adıyla değiştirme motoru yada değişim motoruna sahip olmak gerekir. Bazı virüsler çok şekilli kodları virüs değişim hızını artırmakta kullanılır. Bu durumda şu sonuca varılıyor, bu türlü virüsler bazı örneklerini tespit etmekten kaçınıyor.

Başkalaşım Virüs Kodu: Her hangi bir bilgisayar ortamında, başka bir bilgisayar ortamını donanımsal veya yazımsal olarak taklit etmek vasıtasıyla tespit edilmekten kurtulmak için, her yeni dosyaya ve bilgiye bulaşmadan önce kendilerini bütünüyle yeniden yazan virüslerdir. Başkalaşım geçirebilmeleri için bu virüslerin başkalaşım motoru kullanmaları gerekir. Bir başkalaşım motoru çok büyük ve karmaşıktır.
]]>
Sars Virüsü https://www.virusler.gen.tr/sars-virusu.html Mon, 08 Oct 2018 17:31:07 +0000 Sars Virüsü: Sars (şiddetli akut solunum yolu sendromu), ciddi bir pnömoni benzeri solunum yolu hastalığı olup, ilk olarak Şubat 2003'te güneydoğu Asya bölgesinde görülmüştür. Pnömoni, bir enfeksiyon ya da Sars VirüsüSars (şiddetli akut solunum yolu sendromu), ciddi bir pnömoni benzeri solunum yolu hastalığı olup, ilk olarak Şubat 2003'te güneydoğu Asya bölgesinde görülmüştür. Pnömoni, bir enfeksiyon ya da kimyasalın neden olduğu, akciğerlerin hava kesesinin enflamasyonu için genel bir terimdir. Pnömoni ile akciğerler sıvı ile dolar ve bu da, oksijeni kana aktarma yeteneğini etkiler. Sars virüsü, atipik bir pnömoni olarak bilinir. Çünkü; normal bakterilerden veya virüslerden kaynaklanmaz.

Sars Virüsü Oluşma Nedenleri

Koronavirüs adı verilen bir virüs, Sars'ın sebebidir. Koronavirüsün bazı türleri vardır. Bunların bazıları ortak soğukluğa neden olur. Sars koronavirüsü (Sars-Cov), insanlara hayvanlardan bulaştırılmış yeni bir türdür. Sars'ın nasıl yayıldığı tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak uzmanlar, enfekte olmuş bir kişiyle yakın temasın ana sebep olduğuna inanmaktadır. Virüs, aerosol haline getirilmiş (ekshale edilen) damlacıklar ve vücut salgıları yoluyla yayılır. Virüslü bir kişi öksürdüğünde veya hapşırırken Sars virüsüne maruz kalınabilir. Virüs, kapı kolları ve asansör düğmeleri gibi dış yüzeylerden kapılabilir. Bazı uzmanlar, virüs içeren dışkı maddeleri alındığında (düzensiz kanalizasyon işlemleri, kontamine gıda veya su nedeniyle) Sars'ın yayılabileceğine inanmaktadır.

Sars Virüsü Belirtiler ve Komplikasyonlar

Genellikle yüksek ateş görülür. Kas ağrıları, titreme, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve diyare sıklıkla ortaya çıkabilir. İlk belirtilerin ortaya çıkmasından yaklaşık 1 veya 2 gün sonra, kuru öksürük ve nefes darlığı ortaya çıkar. Çoğu kişi, 6 ile 7 gün sonra iyileşmeye başlar. Bununla birlikte, bazı insanlar çok ciddi nefes alma problemleri yaşarlar. Nefes almalarına yardımcı olması için bir makinenin (vantilatör) yardımına ihtiyaç duyabilirler. Bu grup için Sars'tan ölme riski daha yüksektir. 50 yaşın üzerindeki kişiler ve diğer tıbbi durumları olan kişilerin (kalp rahatsızlıkları, şeker hastalığı), ciddi solunum sıkıntısı çekme olasılığı daha yüksektir.

Sars Virüsü Tedavi ve Önleme

Sars hastası, hastanede tedavi edilmelidir. Hastalık şiddetli olduğu için, hastalığın nedeni teyit edilmeden önce, semptomlara dayanarak tedavinin başlatılması gerekir. Sars olduğundan şüphelenilen kişiler, diğer hastaları ve sağlık çalışanlarını korumak için tecrit edilir. Şimdiye kadar, Sars tedavisi için hiçbir ilaç kanıtlanmamıştır. Tedavilerin büyük bir kısmı destekleyici olup, damar içi sıvılar ya da nefes almaya yardımcı olmak için solunum cihazı içerebilir. Her ne kadar antibiyotikler Sars'ın tedavisinde yardımcı olmasalarda, kişinin sekonder bir bakteri enfeksiyonu geliştirdiği vakalarda kullanılmaları mümkündür. Genel olarak viral enfeksiyonlardan korunmak için el hijyeni uygulanır. Eller sık sık sabunlu su ile yıkanır ve 20 saniye boyunca hızlıca ovulur. Ellerde görülür bir kirlilik yoksa, alternatif olarak alkol esaslı el ovuşturucusu kullanılabilir.
]]>
Virüs Android https://www.virusler.gen.tr/virus-android.html Mon, 08 Oct 2018 21:07:05 +0000 Virüs Android, bilgisayarda da olduğu gibi android telefonlarınızda da bir çok virüs bulunmaktadır. Bu virüsleri acilen bir şekilde kaldırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde telefonunuzdaki özel bilgilere, galeriniz ve resimlerinize Virüs Android, bilgisayarda da olduğu gibi android telefonlarınızda da bir çok virüs bulunmaktadır. Bu virüsleri acilen bir şekilde kaldırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde telefonunuzdaki özel bilgilere, galeriniz ve resimlerinize, varsa kredi kartı bilgilerinize ve diğer özel belgelerinize ulaşılabilir. Bu bilgiler başkaları tarafından sosyal medya denilen yerde paylaşılıp  başkaları tarafından da kullanılabilir. Buda size çok büyük bir biçimde sorun çıkartabilir. Ayrıca android telefonunuza bulaşan virüsler telefonunuzu aşırı derecede yavaşlatır ve telefonunuza kalıcı hasarlar verebilir.

Android Telefonunuzda Virüs Olduğunun Belirtileri;
 • Telefonunuzun pili eskiye göre daha çabuk bitmeye başlar. Virüsler arka planda bir program gibi çalıştığı için android telefonunuz arkada bir program çalışıyor gibi algılar ve pilinizi aşırı derecede yemeye başlar. Buda size büyük sorunlar çıkartabilir. Mesela yoldasınız telefonunuz size o an lazım ama telefonunuzun şarjı bitmiş. Virüslerden bunun gibi olağan sebeplerden dolayı acilen kurtulmamız gerekir.
 • Telefonunuz ile bir başkası ile görüşürken birden görüşme kapanabilir. Veya telefonunuzda internet ile ilgili birşeyler yapıyorsunuz (video, sosyal medyada gezinti vb.) internet bağlantınız birden beklenmedik bir şekilde kesilebilir. Buda bazı sıralar size büyük sorunlar çıkartabilir.
 • Android telefonunuzda bulunan e-posta ve mesajlarınızı arada sırada kontrol etmekte fayda vardır. Siz farkında olmadan e-postanız ile başkalarına mesajlar veya başka işlemler yapılmış olabilir. Bu yüzden e-posta ve mesajlar kısmını sık sık kontrol etmekte fayda vardır. Zira başınız belaya girebilir.
 • Android telefonunuzda bulunan ram kısmına baktığınızda eskisine göre daha fazla kullanım olduğunu da kendi gözlerinizle görebilirsiniz.
Android Telefonunuzda Virüs Temizleme Programları;

Malware Android Anti Virus Programı: Malware adlı anti virüs programını kullanmadan önce telefonunuzun internet geçmişini silmeniz sizin için daha faydalı bir seçim olacaktır. Malware genelde internet tarayıcınızdan bulaşan virüsleri temizler. 

Avast Anti Virus Programı: Avast anti virüs programının bilgisayar sürümü olduğu gibi telefon sürümüde vardır. Avast anti virüs programı kapsamlı bir virüs tarama gücüne sahiptir. Telefonunuzda ki her dosyayı arar ve tarar. Eğer telefonunuzda bir çok virüs olduğundan şüpheleniyorsanız bu programı kullanmak sizin için en faydalı seçim olacaktır. Kapsamlı virüs tarama işlemi ile telefonunuzda ki her virüsü bulabilir. Ayrıca kapsamlı virüs tarama özelliği olduğu gibi telefonunuzu 7/24 koruma özelliği vardır. Girdiğiniz sitelerde veya diğer yerlerde tehlike olup olmadığını size bildirir. Böylece internette daha güvenli ve sağlıklı bir şekilde gezebilirsiniz.

360 Security Anti Virus Programı: Android telefonlarda en çok kullanılan program 360 Security Anti Virüs Programı'dır. Android telefonlarda en çok işe yarayan ve yararlı olan program bu programdır. Bu programın özellikleri baya geniş ve kapsamlıdır. Bu program telefonunuzda ki gereksiz dosyaları silme özelliği vardır. Ayrıca telefonunuzun gücünü iyileştirerek güç tasarrufu yapar ve telefonunuzun şarjının daha uzun bir süre şekilde gitmesin i sağlayabilen bir programdır. Kapsamlı bir virüs tarama özelliği vardır. Ayrıca girdiğiniz site veya diğer yerlerde tehlike olup olmadığını söyleyerek size güvenli ve sağlıklı bir gezinti sunar.
]]>
Surabaya Virüsü https://www.virusler.gen.tr/surabaya-virusu.html Tue, 09 Oct 2018 05:41:12 +0000 Surabaya Virüsü, Bilgisayarlara bulaşan bir virüs türüdür. Popüler bir antivirüs programı, Surabaya virüsünü, virüslü bir sistemden kolayca kaldırabilir. Virüsü kaldırmak için doğru tekniğin kullanılmadığı dur Surabaya Virüsü, Bilgisayarlara bulaşan bir virüs türüdür. Popüler bir antivirüs programı, Surabaya virüsünü, virüslü bir sistemden kolayca kaldırabilir. Virüsü kaldırmak için doğru tekniğin kullanılmadığı durumlar, bilgisayarın tüm güvenlik sistemini risk altında bırakabilir. Bir anti-solucan programı, bilgisayardaki güvenlik ayarlarını düzeltmek için yararlı olabilir. Belirli yazılımlar internetten indirilebilir ve virüsü pcden silmek için kullanılabilir. Bu süreçte malware'lerin ortadan kaldırılması da gerekecektir. Ancak, sorunu tamamen çözmesi garanti değildir. ''NOOB. KILLER.leers.exe'' adlı bir solucan önleme programına ihtiyaç duyulur. Bu program virüs programı değildir. Solucan önleme programıdır. Emin değilseniz, bu program dosyası hakkında biraz araştırma yapabilir ve kontrol edebilirsiniz. ''NOOB. KILLER.leers.exe'' en güvenilir anti-virüs ve solucan temizleme programlarından biridir.

Takip Edilmesi Gereken Adımlar

''NOOB. KILLER.leers.exe'' dosyasını güvenli modda çalıştırın ve güvenli modda yeniden başlatın. Bu virüsün semptomlarından birini ortadan kaldıracaktır. Pencere menüsünde, Araçlar'ı tıklayın. Klasör seçeneklerini tıklayın. Görünümü seçin. Gizli dosya ve klasörleri göster, ayrıca iptal seçeneğini tıklayın. Korunan işletim sistemi dosyalarını gizleyi kaldırın. Şüpheli dosyaları, (scr klasörleri, usb flash sürücüsündeki Thumbs.db dosyası, Thumbs.com vb. gibi) tespit edin. Scr dosyaları aslında virüs tarafından oluşturulan rugged klasör simgeleridir. Gerçek klasörler virüs tarafından gizlenir. Şüpheli dosyaları ve klasörleri sabit diskinizden silin. Şüpheli dosyalar hakkında emin değilseniz, kopyalama klasörlerini, Thumbs.db ve Thumbs.com'u silin.

Diğer İşlemler

Usb flash sürücüsündeki virüs dosyalarını sildikten sonra, flashı pcden çıkartın. Bu işlem, virüsün yeniden kurulmasını önleyecektir. Bu işlem, virüs bulaşmayan diğer dosyalara da bulaştıysa kesinlikle uygulanmalıdır.

]]>
Human Papilloma Virüsü https://www.virusler.gen.tr/human-papilloma-virusu.html Tue, 09 Oct 2018 16:35:16 +0000 Human papilloma virüsü: Genital bölgede ve mukozada oluşan iltihaplanmadır. Bu hastalık siğil kitlesine yol açar ve kanser gibi tehlikeli bir sonuç doğurabilir. Bu siğiller genital bölge dışında ellerde ve ayaklarda da olabilir. Human papilloma virüsü: Genital bölgede ve mukozada oluşan iltihaplanmadır. Bu hastalık siğil kitlesine yol açar ve kanser gibi tehlikeli bir sonuç doğurabilir. Bu siğiller genital bölge dışında ellerde ve ayaklarda da olabilir. İlerlemiş safhasında rahim ağzı kanserine yol açar. Bu vaka oluştuğunda derhâl tedavi edilmesi gereken ciddi bir sorundur. Kadınların bu hastalığı yaşama oranı erkeklere göre daha fazladır. 

Human papilloma virüsü belirtileri ve tedavisi: 

Bu virüsün 2 aylık bir kuluçka süresi vardır. Bu süre sonrasında hızlıca vücuda yayılır ve bulaşıcıdır. Genital bölgede siğiller meydana gelir. Gün geçtikçe bu siğillerin ebatları büyür. Bu belirtiler görüldüğü zaman derhâl tedaviye başlanmalıdır. Daha çok erkeklerde görülen ve hiçbir belirti göstermeyen virüs daha tehlikelidir. Kişi bu virüsü taşıdığının farkında olmadığı için tedavide gecikir. Ayrıca korunmasız olarak cinsel ilişkiye girdiği zaman yada yakın temasta bulunması halinde virüsü karşısındaki kişiye değişir bulaştırır. Bu şekilde hiçbir reaksiyon ile karşılaşmadan kişilerde bu virüs ilk olarak genital bölge dış yüzeyinde tepki gösterir. Kabarık, yumuşak ve pembe siğiller meydana gelir. Bunun dışında yanma ve kaşıntı şikayetleri oluşur. Tedavi edilmezse rahim ağzı kanserine yol açar. Tedavisi çok zordur. Tedaviye patoloji sonucuna göre başlanır. Bazı genetik materyaller bu virüsü vücuttan atabilmektedir. Ancak ilerlemiş durumlarda bu mümkün değildir.  İlaçlarla yada çeşitli tekniklerle siğiller kurutulur ve yok edilir. Şimdiki teknoloji ile lazer tedavisi iyi sonuç vermektedir.
]]>
Virüsün Zararları https://www.virusler.gen.tr/virusun-zararlari.html Wed, 10 Oct 2018 08:52:54 +0000 Virüsün Zararları, bilgisayarın çalışma sistemi ve bilgisayar programlarına zarar veren verilerdir. Virüsler cihazı çalıştırmada faaliyete geçerler. Bazen kendini belli etmeyip sonradan kendi bir anda belli edebilirler. Bu Virüsün Zararları, bilgisayarın çalışma sistemi ve bilgisayar programlarına zarar veren verilerdir. Virüsler cihazı çalıştırmada faaliyete geçerler. Bazen kendini belli etmeyip sonradan kendi bir anda belli edebilirler. Bu tür virüsler bilgisayarın çalışma sistemine zarar vereceği gibi içerisinde bulunan dosya ve uygulamalara da ciddi boyutta zararlar verebilmektedir.

Virüsün zararları
 • Bilgisayar donanım sistemlerinden olan disket okuyucu beyinlerine yerleşebilir. İçerisine koymuş olduğumuz disketleri formatlayabileceği gibi kopyalama işlemi de yapabilir. 
 • Dosya içerisinde bulunan adresleri silebilir ayrıca adres bilgilerini değiştirebilir.
 • Bilgisayarın içerisinde bulunan belleğe zarar verebilir. 
 • Bellek içerisinde bulunan bilgilerinin silinmesine neden olabilir.
 • Bilgisayara yüklenmiş olan programların düzensiz çalışmasına neden olabilir. Ayrıca bilgisayarın çalışma performansını olumsuz yönde etkiler.
 • Bazı virüsler oldukça zarar vericidir. Çernobil virüsü isimli virüs bilgisayarın ana kartı içerisine yerleşebilir ve bilgisayarın açılmasını engelleyebilir.
 • Bilgisayarda tuş işlemleri ve mause işlemleri yavaşlayabilir ve çalışmayabilir.
 • Bilgisayar ekranının görüntü kalitesi düşebilir ve çalışmayabilir. 
 • Bilgisayar hafızasında ki yeri kaplar.
 • Bozuk dosyaların oranını arttırır.
 • Bilgisayar kendiliğinden işlemler yapabilir.
 • Cihazda bulunan ram sürekli olarak azalma gösterir.
 • Düzgün çalışan programların işleyişini bozarak norma çalışmasına engel olur.
 • Cihaz ile veya bilgisayarda bulunan programlar ile hiç bir alakası olmayan mesajlar sıkça ekrana yansır.
 • Ekran kısmında değişik işaretler veya şekiller oluşturabilir.
 • Mevcut bulunan dosyalara veya birey tarafından yüklenmiş olan dosyaların kaybolmasına sebep olabilir.
 • Yüklenmiş olan dosyaların tarihi, bilgileri ve uzantısı değişebilir.
 • Farklı türde dosyaların oluşmasına neden olur. Bu tür dosyaların açılması halinde bilgisayar kapanabilir veya donabilir.
Virüsün zararları oldukça ciddi boyutlara neden olabilmektedir.  Hemen hemen her bilgisayarda görülme olasılığı yüksek olan bu tür sistemsel sıkıntılar genellikler internet ağının bağlı olduğu cihazlarda daha fazla görülebilmektedir.
]]>
Bilgisayarı Hızlandırmak Virüs Temizliği https://www.virusler.gen.tr/bilgisayari-hizlandirmak-virus-temizligi.html Wed, 10 Oct 2018 13:29:16 +0000 Bilgisayarı hızlandırmak ve virüs temizliği, Yaygın bilgisayar ve internet kullanımının getirdiği sorunların başında, bilgisayarımıza bulaşan internet virüsleri gelmektedir. Virüsler sürekli kendini güncellemes Bilgisayarı hızlandırmak ve virüs temizliğiYaygın bilgisayar ve internet kullanımının getirdiği sorunların başında, bilgisayarımıza bulaşan internet virüsleri gelmektedir. Virüsler sürekli kendini güncellemesi ile meşhurdur. Bu nedenle antivirüs programlarının da güncel olması gerekir. Bilgisayırı hızlandırmak ve virüs temizliği yaparak, bilgisayar sistemimizi güvenli hale getirebiliriz. Bunun için öncelikle virüs bulaşma ihtimalinin çok olduğu başta +18 siteler olmak üzere emin olmadığımız sitelere giriş yaptığımızda bilgisayarımıza internet aracılığı ile virüs bulaştırabiliriz. Aldığımız bütün tedbirlere rağmen bilgisayarımıza virüs bulaşmış ise bilgisayar hızının yavaşladığını görürüz. Ayrıca başta bilgisayar işletim sistem dosyaları olmak üzere, bütün dosyaların silinme ve bozulma tehditi altında olduğunu değerlendirebiliriz. Bu durumda yapılacak tek şey bilgisayarı hızlandırmak için virüs temizliği yapmaktır.

Bilgisayarı hızlandırmak ve virüs temizliği nasıl yapılır

Çoğunlukla bilgisayar işletim sistemleri, her internete girişte bir dosyayı internet files dosyası içine atar. Zamanla biriken bu dosyalar için bilgisayarın otomatik silme kısmı açık değil ise bu dosyalar zamanla çoğalarak işletim sisteminin yavaşlamasına neden olacaktır. Çünkü bilgisayar her komut ile bir çok dosyanın kontrolünü yaparak, komutu yerine getirmektedir. Ne kadar çok gereksiz kontrol yapar ise o kadar çok zaman kaybedilir, bilgisayarın hızı düşerek yavaşlar.  Bazı durumlarda internet dosyaları ile birlikte bilgisayarınızı ele geçirmek için virüsler bilgisayarınıza yerleşebilir.

Birçok kişi bilgisayarını ilk aldığı gün gibi hızlı olmadığından bahsetmektedir. Aşağıda yapılacak uygulama ile bilgisayarınız yüzde 60 oranında hızlanacaktır. Bunun için yapılması gereken;

Bilgisayar başlat çubuğu üzerine gelin farenin sağ tuşuna basın, başlat menüsü açılacaktır. Orada özelleştir' i tıklayın. Bazı bilgisayarlarda çalıştır komutu şeklinde görülebilir. Açılan yazım alanına TEMP yazarak entere tıklayın. Gelen bütün dosyaları silin. Eğer silinmeyen dosyalar var ise hiç uğraşmayın bilgisayarınız için gerekli olduğundandır. 

Bir başka işlem ise yine başlat çubuğuna sağ tıklayarak menüyü açın çalıştır kısmına RECENT yazarak entere tıklayın, karşınıza gelen tüm dosyaları silin, devamında %TEMP% yazarak gelen tüm dosyaları silin. Bir başka komut ise MSCONFİG komutudur. Yine aynı yerden ilgili komutu yazarak gelen tüm dosyaları silin.

Çöp şeklinde biriken dosyaları silmek bilgisayar hızınızı yükseltir fakat dosya ile birlikte gelen virüsü temizlemeyebilir. Bu durumda yapılacak şeyler biraz daha uzmanlık gerektiriyor. Bunun için yapılması gereken antivirüs programını yeniden kurmak veya bilgisayarınıza format atmaktır.
]]>
Virüslerin Özellikleri https://www.virusler.gen.tr/viruslerin-ozellikleri.html Wed, 10 Oct 2018 15:27:11 +0000 Virüslerin özellikleri, Genellikle başka bir uygulamanın arkasına gizlenmiş ve o uygulamayı çalıştırdığımızda cihazımızda istenmeyen olaylara sebep açan virüs programlarıdır. Virüs yazılımları diğer yazılımlar Virüslerin özellikleri, Genellikle başka bir uygulamanın arkasına gizlenmiş ve o uygulamayı çalıştırdığımızda cihazımızda istenmeyen olaylara sebep açan virüs programlarıdır. Virüs yazılımları diğer yazılımlardan farkı olarak cihaza zarar vermek için programlanmıştır. Virüsler, uygulamaları kopyalayabilme yada uygulamaların içinden dosyaları silebilme yada uygulamaları etkisiz hale getirerek durdurma özelliklerine sahiptir.

Virüsler bilgisayar yada telefon cihazlarımızdaki dosyalara, uygulamalara, donanım elemanlarına ciddi zararlar verebilir. İstediği bilgiyi silmesi, hiç çalıştırmaması, istediği zaman kullanıcıdan habersiz fotoğraf paylaşması gibi unsurlar ile kullanıcıları ciddi sıkıntılara sokar. 

Virüslerin başlıca özellikleri
 • ".exe" yada ".com" uzantılı bağlantılar ile dosyalara bulaşırlar.
 • Kendini otomatik olarak, siz daha farkına varmadan kopyalar.
 • Programların çalışma sistemini değiştirir.
 • Cihazların yavaşlamasına neden olur.
 • Bilgisayarın sabit diskine kadar zarar verirler.
 • Başkalarının cihazından uygulama veya dosya alırken o cihazdan da virüs bulaşır.
 • Bilgisayar bazı virüslere karşı bağışıklılık kazanabilirler.
]]>
Hpv Virüsü Vücuttan Nasıl Atılır https://www.virusler.gen.tr/hpv-virusu-vucuttan-nasil-atilir.html Thu, 11 Oct 2018 11:18:40 +0000 Hpv Virüsü Vücuttan Nasıl Atılır, Hpv virüsü, insan papilloma virüsünün kısaltmasıdır. Çok yaygın bir virüstür. Vücudun farklı bölümlerini etkileyen, yaklaşık 100 çeşit Hpv virüsü vardır. Hpv'nin yaklaş
Hpv Virüsü Vücuttan Nasıl Atılır, Hpv virüsü, insan papilloma virüsünün kısaltmasıdır. Çok yaygın bir virüstür. Vücudun farklı bölümlerini etkileyen, yaklaşık 100 çeşit Hpv virüsü vardır. Hpv'nin yaklaşık 30 tipi, cinsel organları etkileyebilir. Bu organlar; kadınların dış genital bölgeleri, vajina, serviks, penis, skrotum, anüs ve rektumdur. Serviks kanserine yol açtığı için yüksek riskli olarak kabul edilir.

Belirtileri: Birçok durumda, Hpv semptomlara neden olmaz. Ortaya çıktığında en yaygın semptom, genital bölgede siğil görülmesidir. Enfeksiyon bulguları, kişinin virüs bulaşmasından haftalar, aylar veya yıllar sonra ortaya çıkabilir.

Nedenleri: Genital Hpv enfeksiyonu olan kişinin cildiyle temas edildiğinde ortaya çıkar. Temas; vajinal, anal ve oral seks içerir. Bazı Hpv türleri, ciltte genleşen, sert ve kaba topaklar olan genital siğillere neden olur. Cinsel yönden aktif olan insanlarda Hpv nedenli genital siğiller görülebilir. Kadınlarda dış genital bölgede, vajina içinde veya çevresinde, anüs içinde veya çevresinde, kasıkta ve servikste görülür.

Hpv Virüsü Vücuttan Nasıl Atılır, Tedavi: Virüsün herhangi bir tedavisi yoktur. Ancak, birçok Hpv enfeksiyonu kendiliğinden kaybolur. Aslında, Hpv enfeksiyon vakalarının yaklaşık yüzde 70-90'ı bağışıklık sistemi tarafından vücuttan temizlenir. Tedaviye ihtiyaç duyulduğunda, servikste görünür siğiller ve anormal hücreler ortadan kaldırılarak, semptomların hafifletilmesi hedeflenir.

Tedavi Yöntemleri
 • Kriyoterapi ile siğiller sıvı azot ile dondurulur.
 • Döngülü elektrocerrahi eksizyon prosedürü uygulanır.
 • Elektrokoter elektrik akımıyla siğiller yakılır.
 • Lazer tedavisi ise siğiller ve anormal hücreler yok edilir.
 • İlaçlı krem uygulanır.
]]>
Chrome Bulaşan Virüs Nasıl Temizlenir https://www.virusler.gen.tr/chrome-bulasan-virus-nasil-temizlenir.html Fri, 12 Oct 2018 00:22:03 +0000 Chrome bulaşan virüs nasıl temizlenir, chrome google tarafından geliştirilen bu günlerde en sık kullanılan bir ağ tarayıcısıdır. Hızlı ve kolay kullanımı sayesinde kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen tarayıcı un Chrome bulaşan virüs nasıl temizlenir, chrome google tarafından geliştirilen bu günlerde en sık kullanılan bir ağ tarayıcısıdır. Hızlı ve kolay kullanımı sayesinde kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen tarayıcı unvanını kazanmıştır. Kullanımın bu kadar çok olması ile birlikte Chrome için birçok virüs ve zararlı yazılımlar ortaya çıkmıştır. Bu virüslerin bulaşma yolu tarayıcı üzerinden girdiğiniz sahte linkler, ücretsiz yazılımlar ve sosyal medya ile bilgisayarınıza bulaşmaktadır. Chrome bulaşan virüsü anlamak zor değildir. Ana sayfa değişiklikleri, kendiliğinden açılan reklamlar, arama sonuçlarında değişikler gibi durumlar görüyorsanız virüs bulaşmış demektir.

hrome bulaşan virüsün temizleme yolları;

AdwCleaner kullanmak,
chrome bulaşan virüsü silmek için en etkili programlardan birisi AdwCleaner'dir. Program sayesinde tarayıcınız üzerinde bir virüs kalmayacaktır. AdwCleaner programını indirip bilgisayarınıza kurun. Sonrasında açık olan tüm program ve internet tarayıcılarını kapatın. Daha sonra AdwCleaner programını başlatın ve tarama yaptırın ve virüsleri silin. Bu işlemden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz.

Ana sayfa değişikliği, virüsleri temizledikten sonra hala ana sayfanız değişmemişse chrome ekli olan sitelerin kısayolunu silmeniz gerekmektedir. Chrome için masaüstünüzde bulunan kısayola sağ tıklayıp özellikler dedikten sonra kısayol sekmesine gelip hedef kısmına dikkat etmemiz lazım. Hedef kısmında chrome.exe den sonrası silip işlemi tamamlanır.

İnternet security,
bilindiği üzere bazı antivirüs programı geliştiricileri internette dolanırken sizi virüslere karşı korumaya yardımcı olmaktadır. Eğer bilgileriniz sizin için önem taşımaktaysa ve çalınmasına virüs bulaşmasına karşı önlem almak istiyorsanız Kaspersky, Eset gibi alanında uzmanlaşmış antivirüs programcılarından birini  satın alıp tarayıcınıza virüs hiç bulaşmadan silebilirsiniz.
]]>
Virüs Türleri https://www.virusler.gen.tr/virus-turleri.html Fri, 12 Oct 2018 16:08:12 +0000 Virüs Türleri, Bilgisayar kullanıcısının izni olmadan bilgisayara internet yada çeşitli bellek araçları ile yerleşen korsan yazılımlar virüs olarak değerlendirilebilir. Virüsler amaçlarına görü çok çeşitlilik arz eder. Virüs Türleri, Bilgisayar kullanıcısının izni olmadan bilgisayara internet yada çeşitli bellek araçları ile yerleşen korsan yazılımlar virüs olarak değerlendirilebilir. Virüsler amaçlarına görü çok çeşitlilik arz eder. Bunlar kendini dosya içine gizleyenler, dosya silenler veya direkt internete bağlanabilen şekillerde olabilir. 

Virüs türlerinin çok olmasının nedeni ise güncellenen antivürüs programları ile etkisiz hale getirilen virüslerin hackerler tarafından yeni virüsler oluşturmasından kaynaklanır. Bilgisayar virüs türlerine kötücül yazılımlar (malware) denilerek geniş bir anlam yüklenmiştir. Virüslerin iki önemli amacı vardır. Birincisi kendi kendini çalıştırma özelliğinde olmalı, ikincisi ise kendi kendine çoğalmalıdır. 

Virüs Türleri Nelerdir

Ağ virüsleri: Günümüzün en yaygın olan bilgisayar virüsüdür. İnternet üzerinden yerel ağlara çok hızlı yayılırlar. Bu virüsler paylaşılan dosyalar, paylaşılan kaynaklar, teklif edilen linkler, sürücüler yada paylaşılan klasörler üzerinde yayılır. Potansiyel hedefleri yerel ağlar üzerinde güvenlik açığı bulunan bilgisayar sistemleridir. Güvenlik zaafı bulunan ağı bulduklarında bulaşırlar ve ağ üzerinden yayılmaya çalışır. SQL Slammer ile Nimda isimli virüslerin oldukça kötü şöhretleri vardır. 

Yazılım Bombaları: Çeşitli kaynaklardan bilgisayara sızarak beklemeye başlarlar. Varlıklarını genel olarak pek hissettirmezler ve bir klasör içinde gizli beklerler, zaman zaman bilgisayara komutlar vererek kullanıcının dosya silmesine neden olurlar. Bu davranış ile kullanıcıyı yapmayacağı bir eyleme teşvik ederler. Yazılım bombaları sadece bir programın içinde gizlenebileceği gibi kendisi bir program olabilir. Yada bir klasörün içinde solucan, trojen yada trova atı olabilir. Bu bombaların tarih saatli olanları da vardır. Bilgisayar tarihi belirli bir gün ve saate geldiğinde bilgisayar işletim sistemini tamamen silerek bilgisayarı ele geçirebilirler.

Eşlik virüsleri: İşletim sistemlerine tutunamazlar fakat DOS dosyalarını bozabilirler. Bu virüsler, işletim programları yada ofis programlarının uzantısını değiştirerek kullanıcısını yada bilgisayarı yanılma yolunu seçerler.

Sentinel virüs: En tehlikeli virüs programlarından biridir. Bulaştığı yerel ağın yada bilgisayarın uzaktan kullanılmasına olanak verebilir. Hatta bilgisayar açık yada kapalı iken kullanıcı bilgisayarın başında olsa bile bilgisayarının kullanıldığının farkına varmaya bilir. Bu sorunu aşmak için antivirüs programlarının sürekli güncellenmesi gerekir. 
]]>
Avast Virüs Programı https://www.virusler.gen.tr/avast-virus-programi.html Sat, 13 Oct 2018 05:01:11 +0000 Avast virüs programı, Avast virüs programı elektironik aletlerin güvenli kullanılması için gelişmiş yazılım programıdır. Kullanıma açık tamamen ücretsiz olup çok işlevli ve bilgisayarınızı tehlikeli yazılardan korum Avast virüs programı, Avast virüs programı elektironik aletlerin güvenli kullanılması için gelişmiş yazılım programıdır. Kullanıma açık tamamen ücretsiz olup çok işlevli ve bilgisayarınızı tehlikeli yazılardan korumak için son derece etkili bir yazılımdır. Avast antivirüs programı ücretsiz olması sebebiyle diğer antivirüs programlarına göre daha iyi olduğu söylenmekte ve rahatlıkla üst sıralarda görebileceğiniz bir antivirüs  program yazılımıdır. Avast antivirüs programı arayüz olarak oldukça sade ve şık görünüme sahip olup kullanımı da bir o kadar kolay olduğu bilinmektedir. Avast antivirüs programı çok etkili bir virüs programıdır. Sade, şık ve etkili  bir virüs programı olduğu için daha fazla tercih edilebilir ve Avast virüs programını daha yukarıda görebilirsiniz.

Avast virüs taraması: Bir çok virüs programları karışık ve zor olduğu gibi kullanışı da bir o kadar kötüdür. Avast virüs programı kolay, basit ve kullanışlı bir programdır. Avast virüs programını daha önceden kullanmış olmanıza veya başka bir kişiye sormanıza gerek yoktur. Kullanışı çok basittir. Bilgisayara kurduktan sonra programı açarak otomatik olarak tara kısmına tıklıyoruz ve taramamız başlıyor. Kısa süre içerisinde tarama son bulmaktadır. İsterseniz başka tarama seçenekleri de bulunmaktadır. Tam sistem taraması, özel tarama ve hızlı arama gibi seçenekleri de kullanabilirsiniz. Kullanımını ise aşağıda anlatılmaktadır. 

Hızlı tarama, çok fazla uğraşmadan ve çok derinlere inmeden bilgisayarınızın dosyaları üzerinde genel olarak arama yapmanıza ve zararlı dosyaları bulmanıza yardımcı olur. Hızlı arama isminden de söylendiği gibi bilgisayarınızı çok hızlı bir şekilde tarayarak çok kısa sürede zararlı programı bularak tespit eder. Beş dakika gibi bir sürede bilgisayarın temizlenmesini sağlar.

Tam sistem taraması, Bu durumda bilgisayarın üzerinde bundan tüm dosyalarınızı detaylı bir şekilde tarayarak zararlı dosyaları kaldırmasını sağlamaktadır.

Özel  tarama, Bu bölümden ise istediğiniz dosya veya klasör ve benzeri şeyler gibi aygıtları sizin isteğiniz doğrultusunda taranıp ve sizin isteğiniz doğrultusunda zararlı olanları kaldırabilirsiniz.

]]>
Mers Virüsü https://www.virusler.gen.tr/mers-virusu.html Sat, 13 Oct 2018 05:01:32 +0000 Mers Virüsü: Mers (Orta Doğu Solunum Sendromu), bir virüsün yol açtığı, şiddetli bir pnömoni benzeri solunum yolu hastalığıdır. Mers virüsüne, koronavirüsün başka bir alt tipi neden olduğu için Sar
Mers Virüsü: Mers (Orta Doğu Solunum Sendromu), bir virüsün yol açtığı, şiddetli bir pnömoni benzeri solunum yolu hastalığıdır. Mers virüsüne, koronavirüsün başka bir alt tipi neden olduğu için Sars'tan farklıdır. Mers, atipik bir pnömoni olarak bilinir. Çünkü; normal bakterilerden veya virüslerden kaynaklanmaz. Mers virüsünde; yüksek ateş, öksürük ve şiddetli nefes darlığı görülür. Enfeksiyonun, enfeksiyon kapmış biriyle yakın temasta bulaştığı düşünülmektedir.

Oluşma Nedenleri: Koronavirüs adı verilen bir virüs, Mers virüsünün oluşma sebebidir. Mers virüsünün nasıl yayıldığı tam olarak anlaşılamamıştır. Fakat; uzmanlar, enfekte olmuş kişiyle yakın temasta, yayılmasının mümkün olabileceğini belirtmişlerdir. Mers virüsü, Sars virüsünden farklıdır. Mers virüsü çok yayılır bir virüs olmasa da, Sars virüsü çok yayılma gösterir.

Belirtileri: Öksürük, nefes darlığı, ishal, yüksek ateş ve bazı hastalarda böbrek yetmezliği görülür. Mevcut tıbbi koşulları olan (kalp rahatsızlığı, diyabet) insanlar enfeksiyondan daha ciddi bir şekilde etkilenir. Ölümcül Mers enfeksiyonlarının çoğu, diğer tıbbi durumlarda geçmişi olan hastalarda görülür.

Tedavi ve Önlemler: Şu anda Mers virüsü için mevcut bir aşı yoktur. Mers'in belirtilerini ve semptomlarını desteklemek ve hafifletmek için tıbbi bakım sağlanmaktadır. Bununla birlikte, enfeksiyonu iyileştirmek için mevcut herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Enfeksiyonlara karşı kendinizi korumak için alabileceğiniz önlemler mevcuttur. Ellerinizi çoğunlukla sabun ve suyla, en az 20 saniye yıkayın ve çocuğunuza da aynı işlemi yapmasını sağlayın. Sabun yoksa, alkol bazlı bir el sabunu kullanın. Hasta olanlarla yakın temastan (bardak veya mutfak eşyası paylaşımı) kaçınmalısınız. Kapak düğmeleri ve masalar gibi ortak yüzeyleri, antibakteriyel bir temizleyici ile sık sık dezenfekte etmeyi unutmayın.
]]>
Trojan Virüsü https://www.virusler.gen.tr/trojan-virusu.html Sat, 13 Oct 2018 08:06:13 +0000 Trojan virüsü, Diğer bir adıyla truva atı olarak da bilinir. Trojan virüsü bilgisayar için oldukça zararlı programları barındıran ve aynı zamanda da bu zararlı programları üreten bir virüstür. Trojan virüsleri diğer mob Trojan virüsü, Diğer bir adıyla truva atı olarak da bilinir. Trojan virüsü bilgisayar için oldukça zararlı programları barındıran ve aynı zamanda da bu zararlı programları üreten bir virüstür. Trojan virüsleri diğer mobil virüsleri ve bilgisayar solucanı  gibi kendi başlarına işlem yapamazlar. Kendi başına iş yapamadığı gibi Trojan virüsünün zararlılığı da hedef kişinin hareketlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Trojan virüsü hedef kullanıcıya ulaştığı zaman kendilerini çoğaltıp çok hızlı bir şekilde yayılmaya başlasalar bile virüsü yiyen kişinin bu programı çalıştırması gerekmektedir. Trojan virüsünün diğer virüslerden farklılığı da bilgisayarın özellikleri, sisteminin açığı veya ayarlarına göre değil trojan virüsünü üreten kişiye bağlıdır. Trojan virüsünün en kolay yolu da Waterfalls.scr isimli programdır. Bu program sayesinde programı üreten kişi hedef kişinin bilgisayarına uzaktan bağlanır ve bütün komutlara sahip olur.

Trojan virüsü zararları 

Trojan virüsü temel olarak tahribat vermek amacıyla programlandırılmış olsalar da zararsız olabilmektedirler. Yarattığı saldırılara göre çeşitlere ayrılır. Virüsün bilgisayara verdiği başlıca zararlar: 
 • Hedef kişinin güvenlik sistemini devre dışı bırakma
 • Virüsü aktif hale gelmiş olan bilgisayarı sadece belli bazı telefon hattı üzerinden internete bağlama
 • kişinin bütün verilerinin yıkımı
 • Kişinin hesabına E-mail gönderme
 • Hizmetin reddi servis saldırıları 
 • zararlı bilgisayardan dosya ekleme ya da kopyalama
 • Ve son olarak ve en sık kullanılan sisteme uzaktan erişim                           
Trojan virüsü kişisel bilgisayarlardan veri siler veya çalarken küçük tahribatlar yaratır. Sistemleri kuran veya sistemleri korumaya yönelik çalışan şirketler Trojan virüsünden korunmak için hemen bazı önlemler almışlardır. Bu önemlerden bazıları E-posta alırken eklerin kendiliğinden otomatik olarak açılmaması ve bilinmeyen hesaplardan gelen maillerin açılmaması gibidir.  Bunun için üretilen Antivirüs programlarını güvenli olarak bilgisayara yüklemek yeterlidir. 
]]>
Mobil Virüs Tarama https://www.virusler.gen.tr/mobil-virus-tarama.html Sat, 13 Oct 2018 16:03:51 +0000 Mobil Virüs Tarama, mobil telefonlarınız için önemli olan bir işlemdir. Bilgisayarlarda da olduğu gibi mobil telefonlarda da bir çok virüs bulunmaktadır. Bu virüsleri acilen bir şekilde kaldırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde te Mobil Virüs Tarama, mobil telefonlarınız için önemli olan bir işlemdir. Bilgisayarlarda da olduğu gibi mobil telefonlarda da bir çok virüs bulunmaktadır. Bu virüsleri acilen bir şekilde kaldırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde telefonunuzda ki özel bilgilere, galeriniz ve resimlerinize, varsa kredi kartı bilgileri ve belgelerinize ve diğer özel belgelerinize ulaşılabilir. Bu bilgiler başkaları tarafından sosyal medya denilen yerde paylaşılıp başkaları tarafından da kullanılabilir. Ayrıca mobil telefonunuza bulaşan virüsler telefonunuzu aşırı derecede yavaşlatır ve telefonunuza kalıcı hasarlar verebilir.

Mobil telefonunuzda virüs olduğunun belirtileri; 
 • Telefonunuzun pili eskiye göre daha hızlı bitmeye başlar. Virüsler arka planda bir program çalıştığı için mobil telefonunuz arkada bir program çalışıyor gibi algılar ve pilinizi aşırı derecede yemeye başlar. Buda size büyük sorunlar çıkartabilir. Mesela yoldasınız telefonunuz size o an lazım ama telefonunuzun şarjı bitmiş. Virüslerden bunun gibi olağan sebeplerden dolayı acilen kurtulmanız gerekir.
 • Mobil telefonunuz ile bir başkası ile görüşürken birden görüşme kapanabilir. Veya telefonunuzda internet ile ilgili birşeyler yapıyorsunuz (video, sosyal medyada gezinti vb.) internet bağlantınız birden beklenmedik bir şekilde kesilebilir. Buda size bazı sıralar büyük sorunlar çıkartabilir.
 • Mobil telefonunuzda bulunan e-posta ve mesajlarınızı arada sırada kontrol etmekte fayda vardır. Siz farkında olmadan e-postanız ile başkalarına mesajlar veya başka işlemler yapılmış olabilir. Bu yüzden e-posta ve mesajlar kısmını sık sık kontrol etmekte fayda vardır. Zira başınız belaya girebilir.
 • Mobil telefonunuzda bulunan ram kısmına baktığınızda eskisine göre daha fazla kullanım olduğunu da kendi gözlerinize görebilirsiniz.
Mobil virüs tarama, virüsleri temizlemek için birkaç program vardır. Bunlardan bazıları;

Malware Mobil Anti Virus Programı: Malware adlı anti virüs programını kullanmadan önce mobil telefonunuzda kullandığınız internet tarayıcısının geçmişini silmeniz sizin için daha çok faydalı bir seçim olacaktır. Malware genelde mobil telefonunuzda kullandığınız internet tarayacısından bulaşan virüsleri temizler.

Avast Anti Virus Programı: Avast anti virüs programının bilgisayar sürümü olduğu gibi telefon sürümü de vardır. Avast anti virüs programı kapsamlı bir virüs tarama gücüne sahiptir. Telefonunuzdaki her dosyayı arar ve tarar. Eğer telefonunuzda bir çok virüs olduğundan şüpheleniyorsanız bu programı kullanmak sizin için en faydalı seçim olacaktır. Kapsamlı virüs tarama işlemi ile telefonunuzda ki her virüsü bulabilir. Ayrıca kapsamlı virüs tarama özelliği olduğu gibi telefonunuzu 7/24 koruma özelliği vardır. Girdiğiniz sitelerde veya diğer yerlerde tehlike olup olmadığını size bildirir. Böylece internette daha sağlıklı ve güvenli bir şekilde gezebilirsiniz.

360 Security Anti Virus Programı: Mobil telefonlarda en çok kullanılan program 360 Security Anti Virus Programı'dır. Mobil telefonlarda en çok işe yarayan ve yararlı olan program bu programdır. Bu programın özellikleri ve işlemleri baya geniş ve kapsamlıdır. Bu program telefonunuzdaki istenmeyen ve gereksiz dosyaları silme özelliği vardır. Ayrıca telefonunuzun gücünü iyileştirerek güç tasarrufu yapar ve telefonunuzun şarjının daha uzun bir süre şekilde gitmesini sağlayabilen bir programdır. Kapsamlı bir virüs tarama özelliği vardır. Ayrıca girdiğiniz site veya diğer yerlerde tehlike olup olmadığını söyleyerek size güvenli ve sağlıklı bir gezinti sunar.
]]>
Hıv Virüsü Belirtileri https://www.virusler.gen.tr/hiv-virusu-belirtileri.html Sat, 13 Oct 2018 18:35:42 +0000 Hıv virüsü belirtileri; sıklıkla diğer hastalıkların belirtileri ile karıştırılmaktadır. Hıv virüsü belirtileri aslında oldukça fark edilir belirtilerdir. Bu belirtilerden bir kaçını yaşayan kişiler üzerinde yapılan te Hıv virüsü belirtileri; sıklıkla diğer hastalıkların belirtileri ile karıştırılmaktadır. Hıv virüsü belirtileri aslında oldukça fark edilir belirtilerdir. Bu belirtilerden bir kaçını yaşayan kişiler üzerinde yapılan testler sonucunda uzmanlar kolaylık ile teşhis koyabilmektedir. Bu belirtilerin yanı sıra kişi bu belirtilerin derecesini bağışıklık sistemine göre farklı yaşamaktadır. Hıv virüsü belirtilerinden ayırt edici olan belirtileri sizlerle yazımızın devamında paylaşacağız.

Hıv Virüsü Belirtileri Nelerdir

Bu belirtiler genellik ile diğer hastalıklar ile karıştırılır. Bunun sebebi ise bağışıklık sisteminde oluşan değişimlerdir. Hıv virüsünün en yaygın belirtilerini kişi öncelik ile ateşlenmeler ile yaşar. bu ateşlenmelerin yanı sıra hemen ardından kişide titremeler meydana gelebilir Bağışıklık sisteminin olumsuz olarak etkilendiği bu virüs karşılığında lenf bezlerinde büyüme yaşanır. Hıv virüsü belirtilerinin diğer belirtileri ise kişinin yaşadığı yorgunluk halleridir. Bu yorgunluğun sebebi ise kişinin bağışıklık sistemini yavaş yavaş çökmesidir. Hıv virüsü belirtilerinin diğer belirtilerin arasında aynı zamanda kişinin sıkça baş ağrısı yaşaması ve midesinin buna bağlı olarak bulanmasıdır. Bu olaydan etkilenen sadece bağışıklık sistemi değildir. Aynı zamanda kişinin sindirim sistemi de bundan olumsuz etkilenir. Bu da kişinin sürekli olarak ishal olmasına neden olur. 

Hıv virüsü belirtileri kişi aynı zamanda derisinde de yaşar. Yaralara bağlı olarak kişinin derisinde dökülmeler kaşınmalar meydana gelir. Kişinin bağışıklık sisteminin git gide zayıflaması aynı zamanda kişinin diğer hastalıkları da çağırması anlamına gelmektedir. Bunun yanı sıra hıv virüsü belirtileri arasında kişi sıklıkla diğer hastalıklar ile de mücadele etmek zorunda kalacaktır. Bu belirtilerden en belirleyici olanları yaralar ve derideki dökülmelerdir. Kişi bu belirtileri aynı anda yaşadığı takdirde mutlaka uzman bir hekime danışması gerekmektedir 
]]>
Usb Virüs Temizleme https://www.virusler.gen.tr/usb-virus-temizleme.html Sat, 13 Oct 2018 20:22:12 +0000 Usb virüs temizleme; işlemi artık gelişen teknoloji ile beraber oldukça basit bir işlemdir. Usb virüsleri genellikle oldukça tehlikelidir. Çünkü bu virüsün bulunduğu usb de bazen bu virüsler etkili olmayabilir. Usb yi taktığı Usb virüs temizleme; işlemi artık gelişen teknoloji ile beraber oldukça basit bir işlemdir. Usb virüsleri genellikle oldukça tehlikelidir. Çünkü bu virüsün bulunduğu usb de bazen bu virüsler etkili olmayabilir. Usb yi taktığınız bilgisayarda etkisini gösterebilir. Bu da takılan bilgisayarın yazılım sisteminin çökmesine ve bilgisayarın kullanılamaz hale gelmesine neden olur. Usb virüs temizleme işlemleri artık oldukça kolaydır. Buna destek olarak virüs programları da vardır. Bundan yararlanarak kolay ve pratik bir şekilde usb virüs temizleme işlemini başarı ile gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır. 

Usb Virüs Temizleme

Usb virüs temizleme işlemi sırasında yapılacak olan işlem er için öncelik ile virüsü tespit etmeniz gerekmektedir. Bunun için usb yi takmanız gereken bir bilgisayara ihtiyacınız vardır. Bu yüzden bu bilgisayarı koruma altına almanız gerekecektir. Bu bilgisayarı korumak adına önceden bir virüs temizleme programı ya da virüs tarama programı indirmeniz gerekecektir. Bu programı indirdikten sonra virüslü olan usb yi bilgisayarınıza takın. Bunun ardından usb nizde bulunan tüm dosyalara göz atın. Eğer açılmayan bir program varsa bu virüslü olabileceği anlamına gelmektedir. Bunu usbnizden silin. Bunun arından bilgisayara indirdiğiniz usb virüs temizleme işlemi için virüs programını usb üzeriden etkin hale getirin. Usbnizde bulunan tüm dosyaları koruyarak tarama yapın. Bu taramayı yaptıktan sonra ise usb virüs temizleme işleminin temizlenip temizlenmediğini kontrol edin. Ve sonrasında ise usbnizi güvenli bir şekilde bilgisayardan kaldırın. Ve sonra olarak usbnizi çıkarın. Usb virüs temizleme işlemi bu şekilde başarılı olarak gerçekleştirebilirsiniz. 
]]>
Uçuk Virüsü https://www.virusler.gen.tr/ucuk-virusu.html Sun, 14 Oct 2018 01:25:08 +0000 Uçuk virüsü: acılı fakat tehlike arz etmeyen bir problem olarak bilinmektedir. Uçuk bir hastalık değildir. Çoğu zaman toplumda küçük bir sorun olarak algılanmaktadır. Uçuk virüsü vücuda bir kez giriş yaptığında ömür b Uçuk virüsü: acılı fakat tehlike arz etmeyen bir problem olarak bilinmektedir. Uçuk bir hastalık değildir. Çoğu zaman toplumda küçük bir sorun olarak algılanmaktadır. Uçuk virüsü vücuda bir kez giriş yaptığında ömür boyu vücutta kalmaktadır. Uçuk virüsünün tamamen vücuttan giderilmesi bu günkü tıpta mümkün değildir. Kişinin yaşadığı ilk uçuktan sonra vücutta uçuk sorunu ara ara tekrarlamaya başlar. Kişinin bağışıklık sisteminin zayıflaması veya vücudunu zayıf düşmesi kişide hemen uçuk çıkmasına neden olur. Çoğu zaman dudak ve burun kenarlarında görülen uçuk acı ve ağrı vericidir. Nadiren görülse de bazı kişilerde uçuk ağız içinde de görülmektedir. Uçuk virüsünün devamlı olarak vücutta kalması kişinin ateşli hastalık geçirmesi ardından ve mevsimsel değişiklikler ardından da sıkça tekrarlamaktadır. Kişinin yemek yemesini, gülmesini hatta konuşmasını engelleyen uçuk kişinin zor anlar yaşamasına neden olan bir sorundur. Uçuk virüsü bulaşıcıdır. çok yakın temas edilmediği sürece bulaşmaz fakat yakın temas uçuk virüsünün sağlam kişiye geçmesine neden olmaktadır.

Uçuk virüsü belirtileri:
 • Öncelikle uçuk çıkacak bölgede kaşıntı hissi oluşur
 • Daha sonra karıncalanma hissini gözlemlersiniz.
 • Ardından kızarıklık yavaş yavaş belirmeye başlar.
 • Son olarak acılı ve şiddetli ağrılar eşliğinde kabarma ve kabuklanma gözlemlenir.
Uçuk virüsü tedavisi: Uçuk virüsünün kesin tedavisi bulunmamaktadır. Fakat uçuk çoğu zaman kendiliğinden belli bir süre sonra iyileşme göstermektedir. Uçuk yarasının kişide ne durumda olduğu doktorun reçete edeceği kremin veya ilacın isminin belirlenmesinde etkilidir. Kişide bulunan uçuk yaygın ve olması gerekenden fazla ise daha etkili kremler kullanılabilmektedir. Eğer uçuk yarasının daha hızlı bir şekilde iyileşmesini istiyorsanız doktora giderek krem veya hap kullanabilirsiniz. Tıbbi müdahalenin ardından uçuk yarası hızlı bir şekilde iyileşme gösterecektir. Özellikle kremler uçuk tedavisinde oldukça etkilidir. Bu nedenle uçuk virüsünde sık bir şekilde tercih edilen bir tedavi yöntemidir.
]]>
Beta Virüsü Tedavisi https://www.virusler.gen.tr/beta-virusu-tedavisi.html Sun, 14 Oct 2018 01:52:09 +0000 Beta Virüsü Tedavisi: Tıp dilinde A grubu beta hemolitik streptokok olarak adlandırılan olarak adlandırılan virüs verilen isimdir. Halk sağlığını ilgilendiren ve toplumun büyük bir bölümünü etkisi altına alan bir hastalıkt Beta Virüsü Tedavisi: Tıp dilinde A grubu beta hemolitik streptokok olarak adlandırılan olarak adlandırılan virüs verilen isimdir. Halk sağlığını ilgilendiren ve toplumun büyük bir bölümünü etkisi altına alan bir hastalıktır. Özellikle çocuklarda ve gençlerde daha çok görülmekte ve hastalık yapmaktadır. Okul, hastane, toplu taşımalarda, sinema,tiyatro gibi kalabalık ortamlarda kişiden kişiye bulaşma olasılığı daha yüksektir. Öpüşme, sarılma, hapşırma gibi yakın temaslar bulaşma yollarıdır. Solunum yolunu ilgilendiren hasatlığa sebep olduğu için bulaşması da bu yöndedir.

Beta Virüsü Tedavisi Ve Başlıca Şikayetler; 

Genellikle beta virüsü kış aylarında, kapalı ortamlarda ve yeterine havalandırılmayan yerlerde yayılması ve bulaşması daha kolaydır. Elbette ki her boğaz ağrısı ve diğer belirtiler beta virisünden kaynaklanmamaktadır. Başlıca belirtileri arasında;
 • Boğaz ağrısı,
 • Yüksek ateş,
 • İştahsızlık,
 • Yutma güçlüğü,
 • Karın ağrısı,
 • Bulantı ve kusma,
 • Halsizliktir.
Bir çok hasta eklemlerde ağrı, boğazlarda şişme ve kızarıklık yakınması ile doktora başvurmaktadır. Boğaz ağrısı ile hasta doktora gittiği için farenjit, tonsilit, karaciğer iltihabı veya sinüzit ile karıştırıla bilinir. Beta virüsünün tam teşhisi, basit bir yöntem ile bademciklerden alınacak kültürün laboratuvar ortamında incelenmesi ile yapılmaktadır.

Beta Virüsü Tedavisi; 

Beta virüsü ile karşı karşıya kalmış kişi semptomların oluşması ile doktora başvurur. hastalık tedaviyi takiben boğaz ağrısı ve ateş 3 ila 5 gün içinde geçmektedir. Yapılan tahlillerde bu virüsle karşılaşıldığında antibiyotik tedavisi şarttır. Tedavi minimum 10 gün boyunca penisilin grubu antibiyotik ile hastalığın seyrine göre enjeksiyon olarak yada tablet şeklinde yapılmaktadır.  Ağrıların kesilmesi ve ateşin kontrol altına alınması için ise ağrı kesici ve ateş düşürücüler kullanılır. Tedavinin tamamlanması çok önemlidir. Tedavi yarıda bırakılırsa virüs vücutta kalır ve hastalık yenilenebilir.
]]>
Telefonda Virüs Silme https://www.virusler.gen.tr/telefonda-virus-silme.html Sun, 14 Oct 2018 21:51:16 +0000 Telefonda virüs silme artık çok kolay olduğu gibi telefona virüs bulaşmada çok kolay olmuştur. Telefonlarımız artık bilgisayar işletim sistemi gibi her uygulama ve yazılıma sahiptir. Akıllı telefonlar
Telefonda virüs silme artık çok kolay olduğu gibi telefona virüs bulaşmada çok kolay olmuştur. Telefonlarımız artık bilgisayar işletim sistemi gibi her uygulama ve yazılıma sahiptir. Akıllı telefonların gelişimi ve kullanımının artması ile birlikte virüslerin yeni hedefi akıllı telefonlarımız olmuştur. Akıllı telefonlarda özellikle bazı siteler, oyun ve uygulamalarda aniden çıkan reklamlardan dolayı virüs sistemi telefonumuzun işletim sistemini ele geçirebilir dolayısıyla bu tür programlardan uzak durmalı mümkün olduğunca bilmediğimiz sitelere çok sık girmemeliyiz. Peki telefonlarımıza giren virüsleri nasıl sileriz. 

Şimdi sizlere telefonda virüs silmeyi yazacağım.
 • Öncelikle telefona giren virüsü iyi ayırt etmek gerekir. Çünkü virüs o son uygulama ile cihaza girmişse sadece o uygulamayı silmeyi tercih etmek en doğrusudur. Sonra da o virüsü araştırıp bir sonuca gitmelisiniz. Peki ama telefonumuz açılamaz halde ya da işlem yapılamaz haldeyse ilk çözüm telefona format atmak olmalıdır.
 • Telefona giren virüs telefona uyarılar verir bunu algılamak sizin elinizdedir. Şarjınız olduğundan çabuk biter. En önemli diğer özellikler ise cihazınız çabuk ısınır ve telefonunuz donma yaşar. Uygulamaya girerken devamlı reklamlar çıkar bu demek oluyorki cihazınıza virüs bulaştı ama telefonu tamamen ele geçirmedi. İşte bunları fark edebilirsek telefonu daha kolay bir şekilde kurtarabilirsiniz. 
 • Öncelikle telefonunuzda var olan tüm uygulamalar listelenmelidir. "Ayarlar", "uygulamalar", "uygulamaları yönet" gibi birbirini takip eden listeleri takip edip cihazda yer alan uygulamalar sıfırlandırılmalıdır.
 • İnternet uygulamasına giriş yaparak virüs silme programı indiriniz.
 • Avg, Dr Web, Cm Security, 360 Security, Clean Master Boster, Cm Lite vb tarzı Android uygulamalar telefonda virüs silmede oldukça etkilidir.
]]>
Amvo Virüsü https://www.virusler.gen.tr/amvo-virusu.html Mon, 15 Oct 2018 12:09:39 +0000 Amvo virüsü, bilinen adı AMVO.EXE; virüs adı ise W32/Sollu FDC-BR. Bu virüs bir tür solucandır. Amvo virüsü çalışmaya başladığında System klasörüne kendisini kopyalar. Kayıt defterine HKCU\ Ru\amva kodunu girer.Bir de Amvo virüsü, bilinen adı AMVO.EXE; virüs adı ise W32/Sollu FDC-BR. Bu virüs bir tür solucandır. Amvo virüsü çalışmaya başladığında System klasörüne kendisini kopyalar. Kayıt defterine HKCU\ Ru\amva kodunu girer.
Bir de amvo virüsü kendisini "asdcub" olarak tanımlar. Bu virüsün başlangıç türü otomatiktir. Bilgisayara bağlı taşınabilir sürücüler (Flash bellek, disk, CD, Stick, USB ) aracılığıyla başka sistemlere geçebilir. Bu olayı gerçekleştirmek için kendisin kopyalar. 

Amvo Virüsünün Kullandığı Dosya isimleri Nelerdir
 • HEP[1].EXE
 • 84574796.DAT
 • HELP.EXE
 • 50695055.SUD
 • 48841426.DAT
 • YTL.EXE
 • PIG.COM
 • DPTTWO-1.COM
 • MGG.EXE
 • NIDEIECT.COM
 • X.COM
 • 01980317.EXE
 • HELP[3].EXE
 • HELP[2]. EXE
 • 83552644.EXE
 • 22WCB210.EXE
 • 012980317.EXE
Amvo Virüsü Nasıl Temizlenir
 • Combofix programını sisteminize indirerek virüslerin hepsini silebilirsiniz.
 • Bu programı internette çoğu site de bulabilirsiniz.
 • Bu indirdiğiniz programı masa üstüne kaydedin.Fakat kaydettikten sonra programı kullanmaya başlayacağınız zaman dikkat etmeniz gereken bir şey var. Bu programı masa üstünden aktifleştiriniz.
 • Program aktif iken sisteminize USB, taşınabilir diskler, cd'lerin takılı olmadığına emin olunuz.
 • Combofix programının kullanımı çok kolaydır.
 • Tek yapmanız gereken masa üstünden programın simgesine iki kez tıklayarak programını aktifleştirmek.
 • Fakat taşınabilir disklerinize bulaşan amvo virüslerini sadece format atarak temizleyebilirsiniz.
]]>
Ebv Virüsü https://www.virusler.gen.tr/ebv-virusu.html Tue, 16 Oct 2018 06:14:58 +0000 Ebv Virüsü, Halk arasında öpücük hastalığı olarak da bilinir. Yakın temas, tükürük salgısı, kan yolu ve enfeksiyonlu eşyalara temas ile bulaşan bir hastalıktır. Virüs, tükürük ve boğaz mukusundan vücuda girerek gırtl Ebv Virüsü, Halk arasında öpücük hastalığı olarak da bilinir. Yakın temas, tükürük salgısı, kan yolu ve enfeksiyonlu eşyalara temas ile bulaşan bir hastalıktır. Virüs, tükürük ve boğaz mukusundan vücuda girerek gırtlaktaki lenf bezlerine girer. Kuluçka dönemi çocuklarda 40 gün yetişkinlerde 15-20 gündür.  Bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerde hastalık üşüme, yorgunluk, boğaz ve baş ağrısı şikayetiyle başlar. Yaklaşık bir ay içinde özellikle boyun bölgesinde şişkinlik, ateşlenme deride kabarcıklar görülebilir. Boğmaca difteri gibi hastalıklara benzerlik gösterdiği için Ebv virüs teşhisi etmek zordur. Ancak başlangıç safhasında kan testi ile teşhis edilebilir. Romatizma ve lösemi gibi bazı ağır hastalıkları geçirdikten sonra bağışıklık sisteminin zayıflaması ile Ebv virüs ortaya çıkmaya başlar. Bağışıklık sistemine etkileyerek zayıflamasına neden olur. Böylece Ebv virüs uzun yıllar vücutta kalabilir bakteri ve mantar sürekli çoğalır.
 
Ebv Virüsü İlerlemesi

Ebv virüsü bebek ve çocuklarda hafif belirtiler olabileceği gibi çocuklarda lenf bezlerinde büyüme, boğaz iltihabı, kulak iltihabı, karın ağrısı ve ishal gibi şikayetler görülebilir. Genç ve yetişkinlerde hastalık daha ağır seyredebilir. Bunlar yüksek ateş, lenf bezlerinde büyüme boğaz ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma, kas ağrıları, üşüme, titreme ve terleme gibi şikayetler görülebilir. 

Ebv Virüsü Tedavisi

İlk belirtileri üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarına benzerlik gösterir. Bademciklerde büyüme, boğada kızarıklık, dalak büyümesi, karaciğer büyümesi, yüzde ve dudaklarda ödem gibi belirtiler görülebilir. Ateşli virüs,hastalığı olduğu için antibiyotik kullanımı işe yaramaz. Yüksek ateş varsa ateş düşürücü ilaçlar verilebilir. Doktor kontrolü altında olması gerekir. Bağışıklık sistemi güçlü ise nadiren ilaç tedavisi gerekir. Bağışıklık sistemini güçlendiren enerji verecek besinler tüketilmelidir. Doğru beslenme sonucu bağışıklık sistemi güçlenerek  Ebv virüsü bakteriler ile savaşarak yok eder. Tedavide olumlu gelişmeler görülür. Katkı maddesi içeren, paketlenmiş hazır gıdalardan uzak durmak gerekir. Bolca B ve C vitamini tüketmek gerekir. Nişastalı  gıdalardan, alkol ve sigaradan uzak durmak gerekir. 

Tedaviye geç kalındığı taktirde ciddi hastalıklara yol açar. Karaciğer büyümesi sarılığa, merkezi sinir sisteminin etkisi ile menenjit hastalığına, akciğeri etkileyip zatürreye ve kalp zarında iltihaplanmaya sebep olabilir. 

Ebv Virüsü Korunma Yolları

Bulaşıcı bir hastalık olduğu için insanlarla yakın temastan kaçınılmalı. Hastalık geçtikten sonra Ebv virüsü, kişinin kanında yıllarca kalabilir. Bu sebeple hastaların kan vermeleri doğru değildir. Bu hastalıktan korunmanın yollarından biriside, özellikle çocukları dudaktan öpmekten kaçınmak gerekiyor. Yemek yerken kullandığımız kaşık, çatal, tabak ve bardakları ortak kullanmamak gerekir. 
]]>
Bilgisayar Virüs Türleri https://www.virusler.gen.tr/bilgisayar-virus-turleri.html Tue, 16 Oct 2018 17:16:51 +0000 Bilgisayar Virüs Türleri, Bilgisayar virüs türleri çok çeşitli yollarla bilgisayarımıza girip; bilgisayarımızın kullanımında yavaşlamalara, istenmeyen görüntü, reklam veya içeriklerin beklenmeyen bir anda ekranımıza gelme Bilgisayar Virüs Türleri, Bilgisayar virüs türleri çok çeşitli yollarla bilgisayarımıza girip; bilgisayarımızın kullanımında yavaşlamalara, istenmeyen görüntü, reklam veya içeriklerin beklenmeyen bir anda ekranımıza gelmesine yol açarlar. Bu işlemler kötü amaçlı kişilerin oluşturmuş olduğu farklı türde yazılımlarla gerçekleşebilmektedir. Hatta bilgisayar sahibinin her türlü bilgilerine, şirket veya kurumların bilgilerine ulaşabilecek kadar ileri boyutlarda zararlar da verebilirler. 

Bilgisayar Virüs Türleri Ve Özellikleri

Truva Atı; virüsün bilgisayarımızdaki bütün bilgilere ulaştığı anlamına gelmektedir. Bu virüs; müzik, resim, film dosyaları şeklinde bilgisayarımıza sızıp, biz farkında olmadan zararlara yol açabilmektedir. Kullanıcının bilgilerine de ulaşabilmektedirler.

Reklam Virüsleri; bu virüs türü bilgisayarımızın ayarlarını değiştirebilir. İstemediğimiz reklamlar sürekli ekrana gelmeye başlar. Hatta açılış sitemiz dahi değişmiş olarak görülür.

Solucanlar; genellikle internet postalarından, sitelerden veya dosya paylaşımlarından bulaşırlar. Çok kolay çoğalırlar ve bilgisayarı çok yavaşlatırlar.

Çeşitli şekillerde bulaşan bilgisayar virüs türleri; dosya sistemlerinde gizlenen virüsler, işletim sistemi yüklerken bulaşan virüsler, çeşitli yazılımlarda yer alan virüsler olabileceği gibi, bazı internet sayfalarında da gizlenen virüsler vardır.

Bilgisayar Virüs Türlerinden Korunmak İçin Neler Yapılmalı

Antivirüs programlarını ilk kullanım aşamasında koruma olması amacıyla yüklemeliyiz. Bilgisayarımıza indirdiğimiz dosya, program gibi kaynaklarda dikkatli davranmalıyız. Bilmediğimiz resim, internet postası, müzik dosyaları gibi dosyaları yüklerken; güvenliğinden emin olduğumuz verileri yüklemeliyiz.
]]>
Dna Virüsleri https://www.virusler.gen.tr/dna-virusleri.html Wed, 17 Oct 2018 12:05:48 +0000 Dna virüsleri: isimlerinde belirtildiği gibi yapılarında dna bulunduran virüslerdir. Dna virüsleri sadece insanlarda bulunmaz. Dna virüsleri üzerinde dna sarmalı bulunan her hayvan üzerinde gelişip yaşayabilir. Virüsler kon Dna virüsleri: isimlerinde belirtildiği gibi yapılarında dna bulunduran virüslerdir. Dna virüsleri sadece insanlarda bulunmaz. Dna virüsleri üzerinde dna sarmalı bulunan her hayvan üzerinde gelişip yaşayabilir. Virüsler konusunun bir dalı olan DNA virüsü kesinlikle RNA virüsüyle beraber bir arada bulunmaz. Bütün virüsler kapsid adı verilen proteinlerini kendilerine göre kodlarlar. DNA virüslerini 5 başlık altında toplayabiliriz. Bunlar; Parvovirüs, Papovavirüs, Adenovirüs, Herpesvirüs, Poksvirüstür. Parvovirüs yanaklarda oluşan tahriş edici özelliğinden dolayı 'Tokatlanmış yanak sendromu' olarakta bilinir. Genelde damlacık yolu ile de bulaşabilsede fetüs henüz anne karnında iken vertikal olarak bulaşabilen çok bulaşıcı bir DNA virüsüdür. Ancak ciltte döküntü başladığı zaman artık bulaşıcı değildir. Papovavirüs bir çok hayvan ve insanlarda kolayca bulaşabilen ve en kısa sürede siğillere yol açabilen çift iplikli DNA bulunan bir virüstür. Adenovirüsler insanlarda özellikle çocukluk döneminde özellikle göze verdiği etkisiyle beraber sindirim yolları ve solunum yollarına vermiş olduğu tahribat büyüktür. Herpesvirüs bulaşıcı virüs hastalığının en çok bilinen hastalığı halk arasında 'uçuk' olarak isimlendirilen lezyonlardır. Bu lezyonlar genellikle mukoza ve derinin birleşim yerlerine bulaşır ve üremeye devam ederler. Poksvirüsler halk arasında 'çiçek hastalığı' olarakta bilinir.

Poksvirüsler her yaşta insana kolayca bulaşabilen ciltte irili kabarcıklar şeklinde tahrip edip dökerek iz bırakan bir virüstür. Çocuklarda daha sık görülür. Poksvirüsler variola ve major olarak ikiye ayrılı ayrıca ikincisi ilkine göre daha fazla ölüm oranı taşımaktadır.

Dna virüslerinden korunmanın yolları;

Virüslerin başlıca yok etmenin temel kuralı grip aşılarının olunmasıdır. Virüsler okul, iş, kafe gibi ortamlarda insandan insana çok kolay bir şekilde geçmektedir. Virüslerden korunmak için kesinlikle ellerin sık yıkanması ve temiz tutulmasına virüslerin yaşayacak ortamların zemin hazırlanmamasına özen gösterilmelidir. Sigara içilen ortamlarda bulunulması solunum yolları hastalığı riskini de beraberinde getireceği için soğuk algınlığı gibi sorunlara izin verecektir. Öncelikle kendinizi ve çevrenizdeki insanları nezle soğuk algınlığı gibi hastalığa bulaşmış insanlardan daha mesafeli korumalı öksürmelere ve tokalaşmalara karşı daha dikkatli ve duyarlı bulunmalıdırlar. Bu tür virüslerin başlıca etkenleri çevre ve iklim koşulları yer alır. Mevsimler değişimlere bağlı olarak ani sıcaklık değişikliklerinde vücudun nemli, toz ve topraklı alanlarda Üst solunum yollarının koruyucu sıvısı azalır. Bu virüsler solunum yollarından kolayca bronşlara ilerleyebilir ve Akut bronşit hızlı bir şekilde ilerleyebilir. Akut bronşit genel olarak tehlikeli olarak görünmez. Virüse bulaşmış kişi en geç üç hafta içerisinde iyileşebilir ancak asıl önemli olan hastanın üzerinde solunum yollarına girdikten sonra bırakmış olduğu doku kaybıdır.
]]>
Çiçek Hastalığı Virüsü https://www.virusler.gen.tr/cicek-hastaligi-virusu.html Wed, 17 Oct 2018 14:40:25 +0000 Çiçek hastalığı virüsü, Çiçek virüsü, çocukluk çağı hastalığı olarak bilinir. Hastalık sivilceli ve noktalıdır. Virüsün boyutu 225 - 300 nanometre olup, çift zincirli DNA'dan oluşur. Vücudun tümünde etkili ola Çiçek hastalığı virüsü, Çiçek virüsü, çocukluk çağı hastalığı olarak bilinir. Hastalık sivilceli ve noktalıdır. Virüsün boyutu 225 - 300 nanometre olup, çift zincirli DNA'dan oluşur. Vücudun tümünde etkili olan çiçek virüsü döküntü ve ateş ortaya çıkmasına neden olur. Virüs oluşumunu engellemek için aşısı kullanılır, aşı uzun süre koruma sağlar. Hastalık bulaşıcıdır. 

Tarih boyunca kitlesel ölümlere yol açmış olan çiçek hastalığı virüsü, yaklaşık 200 yıl önce Edward Jenner'ın (1749 - 1823) çiçek aşısını bulmasıyla önemli derecede yok edilmiştir. Öyle ki bir dönem İngiltere'de her 13 insandan biri çiçek hastalığından ölmüştür. 17. ve 18. yüzyıllar boyunca başta İngiltere'de olmak üzere yoğun olarak kıta Avrupa'sında çok aktif olan çiçek hastalığı virüsüne karşı aşının bulunuş hikayesi ilginçtir. 

Hasta bir ineği sağan köylü kızının parmağının yara olduğunu, yara üzerinde küçük su dolu lenflerin olduğunu gören Edward Jenner, bu lenften aşı yapmak üzere birazcık su almış, bu suyu aşı olarak sağlam bir erkek çocuğuna enjekte etmiştir. Bu erkek çocuğunun çiçek virüsünü karşı bağışıklık kazandığını gören Edward Jenner çiçek virüsü aşısını bulduğunu her tarafa duyurmaya çalışmıştır. 

Kısa zamanda bir çok ülke tarafından tüm vatandaşlarına uygulanmak üzere zorunlu yapılan çiçek virüsü hastalığı aşısı ABD başkanı Jefferson ve ailesi tarafından da kullanıldı. Yine ünlü simgelerden Napolyon'da oğluna ilk çiçek virüsü aşısı yaptıranlardandır. Çiçek virüsü aşısı Osmanlı imparatorluğunda kapsamlı ilk aşılama Lale Devri'nde (1718 - 1730) yıllarında yapılmıştır.

Çiçek hastalığı virüsü nasıl etkisiz hale getirilir

Hasta olan kişiler sıcak yerlerde bulundurulmaz, terlememesine özen gösterilir. Hastalığın süresi bir haftadır. Fakat hastalık belirtilerinden önce vücutta belli etmeden ortaya çıkmış olabilir. Bu durumda hastalık tam belli olmadan hasta kişi tarafından etrafa bulaştırılabilir. Bağışıklık sisteminin zayıf olduğu kimseler de etkisi daha fazla görülür. Hastalık ilerledikçe kaşıntı ve ateş artar. Halsizlik başka bir belirtisidir. Bu durumda hasta soğuk havada tutulmalı, ateş düşürücü verilmelidir. Hastalıkta antibiyotik ve aspirin kullanılmaz, aspirin hasta için ölümcül olabilir. Sivilceler kaşınmaz, kaşınır ise hastalık geçtikten sonra iz kalabilir. İleri derece çiçek hastalığı virüsü hastaları hekime başvurulur. Hastalık başladıktan 72 saat sonra yapılan çiçek aşıları da etkili sonuçlar verebilir
]]>
Rsv Virüsü https://www.virusler.gen.tr/rsv-virusu.html Thu, 18 Oct 2018 00:02:42 +0000 Rsv Virüsü, Sonbahar ve kış mevsiminde havaların soğuması ile salgın hastalıkları da kendini göstermeye başlar. Bu salgın hastalıklar sadece virüs ve grip de değil solunum yolları hastalıklarına yol açabilen ve Rsv Virüsü, Sonbahar ve kış mevsiminde havaların soğuması ile salgın hastalıkları da kendini göstermeye başlar. Bu salgın hastalıklar sadece virüs ve grip de değil solunum yolları hastalıklarına yol açabilen ve son derece bulaşıcı bir hastalık olan Rsv hastalığı genel olarak ekim- nisan ayları arasında çok daha sık ve salgın halinde görülmektedir. Rsv virüsü yeni doğan bebeklerin neredeyse yarıdan fazlası doğduktan hemen sonra ilk salgınla beraber Rsv virüsüne maruz kalmaktadır. Bebekler yaşamlarının ilk 2-3. yıllarına kadar bütün bebekler Rsv virüsü enfeksiyonu geçirme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirler. Rsv virüsü hemen hemen bütün bebeklerin hastalanmasına sebep olmaktadır. Rsv virüsü bebeklerde küçük hava yolları enfeksiyonu ve zatürre gibi bebeklerin yaşamlarını ciddi derecede tehdit eden solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olur. Rsv virüsünün kuluçka dönemi birkaç gün veya bir hafta on gün arasında değişkenlik gösterir.

Rsv Virüsü Enfeksiyon Sebepleri:

Rsv virüsü enfeksiyonu bebek ve çocukluk döneminde öksürük, ateş özellikle burun akıntısı ve üst solunum yolu enfeksiyonu hastalığı şeklinde ortaya çıkmaktadır. Daha sonra ki günlerde ise nefes almada zorlanma, orta kulakta iltihaplanma, zatürre ve bronşit hastalığına sebep olmaktadır. Bebeklerin çok küçük yaşlarda geçirmek zorunda kaldıkları Rsv virüsü alt solunum yolu enfeksiyonları daha sonraki yaşlarda ise reaktif hava yolu rahatsızlığı ile arasında bir bağ olduğu bilinmektedir. Bebek veya çocukların tedavisi için evde uygulanacak bazı çözümler olduğu gibi bazı durumlarda ise hastaneye götürmek veya hastaneye yatırmak gerekebilir. Çocukların hastaneye yatma sebepleri arasında

 • Solunum sayısının artması
 • Bebeğin nefesinin durması hali
 • Bebekte morarma
 • Oksijen satürasyonun çok düşük seviyede olması
 • Solunum güçlüğüne bağlı olarak beslenmede zorluk yaşanması
 • Kardiyak rahatsızlığı

Çocukları hastaneye yatma sebeplerinden arasında yer almaktadır.

]]>
Rota Virüsü Aşısı Ne Kadar https://www.virusler.gen.tr/rota-virusu-asisi-ne-kadar.html Thu, 18 Oct 2018 12:11:28 +0000 Rota Virüsü Aşısı Ne Kadar; korur sorusu sıkça sorulan ve gündeme gelen bir sorudur. Herkes kendi sağlığı kadar sevdiklerinin de sağlığını düşünür. En çokta çocuklarını her türlü hastalıktan korumak isteyen ebeveyn Rota Virüsü Aşısı Ne Kadar; korur sorusu sıkça sorulan ve gündeme gelen bir sorudur. Herkes kendi sağlığı kadar sevdiklerinin de sağlığını düşünür. En çokta çocuklarını her türlü hastalıktan korumak isteyen ebeveynlerin çocukları için yaptırdığı bir aşı olan rota virüs aşısı günümüzde oldukça yaygındır. Rota virüsü genel olarak kış aylarında rastlanan ve akut ishale sebep olan enfeksiyondur. Rota virüsü genellikle çocuklarda görülmektedir. Çocuğunuzda kusma ve ishalle başlayan rahatsızlanmalar söz konusuysa rota virüs enfeksiyonuna yakalanmış olabilir. Bunun için doğru tedbir almak hayati önem taşır. Rota virüs aşısı ne kadar hasta çocuk varsa hepsine yapılmalıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda dünya genelinde 6 yaş altındaki çocuklar en az bir kere bu virüse yakalanmaktadır. Rota virüsünden dolayı bir yılda 30.000 çocuk yaşamını yitirmektedir. Şimdide rota virüsüyle başa çıkmak için yapılan rota virüsü aşısı ne kadar korur bahsedelim.

Rota Virüsü Aşısı Ne Kadar Korur

Rota virüs aşısı rota virüs enfeksiyonun sebep olduğu ve birçok çocuğun ölümüyle sonuçlanan hastalığın çaresidir. Rota virüs aşısı yapıldığında ishalin önü kesilerek vücuttaki su kaybının en aza indirilmesi amaçlanır. Rota virüsünün sonucunda meydana gelen belirtiler arasında sadece ishal değil buna ek olarak kusmada vardır. Rota virüs aşısı ne kadar korur diye sorulan sorular için söylenmesi gereken önemli noktalardan biride çocuğunuzun kendini korumasıdır. Bağışıklık sisteminin zayıf kalması sonucunda vücuda kolayca yerleşen rota virüsüyle başa çıkmak için sıvı alımının arttırılması gerekmektedir. Rota virüsü aşısına ek olarak ülkemizde ağızdan sıvı alımı tedavisi ve ishalli hastalıklarla başa çıkma programları yaygınlaştırılarak ebeveynlerin bilinçlendirilmesi amaçlanmaktadır. Büyük rol düşen ebeveynler çocuklarında oluşan sürekli kusma ve ishal belirtilerini dikkate almalıdırlar.
]]>
Virüsten Korunma Yolları https://www.virusler.gen.tr/virusten-korunma-yollari.html Fri, 19 Oct 2018 03:53:56 +0000 Virüsten Korunma Yolları, Virüs bilgisayar, telefon veya tablete yüklenen yazılımlar içinde küçük bir yazılım olup, bulaşmış olduğu, bilgisayarı, tableti ve akıllı telefonun içinde bulunan tüm yazılımların yok olmasın Virüsten Korunma Yolları, Virüs bilgisayar, telefon veya tablete yüklenen yazılımlar içinde küçük bir yazılım olup, bulaşmış olduğu, bilgisayarı, tableti ve akıllı telefonun içinde bulunan tüm yazılımların yok olmasını ve çökmesine neden olan virüsün bulaşmış olduğu sistemi alt üst eden oldukça tehlikeli bir yazılımdır. Bu nedenle virüsten korunma yolları bulunarak oldukça tehlikleli olan bu yazılımı sistemden uzaklaştırmak gerekir. Bilgisayar gibi sistemlere virüs oldukça kolay sızmaktadır. Bazen yüklenilen bir program ile birlikte virüs bulaştığı gibi, e-posta yolu ile yollanan mesajların içinde bile virüs ile karşılaşılması mümkündür. Aynı zamanda sıkça kullanılan flaş bellekler aracılığı ile de virüs bulaşmaktadır. Virüsün bulaştığını anlamak oldukça kolaydır. Sistem zayıflar ve geç açılır. Bazı durumlar da sistem çöker ve bilgisayar açılmaz. Böylesine önemli olan bir durum teşkil ettiğinden bilgisayarı virüsten koruma yollarını da bulmak şart olur. 

Virüsten Korunma Yolları Nelerdir

Bilgisayar gibi sistemli çalışan cihazları virüsten korunmanın en iyi yolu çok iyi çalışan bir lisanslı antivirüs yazılımı yüklemektir. Böylelikle bilgisayarınız bir program indirmek istediğinizde size zararlı olan ve içeriğinde virüs yazılımı olan programların olduğunu siz yüklemeden uyarır. Böylelikle zararlı olan ve içeriğinde virüs olan programları indirmezsiniz. Aynı zamanda da bilgisayarda ki mevcut virüsleri temizleyerek bilgisayarınızın daha çok hızlanmasını sağlar. Lisanslı antivirüsü yüklerken kesinlikle internetten oluşan programları indirmeyin. Daha güvenilir yöntemlerle CD sini satın alın. İnternette satılan antivirüsler, virüs içerikli olabilir. Bu durumda bilgisayarınıza zarar verir. Virüsten korunma yollarından biri de bilgisayarınıza indirmiş olduğunuz, programları, cdleri, videoları, müzikleri, resimleri veya oyunları mutlaka bir virüs taraması yaparak sorgulayın. Virüs içerikli olan dosyalara güvenmeyerek hemen silin. Bilmediğiniz sitelerden program indirmeyin. Daha çok güvenilir olan sitelerden yazılım yükleyin. Tanımadığınız kişiler ile sohbet programaları içinde dosya alışverişi yapmayın. Bu dosyalar da virüs içerikli olabilir. Tanımadığınız kişiler tarafından e- postanıza gelen linkleri tıklayıp açmayın. Posta içinden gelmiş olan hiç bir linke tıklamayın. Çünkü bu linkler de virüs içerikli olabilmektedir. 
Virüsten korunma yollarından biri de bilgisayarınıza bir tarayıcı yüklemenizdir. Böylelikle bilgisayarınızda herhangi bir virüsün bulaştığını veya bulaşmadığını günlük olarak takip edebilirsiniz. Bu tarayıcıları 3 ayda bir düzenli olarak yenilemek gerekir. Böylelikle daha net sonuçlar verir. 
]]>
Rota Virüsü Aşısı https://www.virusler.gen.tr/rota-virusu-asisi.html Sat, 20 Oct 2018 02:25:27 +0000 Rota Virüsü Aşısı; Rota Virüsü Nedir, Dünya genelinde rota virüsü her yıl yüz on bir milyonun üzerinde gastroenterit (yani mide - bağırsak enfeksiyonu) vakasından vede yaklaşık olarak altı yüz bin ölüm vakasından sorum Rota Virüsü Aşısı; Rota Virüsü Nedir, Dünya genelinde rota virüsü her yıl yüz on bir milyonun üzerinde gastroenterit (yani mide - bağırsak enfeksiyonu) vakasından vede yaklaşık olarak altı yüz bin ölüm vakasından sorumlu olduğu tahminler arasında yer almaktadır. Bu ölüm vakalarından yüzde seksen ikisi gelişmekte olan ülkelerde olduğu görülmüş ve bu da her gün yaklaşık olarak bin iki yüz beş çocukluk çağında gerçekleşen ölüm vakalarına eş değerdir. Gelişmekte olan ve de gelişmiş olan ülkelerde rota virüs hastalığının gerçekleşme oranı benzer düzeyde olması, bu hastalığın yalnızca su kalitesi, sağlık önlemleri yada sağlıklı hijyen koşullarının iyileştirilmesi yoluyla kontrol altına alınamayacağı düşünülmektedir. Şiddetli gerçekleşen rota virüs gastroenteritinin mevcut tedavisi sıvı elektrolit kaybının önlenmesiyle gerçekleştirilir. Bu tedavi ölümcül ve şiddetli enfeksiyon sayısının azaltılmasına yardımcı olur ve bununla birlikte, özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki ölüm oranları kabul edilemeyecek kadar yüksektir. Bu bulgular, gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerde yüksek hastalık düzeyi ve bunun birlikte getirdiği maliyetle birlikte, rota virüsü hastalığını önlemek için yeni, daha etkin halk sağlığı stratejilerine önemle gereksinim duyulduğu gösterilmektedir. Aşılamanın ise şiddetli gerçekleşen rota virüs hastalığı üzerinde önemli derecede etkisi olan tek kontrol sistemi olduğu bilinmektedir.

Rota Virüsü Aşısının Tarihçesi

Rota virüsüne karşı geliştirilen ilk aşı iki binli yılların ortasına doğru rutin olarak uygulamaya girdi. Bin dokuz yüz doksanlı yıllarda aşının ilk geliştirildiği dönemde rota virüs enfeksiyonun aynen kendisi gibi aşının da yan etkileri olarak invaginasyonlar (yani bağırsak düğümlenmeleri) görülmüştü. Fakat bu durum daha çok sekiz aydan büyük olan çocuklarda uygulanan aşı denemelerinde ortaya çıktı. Daha sonraki denemelerde aşının en etkili olduğu ve en az yan etkinin görüldüğü yaşın altı ay altındaki bebekler olduğu görüldü. Güney Amerika ülkesi olan Brezilya, Arjantin gibi gelişmekte olan bu ülkelerde rota virüsü aşısı rutin uygulanan aşı programlarına girmiş olup hastalıktan dolayı hastaneye yatan ve bu hastalıktan gerçekleşen ölümlerde ciddi bir düşüş görülmüştür.

Rota Virüsü Aşısının Kullanımı

Rota virüsü aşısı altı aydan küçük bebeklere en az dört, en fazla sekiz hafta aralıklar ile iki doz uygulanabiliyor. Altı aylık olmadan aşılamanın bitmiş olması gerekiyor. Yani bebek beş aylıkken ilk doz yapılması durumunda altı aylıkken ikinci doz yapılamıyor. Dolayısıyla ilk dozunda yapılmaması gerekiyor. Yani ideal aşılama ikinci ay ile üçüncü ayda başlamalı. Uygulaması ise oral olarak yapılır. (ağız yolu ile) Aşıdan sonra beslenme hemen mümkündür. Diğer aşılar ile birlikte yapılabilir ve aşının geçimsizliği yoktur. Aşıdan sonra bebek kusar ise aşının tekrarlanmasına gerek yoktur. Vücut içinde kalan bir kaç damla bile koruyuculuk yapmaya yeterlidir. 

Rota Virüsü Aşısının Yan Etkileri

Aşının ağır olarak görülen yan etkisi yoktur. Altıncı ayın altında rota virüsü uygulanan bebeklerde aşıya bağlı bağırsak düğümlenmesinin sıklığı, hastalığa bağlı görülen bağırsak düğümlenmesi sıklığından bile daha azdır. Güvenilirliği yaklaşık olarak yüzde yüz iken koruyuculuğu da yüzde yüz civarındadır.

Rota Virüsü Aşısının Ülkemizdeki İsimleri,

Ülkemizde rota virüsü aşısı üreten iki firma var. Üreticilerden biri Glaxo - SmithKline olup ürettiği rota virüsü aşısının piyasa adı Rotarix dir. Kullanımı:İkinci ve dördüncü ayda veya üçüncü veya beşinci aydadır. Rotarix rota virüsü aşısının dikkat edilmesi gerekilen bir husus vardır. Bu marka aşının ilk kullanımının süresi on ikinci hafta olduğunda yapılabilir. On iki hafta yani üç aydan sonra kullanılmamalıdır.

Rota virüsü aşısı üreten bir diğer firma ise yine]]> Hpv Virüsü Aşısı https://www.virusler.gen.tr/hpv-virusu-asisi.html Sat, 20 Oct 2018 06:10:31 +0000 Hpv Virüsü Aşısı, Hpv (Human papilomavirus enfeksiyonu) virüsü, en çok cinsel yolla bulaşan vede kadınların genital bölgelerinde kondilom (siğil), vajina kanseri ve rahim ağzı kanserine yol açabilen üstelik yüzden fazla tipi Hpv Virüsü Aşısı, Hpv (Human papilomavirus enfeksiyonu) virüsü, en çok cinsel yolla bulaşan vede kadınların genital bölgelerinde kondilom (siğil), vajina kanseri ve rahim ağzı kanserine yol açabilen üstelik yüzden fazla tipi bulunan bir virüs türüdür. Vücudun değişik yerlerinde kondilom, hücresinin çoğalmasına vede kansere neden olabilir. Hpv vücuda girdikten sonraki iki üç ay içinde siğillerin oluşmasına yol açar. Siğillerin en çok genital bölgede olurken vücudun diğer yerlerinde de olması mümkündür. Hpv nin yüzde sekseni doksanı vücudun savunma mekanizması tarafından yok edilir. Hpv virüsünün kanser oluşturma süresi on, on beş yıl arasında değişir. Rahim ağzı kanserlerinin yüzde doksan dokuzunda hpv pozitiftir. Hpv virüsü erkeklerin penis, skrotum (testis torbası) ve anorektal (makat) kanserlerin nedenleri arasında sayılır. Oldukça yaygın görülen Hpv virüsü hem kolay bulaşır hemde önemli sağlık sorunlarına neden olabilir. Yüze yakın türü olan virüsün en yaygın türlerine karşı günümüzde aşılama yapılmaktadır. 

Hpv Virüsü Aşısının Önemi

Hpv aşısını kullanmadaki ana amaç rahim ağzı kanseri öncesi lezyonları ile rahim ağzı kanserinin önlenmesidir. Hpv den koruyucu aşılar Hpv virüsüne kapılmadan önce veya kapıldıktan hemen sonra kişilerdeki immün sistemlerinin harekete geçmesi ile kanser oluşumunu önlemeyi hedefleyen aşılardır. Hpv enfeksiyonu kapmış kişilerde koruyucu bir aşı yada kesin bir tedavi yöntemi maalesef şuan için mevcut değildir. Bu sebeple kanser veya kansere meyilli olma durumu ortaya çıktığında hastayı tedavi etmek için verilen teropotik (tedavi edici) aşılar halen bilim insanlarının çalışma alanları içerisindedir. Koruyucu nitelikteki Hpv aşıları virüs türlü partiküller içeren fakat virüsün yaptığı etkiyi oluşturmadan yalnızca vücuttaki immun sistemini harekete geçirip kişinin uzun süre Hpv virüsüne direnç göstermesini sağlayan aşılardır.

Hpv Virüsü Aşısı Türleri

Merck firmasının geliştirdiği quadrivalan yani tip on altı, tip on sekiz, tip altı ve tip on bir benzeri türlerine karşılık geliştirilen Hpv virüsü aşısının ticari ismi Gardasil dir. Aşının uzun süreli kalıcı olabilmesi için bir defa yapıldıktan iki ve altı ay sonra tekrarlanması gerekmektedir. Üç doz enjekte edildikten sonra aşının etkinliği ömür boyu devam eder ve ilerleyen yıllarda doz tekrarı yani rapel gerekmez. Gardasil iki bin altı haziran ayında FDA onayı alınmış olup bu dönemden itibaren kullanılmasına onay verilmiştir. Gardasil, iki bin yedi yılı nisan ayı itibari ile ruhsat işlemlerini gerçekleştirmiş olup o tarihten itibaren Türkiye ilaç marketlerinde bulunmaktadır.

Bir diğer Hpv Virüsü Aşısı ise Amerikan firması olan (GSK) GlaxoSmithKline tarafından üretilen Cervarix dir. Cervarix bivalan bir aşıdır vede Hpv tip on altı ve tip on sekize benzer partiküller içerir. Cervarix özellikle servikal kanser ve prekanser türlerini önlemeye yönelik geliştirilmiştir. Amerikan Gıda ve İlaç Teşkilatı FDA iki bin dokuz ekim ayında Cervarix'in adölesan dönemden beri kullanılmasına onay vermiştir. Cervarix'in kullanımına gelirsek, Cervarix yeterli antikor titresini oluşturabilmesi için bir defa yapıldıktan bir ve altı ay sonra tekrar enjekte edilmesi gerekir. Cervarix içinde dozlar bittikten sonra tekrar edilmesine gerek yoktur. 

Hpv Virüsü Aşısı ve Gebelik

Hpv Virüsü Aşısı gebelikte yapılamaz. Ancak emzirme döneminde yapılmasında bir sakınca görülmemiştir. Gebelikte yapılmamasının sebebi ise yeteri kadar bu konu hakkında kanıt bulunmamasıdır. Teorik olarak bakıldığında her iki hpv virüsü aşısı da canlı virüs aşısı olmadığından dolayı tesadüfen gebelikte yapılsalar bile gebelik tahliyesi yani kürtaj önerilmez. Ama gebelik izlemi olmalıdır. Hpv virüsü aşısı yapıldığında gebelik olursa ikinci dozdan sonra antikor titresi artmaya başlar. Hpv aşısının tek dozu yapıldıktan sonra gebelik olursa ikinci ve üçüncü]]> Zika Virüsü Bebek https://www.virusler.gen.tr/zika-virusu-bebek.html Sat, 20 Oct 2018 19:11:06 +0000 Zika Virüsü Bebek,  Dünya üzerinde Brezilya ormanlarında ve Şili bölgesinde ormanlık alanlarda görülen zika virüsü zaman içerisinde Afrika bölgesine yayılarak olumsuz etkisini göstermiştir. oldukça tehlikeli bir ha Zika Virüsü Bebek,  Dünya üzerinde Brezilya ormanlarında ve Şili bölgesinde ormanlık alanlarda görülen zika virüsü zaman içerisinde Afrika bölgesine yayılarak olumsuz etkisini göstermiştir. oldukça tehlikeli bir hastalık olarak ortaya çıkmıştır.  Zika virüsünün oluşmasında bir tür sivri sinek türü etkilidir. Sivrisinek ısırığının ardından, üretmiş olduğu zararlı yapıyı vücuda enjekte eder. Isırık sonrasında bölgesel şişlik oluşur ancak bu durum başlangıçta ciddi bir rahatsızlık türü değildir. Akabinde ise zika virüsü 7-10 gün süreliğine kuluçka süresi geçirir. Kuluçka süresinin ardından ise bulantı, kusma ve ateşlenme gibi rahatsızlıklar ile ortaya çıkmaktadır. Şayet bu virüs türü tahlil ve tetkik yapılmaması halinde hemen tespit edilemez. Tahliller sonrasında zika virüsü tespit edilmesi halinde ciddi bir tedavi süreci başlamış olacaktır. Zika virüsü bebeklerde görülmesi halinde ölümcül sonuçları beraberinde getirmektedir.

Zika Virüsünün Bebekler Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Zika virüsü bebeklerde çok ciddi hasarlara neden olmaktadır. Bu virüs türü annenin hamilelik döneminde, sivrisineğin vücuda enjekte ettiği zararlı yapılardan dolayı yayılır. Zaman içerisinde bebeğin sinir uçlarını ele geçiren bu virüs, bebeğin beyin yapısının gelişmesini engeller. Bununla birlikte bebekte zeka geriliğine neden olur. Bebek dünyaya geldiğinde, normal bebeklere göre kafa tası oldukça küçük bir yapıdadır. Özellikle Brezilya Sağlık Bakanlığı ülkede sıklıkla ortaya çıkan bu rahatsızlıkdan dolayı ciddi anlamda, bu hastalığın tedavisi için fon ayırmıştır. Zika virüsü bebek üzerinde ciddi hastalıklara yol açarak önlem alınmaması halinde bebeğin ölmesine neden olmaktadır.

Zika Virüsü Bebek ve Tedavi Yöntemleri

Zika virüsü bulaşan bir hastanın tedavisi oldukça zorluk arz etmektedir. Öncelikle dünya üzerinde isminden yeni yeni söz ettiren küresel bir hastalık tehdidi oluşturmuştur. Bunun yanı sıra zika virüsü bebek üzerinde ciddi tahribatlara neden olmaktadır. Bu virüsün henüz aşısı tespit edilmemiştir ancak uzmanların çalışmaları devam etmektedir. Bunun yanı sıra zika virüsü taşıyan sivri sineklerin yaşam alanları ve bataklıklar yapılan ilaçlamalar ile kurutulmaya çalışılmaktadır. Şayet bir kimse yurt dışı gezisi gerçekleştirecek ise bu virüsün yaygın olduğu bölgelerde uzak durmaya özen göstermelidir. 

]]>
Ttnet Virüsü https://www.virusler.gen.tr/ttnet-virusu.html Sun, 21 Oct 2018 10:16:30 +0000 Ttnet Virüsü adını ilk kez duyabilirsiniz ama bu zararlı yazılım yeni değil. Bazı dönemler fazla etki gösterdiği için ismini çokça duyabilirsiniz. Öncelikle bu zararlı yazılımın bir fidye isteme virüsü olduğunu beli Ttnet Virüsü adını ilk kez duyabilirsiniz ama bu zararlı yazılım yeni değil. Bazı dönemler fazla etki gösterdiği için ismini çokça duyabilirsiniz. Öncelikle bu zararlı yazılımın bir fidye isteme virüsü olduğunu belirtelim. Crptolocker ismi ile bilinen bu virüs bilgisayarınıza bulaştığı zaman bilgisayarınızda bulunan resim, müzik ve video gibi kişisel dosyalarınızı çözülmesi çok zor hatta imkansız denebilecek bir şifre ile şifreliyor sonrada size ücret karşılığında şifreyi vermeyi öneriyor.

Bu virüs bilgisayarınıza nasıl bulaşıyor

Mailinize sanki ttnetten gelmiş bir fatura göstererek  faturayı incelemek için indirmenizi istiyor. Siz faturayı indireceğim derken bu virüsü bilgisayarınıza bulaştıracak bir exe dosyasını da fark ettirmeden indirmenizi sağlıyor. Virüs bir kez bilgisayarınıza bulaştımı dakikalar içinde hardiskinizdeki tüm verileri şifreleyerek kullanılmaz hale getiriyor.

Ttnet Virüsü olarak bilinen cryptolocker zararlı yazılımı nasıl temizlenir
 • Öncelikle belirtelim bu virüs güncel olan antivirüslerin çoğu tarafından temizlenebiliyor bu nedenle ilk olarak bilgisayarınızı virüs taramasından geçirin.
 • Bu işlem bitince dr.web cureit ile bilgisayarınızı 2. Kez virüs taramasından geçirin
 • Son olarak malwarebytes yazılımı ile 3. Taramayı yapın. Neden 3 kez virüs taraması yapıldı diye soranlar olabilir. Bu 3 taramanın amacı bilgisayarınıza bulaşan virüs şekil değiştirmiş olması ihtimalidir
Virüs tarama ve temizleme işlemleri bitince virüs tarafından şifrelenmiş olan verileri kurtarma işlemine geçebilirsiniz. Şu anda tek bir cryptolocker virüsü bulunmadığından crytptolocker virüsü varyasyonları tarafından şifrelenmiş verilerin şifresini açmak için bir tek KEY dosyası bulunmuyor. Bu şifre dosyasını edinmenin birçok yolu bulunmaktadır. Ttnet Virüsü için kullanacağınız en etkili metot yine dikkatli bir kullanıcı olmak ve her dosyayı bilgisayarınıza indirip açmamaktır. Bu şekilde davranarak birçok zararlı yazılımdan korunmanız mümkündür.
]]>
Hıv Virüsü https://www.virusler.gen.tr/hiv-virusu.html Sun, 21 Oct 2018 16:26:58 +0000 HIV Virüsü, Dünya sağlık örgütü tarafından uzun yıllar araştırılarak tedavi edilmeye çalışılan HIV virüsü oldukça tehlikeli bir virüs türüdür. HIV virüsü bağışıklık sisteminin ç HIV VirüsüDünya sağlık örgütü tarafından uzun yıllar araştırılarak tedavi edilmeye çalışılan HIV virüsü oldukça tehlikeli bir virüs türüdür. HIV virüsü bağışıklık sisteminin çökmesine neden olarak kişinin ciddi anlamda sağlık problemleri yaşamasına neden olur. HIV virüsünün yaratmış olduğu etkilerde kaynaklı, toplum içerisinde bilinen AIDS hastalığının oluşmasına nede olmaktadır. HIV virüsü dünya üzerinde yaygın olarak görülen bir hastalık türü olmakla birlikte insandan, insana geçici özelliğe sahiptir. Hıv virüsü 3 temel yolla insanda insana geçer. Bunlar ise cinsel birliktelik, kan nakli ve Anneden hamilelik döneminde bebeğe geçme şeklinde  gözlemlenmiştir.

HIV Virüsü Zararlı Etkileri

Hıv virüsü yapısında bulunan zararlı mikroorganizmalar nedeniyle kişinin bağışıklık sistemini tahrip eder. Hücresel yıkımlara neden olarak organların işlevini yapmasını engeller niteliktedir. Bunun yanı sıra HIV Virüsünden kaynaklı kişide baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, vücutta yaralanma, ateşlenme, halsizlik ve yorgunluk gibi rahatsızlıklar görülür. HIV virüsü insanların yaşamını olumsuz şekilde etkileyen ciddi bir mikrop türüdür. HIV virüsü kandaki antikor üretimini engelleyerek, hücrelerin çalışmasını engellediğinden ciddi tahribatlara neden olabilmektedir.

HIV Virüsü Tedavi Yöntemleri

Dünya üzerinde bir çok uzman doktor ve biyolog bu virüsün zararlı etkilerini araştırarak, tedavi yöntemini bulmaya çalışmaktadır. Bu çalışmalar olumlu yönde ilerlese de kesin olarak Hıv virüsünün tedavi yöntemi tespit edilmemiştir. Ancak kanında HIV virüsü bulunan bir kimse yaşamını uzatmak amacıyla bir kısım ilaç tedavileri uygulanmaktadır. HIV virüsünün çoğalmasını engellemek amacıyla bir kısım ışın tedavileri uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra kanında HIV virüsü tespit edilen kimse doktor tedavisini aksatmamalıdır. Ayrıca HIV virüsü tehlikeli olmasından dolayı vücudunun herhangi bir yeri kanayan kimse, bu kanı kimseye bulaştırmamalıdır. Kan yoluyla yayılan bu virüs başka insanların hastalanmasına neden olabilir. Bu nedenle kişi sosyal yaşantısına dikkat etmeli ve cinsel birliktelikte korunma yöntemlerine dikkat etmelidir. 

]]>
Gözde Virüs https://www.virusler.gen.tr/gozde-virus.html Mon, 22 Oct 2018 03:50:11 +0000 Gözde Virüs; İnsanlar yaşamları boyunca bir çok zararlı mikrop ve bakteri ile karşı karşıya kalır. Uzman hekimlerin yapmış olduğu araştırmalar sonrasında göz hassas bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle dışarıdan bula Gözde Virüs; İnsanlar yaşamları boyunca bir çok zararlı mikrop ve bakteri ile karşı karşıya kalır. Uzman hekimlerin yapmış olduğu araştırmalar sonrasında göz hassas bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle dışarıdan bulaşacak zararlı mikrop, bakteri  ve virüslerin göz çevresinde ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Gözde virüs kişinin görme bozuklukları yaşamasına neden olabilir. Yapılan araştırmalarda gözde virüs oluşmasında en büyük etken mikroorganizmalardır. Bunun yanı sıra soğuk algınlığından kaynaklı oluşan nezle ve grip gibi mikroplar göz çevresinde ciddi rahatsızlıklara neden olur. Gözde virüs bulunan kişilerin göz çevrelerinde sulanma, kanlanma, çapaklanma ve ağrılar gibi rahatsızlıklar oluşmaktadır. Gözde virüs dış etkenlerden kaynaklı oluşmakla birlikte bir kısım organ rahatsızlıklarından dolayı da oluşabilir. Göze zararlı virüs ve bakterilerin bulaşması göz sağlığının bozulmasına neden olur. Böylesi durumla göz hastalıklarından astigmat, miyop ve hipermetrop gibi göz hastalıklarını yanında getirebilir.

Gözde Virüse Neden Olan Etmenler

Göz çevresi ile oynanması halinde oluşan kanlanma, sulanma ve çapaklanmalar gözde virüs oluşmasına neden olabilir. Bununla birlikte göze zararlı virüs bulaşan kişilerin görme problemleri ile karşılaştıkları sıklıkla görülmüştür. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalarda gözde virüs bulunan kişilerin tedavileri farklı şekilde yapılmaktadır. Gözde virüs bulunan kimi şahıslar tedavi edilmemeleri halinde göz kayıpları ve ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir.

Gözde Virüs Tedavi Yöntemleri

Göz insanların yaşamını sürdürmesi amacıyla olmazsa olmaz yapı taşları arasındadır. Bu nedenle zararlı bakteri ve virüslere, göz çevresinde maruz kalan kimse, konuyu uzman hekime bildirmelidir. Göz doktorunun yapacağı tetkik ve tahliller sonrasında gözde virüsün yarattığı etkenler tespit edilir. Şayet görme bozukluğu, kanlanma ve çapaklanma göz çevresinde bulunmakta ise uygun tedavi yöntemi belirlenir. Bu uygun tedavi yönteminde virüs ve bakterilerin çoğalmasını engelleyici ilaçlar kullanılır. Şayet uzman hekim uygun görürse bir kısım ameliyatlar dahi gerçekleştirilebilir. Teşhisin ardından tedavi süreci başlar ve bir kısım ilaç tedavileri ile gözde bulunan bakteri ve virüsler uzaklaştırılarak kişi sağlığına kavuşması sağlanacaktır. Bu tedavi sürecinde şayet kişide rahatsızlık devam eder ve beklenmedik bir durumla karşılaşılması halinde konu uzman hekime bildirilmelidir. .

]]>
Bilgisayar Virüsleri https://www.virusler.gen.tr/bilgisayar-virusleri.html Mon, 22 Oct 2018 07:34:21 +0000 Bilgisayar virüsleri; Bilgisayara, dışarıdan saldırı mahiyetinde işlev gören ve sistemin bütünlüğünü bozan dışarıdan erişilebilirliğin sağlanmasına olanak sağlayan kaçak yazılımlara bilgisayar virüsü denir. Bu virüs Bilgisayar virüsleri; Bilgisayara, dışarıdan saldırı mahiyetinde işlev gören ve sistemin bütünlüğünü bozan dışarıdan erişilebilirliğin sağlanmasına olanak sağlayan kaçak yazılımlara bilgisayar virüsü denir. Bu virüsler kodlar ve küçük yazılımlar halindedir. Bu şekilde oluşturulan bilgisayar virüsleri bir bilgisayardan diğerine geçiş yapma özelliğine sahiptir. Bu anlamda hazırlanmış vede kullanılan yazılımlardır. Bilgisayar virüsleri, genellikle e-maillere gelen bilinmeyen maillerden bulaşmakta olup bazende sitelere yerleştirilmiş ve gizli şekilde bulunmaktadır. Bu tür bilgisayar virüslerine karşın zaman geçtikçe koruyucu antivirüs programları geliştirilir. Her ne kadar bu tür kötü niyetli yazılımları engellemek için kurulan antivirüs programları olsa da ona göre virüs yazılımları da basamak atlatılarak yazılımları düzenli olarak güncelleştirilir. O nedenle de her bilgisayar her daim bilgisayar virüsü tehdidi altındadır. 

Bilgisayar virüsleri çeşitleri;
 • Solucan virüs olarak biline worms,
 • Truva atı, 
 • Trap doors yani tuzak kapanları,
 • Casus (spyware) 
 • Adware 
 • Rootkit
 • Keylogger, yani tuş-kayıt,
Bu belirtilen virüslerin kendi içerisinde ayrıca başka bir gruplandırması daha vardır. Genellikle dosya virüsleri önyükleme virüsleri, ağ virüsleri, makro virüsleri, eşlik virüsleri, sentineller ve yazılım virüsleri şeklindedir. Bu çeşitlerin hepside en yaygın olarak bilinen ve en çok saldırı altına tutan virüslerdir. O nedenle de en çok bilinen ve yaygın olan bilgisayar virüslerinin başlıklar altında tutularak anlatıldığı birçok bilgi sitesi bulunmaktadır. Genellikle bireysel kullanıcıların birçoğu anti virüs programları kullanmaktadır. Olası tüm kaçak yazılım olan bilgisayar virüslerine karşı koruma sağlamak için başka kolay yol olmadığındandır. Bilgisayar virüsleri, her bilgisayarda her an bulaşabilecek potansiyelde olduğundan kullanıcıların bilinçlenmesi bu virüslerin bilgisayara girişini engellemede en önemli faktördür.
]]>
Herpes Virüsü https://www.virusler.gen.tr/herpes-virusu.html Mon, 22 Oct 2018 19:19:48 +0000 Herpes Virüsü, Halk arasında uçuk adı verilen herpes yine aynı adla tanımlanan herpes simpleks virüsünden kaynaklanmaktadır. Özellikle ciltte ve mukozada gözlenen bu virüs içi sulu kesecikler den oluşan görüntüsü ile bulaş Herpes Virüsü, Halk arasında uçuk adı verilen herpes yine aynı adla tanımlanan herpes simpleks virüsünden kaynaklanmaktadır. Özellikle ciltte ve mukozada gözlenen bu virüs içi sulu kesecikler den oluşan görüntüsü ile bulaşıcı bir hastalıktır. Bu virüsün 8 türü bulunsa da genellikle 3 tipi daha sık görülmektedir. 

Herpes virüsünün sık görülen türleri HSV1 ağız ve dudak çevresinde, HSV2 genital bölgede, HSV3 ise zona hastalığını yapan ve sinirlere yerleşen türüdür. HSV3 diğerlerinde olduğu gibi içi su dolu kabarcıklar şeklinde değil, daha çok oluştuğu yerde kızarıklık, batma, yanma ve zonklama tarzı ağrı ile kendini gösterir. HSV1 ağız bölgesinde özellikle dudak ve burun çevresinde görülür bu kabarcıklar kısa bir süre sonra o bölgede kabuk bağlayarak ülserleşir. Kabuklar sarı beyaz renkte görülür. HSV2 virüsü ise kasıklar, kadın vajina dışı, anüs ve vajina arasında ki bölge, erkekte penisin gövdeye yakın kısmı, nadiren penis başı ve testisler vede kalçayı etkilemektedir. 

Herpes Virüsü Ve Bulaşma

Her türde bulaşma temas ile olmaktadır. Başlıca bulaşma yolları;
 • Öpüşme
 • Cinsel ilişki
 • Aynı havlu, yastık ve benzeri eşyaları kullanma
 • Özellikle kadınlarda HSV1 aynı makyaj malzemelerinin kullanılması
 • Virüsü taşıyan kişi ile doğrudan temastır.
Özellikle HSV2 görülen kişilerin hemen tedavi altına alınması, cinsel ilişkiden uzak durulması ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından kişinin taranması gereklidir.

Herpes Virüsü Belirtileri

Virüs alındıktan yaklaşık bir kaç gün içerisinde belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bazen hastalık hiçbir belirti vermeden ilerlemektedir. Belirtiler kişinin bağışıklık sisteminin kuvvetli olup olmaması ile alakalıdır. Ciltte ve cinsel bölgede iç su dolu kabarcıkların oluşması görünen ilk belirtidir. HSV3 de ise o bölgede kızarıklık ve ağrı ilk belirtilerdendir. Klinik bulgular teşhiste çok önemlidir. Doktor muayenesi ile hemen teşhis edile bilinir. Herpes virüsünün tam bir tedavisi bulunmamaktadır. Virüsü alan bireyler hayatları boyunca bu virüsü taşımaktadır. Önemli olan bağışıklığı güçlendirmek, alkol, sigara, stres, beslenme bozukluğu, aşırı yorgunluğa dikkat edilmelidir.  Hastalık belirti verdikten sonra bölgeye antibiyotikli kremler kullanılır. HSV3 de ise tedavi oral yoldan alınacak ilaçlar ile yapılır.
]]>
Hpv Virüsü Belirtileri Erkek https://www.virusler.gen.tr/hpv-virusu-belirtileri-erkek.html Tue, 23 Oct 2018 04:05:23 +0000 Hpv Virüsü Belirtileri Erkek, HPV olarak tanımlanan virüs cinsel ile geçebilme özelliği olan bir virüstür. Bu virüsün tespit edilmiş 40’tan fazla türü bulunmaktadır. Bu virüsler cinsel ilişki ile bulaşabilir ve penis ve Hpv Virüsü Belirtileri Erkek, HPV olarak tanımlanan virüs cinsel ile geçebilme özelliği olan bir virüstür. Bu virüsün tespit edilmiş 40’tan fazla türü bulunmaktadır. Bu virüsler cinsel ilişki ile bulaşabilir ve penis ve ağız etrafında yer alan deride kabarcıklar şeklinde şişkinliklere yol açabilmektedir. Ayrıca bu alanlarda kanserli hücre oluşumlarına bile yol açabilmektedir.

Hpv Virüsü Belirtileri Erkek Hastalar İçin
 • Genital siğiller: HPV virüsü taşıyan erkeklerdeki belirtilerdendir. Testis, uyluk yada kasık bölgelerinde bu siğiller görülebilir. Düz ya da kabarık olabilirler. Genel olarak zararsızdırlar. HPV virüsü taşıyan kimse ile temasın üzerinden hafta ya da aylar geçtikten sonra görülebilirler yani hemen görülmeyebilirler.
 • Anal bölgede kanserli hücreler: Anal bölgede kanama, kaşıntı veya ağrı oluşabilir. Ama bazen de hiçbir belirti vermeyebilir. Kasıklarda şişkinlik oluşumuna neden olabilirler bazen de anal bölgede lenf düğümü şişkinliği oluşumuna neden olabilirler.
 • Penil bölgede, baş ve boyunda kanser: Derinin renginde değişme, deride kalınlaşma ya da doku toplanması oluşumu gözlenebilir. Daha uzun zaman geçince peniste hassasiyet oluşabilir. Bazen ağrı ya da kanama oluşumu gözlenebilir. Baş ve boyunda kanser oluşumu ise boğazda hassaslık ve kulakta ağrı oluşumu gözlenebilir. Nefes alıp vermede veya yutkunma esnasında ağrı oluşabilmektedir.
HPV virüsünün etkilerini ortadan kaldırabilen kesin bir tedavi yoktur ama etkilerin azalmasını sağlayan ilaç tedavileri ve ameliyatla siğillerin temizlenmesi, siğillerin dondurularak yok edilmesi gibi yöntemler bulunmaktadır. Bir hasta için en uygun tedavi yöntemine hekimler ile beraber karar verilmesi gerekir. Doktor tedavisi uygulanmaz ise siğillerde artış, hacimlerinde büyüme gözlenebilir. Bu virüse karşı yüzde 90 oranında koruma sağlayan aşılar bulunmaktadır. Böylelikle Hpv Virüsü Belirtileri Erkek hastalardaki etkileri önlemek mümkün olmaktadır.
]]>
Zika Virüsü https://www.virusler.gen.tr/zika-virusu.html Tue, 23 Oct 2018 13:27:24 +0000 Zika virüsü, Çeşitli virüs türlerinden bir tanesidir. Bilindiği gibi virüsler insan sağlığını ciddi anlamda tehdit eden organizmalardır. Bazıları ile savaşabilecek tıbbi yeterlilik de ne yazık ki bulunmamaktadır. Virüsleri Zika virüsü, Çeşitli virüs türlerinden bir tanesidir. Bilindiği gibi virüsler insan sağlığını ciddi anlamda tehdit eden organizmalardır. Bazıları ile savaşabilecek tıbbi yeterlilik de ne yazık ki bulunmamaktadır. Virüslerin bulaşma şekilleri birbirinden farklılık gösterebilmektedir. 

Zika virüsünün en yaygın bulaşma şekli sivrisinek ısırması ile meydana gelmektedir. Hastalığın ortaya çıkış yeri Uganda'da bulunan Zika ormanlarıdır. Bu yüzden de bu ismi almıştır. Hastalık şu anda Türkiye için tehdit olmamaktadır. Zika virüsü hamile kadınlarda bebeklerin kafalarının küçük olarak gelişmesine neden olmaktadır. Bu durum beyin fonksiyonlarının yetersiz çalışmasına neden olmakta ve bebeğin yaşam süresi maalesef kısa olmaktadır.

Zika virüsü belirtileri ve tedavi

Virüsün bulaştığı kişilerde kaslarda ağrı ve yorgunluk, baş ağrısı, döküntü, kusma ve gözlerde kızarıklık meydana gelmektedir. Ancak bu belirtiler rutin grip içinde geçerliği olabildiği için seyahat yaptığınız bölgeler virüsün görüldüğü yerler ise belirtiler üzerinde yoğunlaşabilirsiniz. Virüsün ortaya çıkış nedeni ve belirtiler saptanmış olsa bile henüz tam bir tedavi yöntemi geliştirilmiş değildir. Bilim adamları 10 yıl içerisinde ilacın geliştirilebileceği kanısındalar. Hastalığın semptomlarını azaltabilmek için dinlenme en başta gelen yöntem. Ancak alacağınız antibiyotikler hastalığa çözüm sağlamamaktadır. En etkin korunma yöntemi sivrisineklerin uzaklaştırılması ve çok oldukları ortamlarda uzun kollu kıyafetler giymek olacaktır. 
]]>
Bilgisayar Virüs Tarama https://www.virusler.gen.tr/bilgisayar-virus-tarama.html Tue, 23 Oct 2018 14:55:08 +0000    Bilgisayar virüs tarama, denildiği zaman birçok program bulabilir cihazınızı virüslerden koruma altına alabilirsiniz. Peki ama virüs tarama yapmadan önce cihazınıza truva atı gibi sızmış olan virüsl Bilgisayar virüs tarama, denildiği zaman birçok program bulabilir cihazınızı virüslerden koruma altına alabilirsiniz. Peki ama virüs tarama yapmadan önce cihazınıza truva atı gibi sızmış olan virüslerì bu truva atı ortaya çıkıp cihazı ele geçirmeden nasıl fark edilebilir işte bunun için çok basit gibi görünen ama biraz dikkatle farkına varılması gereken ipuçları vereceğim. İlk olarak bilgisayarın normal şarjı olduğundan daha kısa sürede biter. Sonra cihazınız daha çabuk ısınız. İnternette gezinirken devamlı virüs programlı reklamlar çıkar. Kullanmak istediğiniz uygulama ya çalışmaz ya da donma etkileri göstererek çalışır. İşte bunun gibi çok basit görünen ama az dikkat isteyen unsurları fark edersek cihazımızı virüslerden daha iyi korumuş oluruz. 

Şimdide size bilgisayar virüs tarama programlarından bahsedeceğim
 • Adw Cleaner, programını kullanacaksanız ana sayfanızın düzenini değiştiren, istenmeyen toolbar yazılımları yükleyen, pcde yer alan istenmeyen uygulamaları kaldıran ücretsiz bir anasayfa kurtarma programıdır.
 • Malwarebytes Anti-Malvare, programı da kullanımı oldukça kolay, etkisi popülerliği kadar kuvvetli olan zararlı yazılım kaldırma aracıdır. Kendi teknolojisi sayesinde zararlı yazılımların önüne geçer ve onları yok eder.
 • Dracula virüs temizleyici program ise bilgisayarınızdaki gereksiz dosyaları tutan klasörleri siler. Virüs veri tabanında bulunan zararlı virüsleri yok eder.
 • Trojan Remover de bilgisayarınıza bulaşmış olan trojenlerden kurtulmak için ilk çözüm yolu olmalıdır.
 • Usb Disk Security, Usb yoluyla sisteme girebilecek zararlı yazılımlardan cihazınızı koruyan ve kişisel bilgilerinizi koruma altına alan bir yazılım çeşididir. Usb Disk Security ile kimse bilgilerinizi çalamayacak, her türlü virüs tehdidini en iyi şekilde koruya bilen bir yazılımdır.
]]>
Truva Virüsü https://www.virusler.gen.tr/truva-virusu.html Wed, 24 Oct 2018 14:25:00 +0000 Truva Virüsü, Bilgisayarların en büyük sorunlarından biri olan virüslerden biridir. Trojan adı da verilen kötü amaçlı bir yazılımdır. Bu virüsün iki türü mevcuttur. Truva virüsünün birincisi bilgisayar korsan Truva Virüsü, Bilgisayarların en büyük sorunlarından biri olan virüslerden biridir. Trojan adı da verilen kötü amaçlı bir yazılımdır. Bu virüsün iki türü mevcuttur. Truva virüsünün birincisi bilgisayar korsanı tarafından içeriğine truvayı yerleştirdiği saat ayarları, takvim ayarları, hava durumunu belirten programlar gibi programlarda karşımıza çıkmaktadır. İkincisi de oyun veya kalıp dosyası görünümlü gibi virüs barındıran dosyalar olarak bilinmektedir.

Truva virüsü diğer virüsler gibi kendi başlarına iş yapmazlar. Bilgisayar kullanıcısı virüs içeriklerinin bulunduğu dosyaları açana kadar harekete geçmezler. Truva virüsü harekete geçince yazılımının amacına göre işlemler yapar. Virüs amacına göre;
 • Mevcut veriyi silme ya da üzerine yazma
 • Dosyaları zorla alıkoyma, şifreleme gibi eylemlerle dosyalara zarar verme
 • Bilgisayar kamerası ile kullanıcının görüntüsünü kaydetme
 • Dosyaları internete aktarma
 • Bilgisayara uzaktan erişime izin verme
 • Başka virüsleri üzerine toplama
 • Saldırılar yapabilmek için yeni bir bilgisayar ağı kurma
 • Şifreli işlemleri takip ederek kopyalamalar yaparak bankacılık gibi bir çok bilgileri ele geçirme
 • Bilgisayarlarda arka kapılar açma
 • Spam e-mail gönderme
 • Antivirüs programlarına müdahale etme gibi daha birçok eylemleri yaparak bilgisayara ve kullanıcısına zarar verirler.

Truva Virüsünden Korunma Yöntemleri

En başta iyi bir antivirüs programı kullanılmalıdır; sık sıkta güncellenmelidir. Programın otomatik güncellemesi varsa mutlaka aktif hale getiriniz. Güvenli olmayan sitelerden uzak durulmalıdır. Bilgisayara program indirirken güvenliği teyit edilmeyen sitelerden indirilmemelidir. İndirilen program kurulurken yönlendirmeler iyice okunmalıdır, eklentilere dikkat edilmelidir. Tanımadığınız birilerinden gelen e-mailleri açmayınız. Tanıdığınızdan gelen bir e-mail farklı bir amaçla gönderimi sağlanmış olabilir, servis sağlayıcı sitede tarama yapılmıyorsa mutlaka tarama için program kurunuz. E-maille gelen eklentileri emin olmadan açmayınız. E-mail ayarlarında bulunan eklentilerin otomatik açılmasını pasif duruma getiriniz. İşletim sistemlerinin güncel yamalarını edinip kurunuz.
]]>
Hpv Virüsü Tedavisi Kadın https://www.virusler.gen.tr/hpv-virusu-tedavisi-kadin.html Wed, 24 Oct 2018 20:16:08 +0000 Hpv virüsü tedavisi kadın: Kadınlarda çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olan hpv virüsü cinsel organlara ya da rahim ağzına yerleşerek orda küçük kabartı veya lezyon oluşumuna neden olur. Kadınlarda görülen hpv Hpv virüsü tedavisi kadın: Kadınlarda çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olan hpv virüsü cinsel organlara ya da rahim ağzına yerleşerek orda küçük kabartı veya lezyon oluşumuna neden olur. Kadınlarda görülen hpv virüsünün tedavisi mümkündür. Fakat bir defaya mahsus oluşan bir rahatsızlık değildir. Kendini tekrar etmesinden dolayı kişide huzursuzluk oluşumuna neden olur. Farklı düşüncelerin zihinde oluşmasına neden olur. Hpv virüsünün neden olmuş olduğu bu lezyon ileriki safhalarda rahim ağzı kanseri oluşumunu tetikleyerek istenmeyen hastalıkların oluşmasına sebebiyet verir. Hpv virüsü sonucunda oluşan bu lezyonlar ilk olarak küçük bir sivilce oluşumu ile başlar. Daha sonra ise büyüyerek zeytin büyüklüğünde olabilir. Hpv virüsünün kadınlarda oluşturmuş olduğu hastalıklar kimi zaman iyi bir bağışıklık sistemine sahip olma ile geçebilir. Bu yüzden hastanın beslenmesi ve moralinin güzel olması çok önemlidir. Bulaşıcı bir virüs olan hpv virüsü cinsel ilişki sonrasında meydana gelir. Kişi bunu ilk başlarda fark etmeyebilir. Belirli bir süreden sonra kendini belli eden bu virüs cinsel organlarda ve rahim ağzında enfeksiyon oluşumuna neden olabilir. Hpv virüsü sessiz bir şekilde belirti vermeden oluşabilir. Bu yüzden cinsel ilişkiye giren bayanların dikkat etmesi gerekmektedir.

Hpv virüsü tedavisi kadın: Virüsün neden olmuş olduğu bu siğilleri fark ettiyseniz mutlaka bir doktora gitmelisiniz. Çünkü görüntüye bakılarak tanı ya da teşhis koyulmaktadır. Kadınlara yapılan smear testleri de rahim ağzı kanseri olup olmadığı hakkında bilgi verir. Kadınların bu tür kadınsal hastalıklardan korunmak için her yıl yaptırması gereken bir testtir. Cinsel ilişkiye giren kadınların dikkat etmesi gerekir. Tanı koyulduktan sonra ise tedaviye başlanmalıdır.  

Hpv virüsü siğil tedavisi: Kesin olarak geçen bir virüs değildir. Dondurma ya da yakma gibi işlemler kullanılsa da kendini tekrar ederek tekrar ortaya çıkmaktadır. Fakat kendini tekrarlayan bir virüs olsa da mutlaka yakılması gerekir. Çünkü genel olarak büyüyerek aynı zamanda da çoğalabilmektedir. O yüzden önce oluşan küçük siğillerin yok edilmesi daha sonra da vücutta oluşan enfeksiyondan kurtulmak gerekir. Tedaviye hemen sonuç vermeyen bu hastalık üzerinden belirli bir süre geçmesi ile iyileşme gösterebilir. Fakat kişinin düzenli olarak doktora gitmesi ve uygun tedaviyi düzenli olarak yapması gerekmektedir. Rahim ağzı kanseri gibi daha büyük hastalıklara yakalanmamak için düzenli olarak kontrollerinizi yaptırmalısınız.
]]>
Bilgisayar Virüs Çeşitleri https://www.virusler.gen.tr/bilgisayar-virus-cesitleri.html Wed, 24 Oct 2018 21:36:11 +0000 Bilgisayar Virüs Çeşitleri: Virüsler bilgisayar üzerinde, kullanıcının bilgisi dışında, gizli dosyalara girerek kullanıcıya ait bilgileri çalmak, kullanıcıya sürekli istemediği reklamlar göndermek, bilgisayarın Bilgisayar Virüs Çeşitleri: Virüsler bilgisayar üzerinde, kullanıcının bilgisi dışında, gizli dosyalara girerek kullanıcıya ait bilgileri çalmak, kullanıcıya sürekli istemediği reklamlar göndermek, bilgisayarın sistem dosyalarına girerek, bilgisayarın normal çalışmasını engellemek, bilgisayarı bloke ederek zarar vermek gibi, art niyetli insanların üretmiş oldukları tehlikeli, istemeyen ve Korsan yazılımlardır. Bilgisayar virüs çeşitleri, yazılımlardır. Bilgisayar virüsleri; e posta yoluyla, internette gezinme sırasında çevrim içi ve çevrim dışı olarak disket ve flash disk ile bilgisayara girmektedir. Bilgisayar virüs çeşitlerini kategorize ederek inceleyebiliriz.

Bilgisayar Virüs Çeşitleri Nelerdir 


Bu bilgisayar virüsü çeşidi çok fazla değişik dosya türüyle bilgisayara girebilmektedir. Bilgisayarın sistem dosyalarına zarar vermek, kullanıcıyı rahatsız etmek veya bilgi çalmak üzere üretilmişlerdir.  Örnek bilgisayar virüs çeşitlerine;  truva atları, rootkitler solucanlar gösterilebilir.

Spyware (Ajan): internet üzerinde gezinirken, girilen sayfalara, bu sayfaların içeriklerini, internet üzerinden üreticiye yollar. İnternet sayfasında tuzak olarak kurulan pencereye tıklandığında bilgisayara kurulur.  Kullanıcıları rahatsız den bir virüstür.

Adware (Reklam): Kullanıcıların bilgilerini kullanmakla kalmaz, ayrıca browserın ayarını da değiştirir. 

Logic Bomb: Mantık Bombası olarak ta adlandırılan bu virüs, her programın içerisine yerleştirilebilir. Kullanıcı bilmeden bu virüsün özelliğini kullandığı anda devreye girer ve sistemi çöktürebilir.

Trap doors tuzak kapanı isimli bu virüs, programın çalıştığı bilgisayarda, virüs yazılımını yapanın, uzaktan erişimle sistem korumasını aşarak, bilgileri alabilir.
Exploit: bu bilgisayar virüsü çeşidi ile sistem şifrelerini görmek mümkündür

Keylogger: kurulduğu bilgisayarda kendini gizleyerek, yapılan tüm tuş kayıtlarını tutar ve kendi hacker’ ına gönderir.

Screenlogger: Keylogger gibi çalışır, ancak bu ekran resminin tamamı veye bir kısmını alarak kendi hacker’ ına gönderir.

Diğer Virüs Çeşitleri: Bu virüs türlerinden başka bilgisayar virüs çeşitleri de bulunmaktadır. Bunların sadece isimlerini yazıyorum. Rootkit (Kök kullanıcı takımı), Backdoor (Arka kapı), Spam, Dialer, Browser Hijacking, Blended Threat, Denial of service attacks, MBR virüsü, Boot sektör virüsü, Multipartite, Polymorphic virüs, Tracking Cookie virüsü.

]]>
Virüslerin Yapıları https://www.virusler.gen.tr/viruslerin-yapilari.html Thu, 25 Oct 2018 04:04:36 +0000 Virüslerin Yapıları, Virüsler mikroskop ile bile görülemeyecek kadar küçük canlılardır. Virüslerin boylarının 10-275 milimikron arasında değişiklik gösterdiğini söyleyebilmek mümkündür. Virüsleri görüntülemek amacı Virüslerin Yapıları, Virüsler mikroskop ile bile görülemeyecek kadar küçük canlılardır. Virüslerin boylarının 10-275 milimikron arasında değişiklik gösterdiğini söyleyebilmek mümkündür. Virüsleri görüntülemek amacıyla kullanılan elektron mikroskobundan elde edilen resimlere göre yuvarlak ve çubuk şeklinde olduklarını söyleyebiliriz.

Virüslerin Yapıları ve Yapısal Özellikleri

Esas olarak RNA ve DNA gibi yönetici bir molekülle protein kılıfından meydana gelen virüslerde genetik madde RNA ya da DNA'dır. Virüslerde bulunan bu genetik maddenin adı ise "genom" olarak adlandırılmaktadır. Virüslerin yapıları hakkında bilgilere daha çok bakterilere bulaşmış olan bakteriyofajlar ya da fajlar üzerinde gerçekleştirilen çalışmalar sayesinde ulaşılmaktadır. Bir virüs kılıfı incelendiği zaman amino asitler, proteinler gibi maddeler olduğunu ve bunların da sütunlar halinde dizildiğini görebilmek mümkündür.

Virüslerin ökaryot ve prokaryot bir hücrede bulunan her şeye de sahip olmadığını görebiliyoruz. Özellikle virüslerde protein sentezi için gereken enzimlerin ve ribozomların bulunmaması virüsleri bu tip hücrelerde ayırmaktadır. Virüslerin yapıları incelendiği zaman bunlarda bulunan enzimlerin metabolik faaliyetlerde ve enerji üretiminde kullanılmadığını görebilmek mümkündür. Bu enzimlerin virüsler tarafından sadece genetik maddenin başka hücrelere aktarılması esnasında, yabancı hücrenin zarını eritmek amacıyla kullanıldığı görülmektedir.
]]>
Usb Den Virüs Temizleme https://www.virusler.gen.tr/usb-den-virus-temizleme.html Thu, 25 Oct 2018 13:47:34 +0000 Usb den virüs temizlem, Günümüzün en popüler bellek cihazları olan USB 'ler aynı zamanda yaygın virüslerin hedefi haline gelmiştir. Bu durumda Usb Den Virüs Temizleme içinde yaygın antivirüs programları geliştiril Usb den virüs temizlemGünümüzün en popüler bellek cihazları olan USB 'ler aynı zamanda yaygın virüslerin hedefi haline gelmiştir. Bu durumda Usb Den Virüs Temizleme içinde yaygın antivirüs programları geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam edilmektedir. Dünya'nın her ülkesinde veri aktarımı için kullanılan USB 'ler, bu haliyle küresel bir kimlik kazanmış, üretici firma tarafından İngilizcesi Universal Serial Bus, Türkçesi Evrensel Seri Veriyolu olarak isimlendirilmiş olup, halen İngilizce ismin baş harfleri olan USB kısaltma olarak kullanılmaktadır. 

İlk Usb'lerden olan 2.0 ile  500 mA çıkış yapabilirken, son sürüm olan 3.1 ile 900 mA veri çıkışı sağlanabilmekte ve saniye de 1,22 GB veri aktarımı yapılabilmektedir. USB 'ler bu haliyle virüs kontrolü tam yapılamadan PC'lere virüs bulaştarıbilir. PC'lerden virüs alabilir.  USB'den virüs temizleme, işlemi orta düzey PC kullanıcıları için kolayca halledilebilir. Tabiki temizlenmesi için uzmanlık gerektiren virüsler de vardır. 

Usb'den virüs temizleme işlemi nasıl yapılır

Virüs temizleme işinde risk vardır. Temizlik işlemi yapayım derken bütün bilgileri silebilirsiniz. Kendinizden emin iseniz temizlik işlemine kalkışabilirsiniz. Çok önemli bilgiler var ise uzman yardımı almalısınız. USB virüsleri daha çok bittorrent, activexdebugger32 veya amvo isimleri ile bulaşırlar. 

Virüslerin USB'ye bulaşmasını önlemek için ilk önce yapılması gereken Usb için antivirüs programı kullanmaktır. İnternet ortamında ücretsiz olarak indirilebilen AVG Free isimli antivirüs programı en yaygın kullanılan programdır. Tabi ki antivirüs programının zaman zaman güncellenmesi değişken virüs modellerini engellemek için önemli bir ayrıntıdır.

Bulaşmış bir virüsün USB den temizlenmesi için gerekli adımlar şu şekilde olmalıdır; Öncelikle internet ortamında bulabileceğiniz fc_setup.exe programını PC'nize kurun. Daha sonra programı açın, program panosunun üzerinde sürücülerin isimlerinin bulunduğu (C, D, E, G) hizada bulunan aktif pencere de USB'nizin adını seçerek, USB'nin içini görün, burada size ait olmayan bir dosya veya program var ise üzerinde sağa tıklayarak açılan pencereden sil komutunu tıklayın ve silin. Bu işlemden sonra USB'yi bilgisayarınızdan çıkarın ve geri takın USB içinde ki virüslerin silinmiş olduğunu görebilirsiniz. 
]]>
Virüsler Biyoloji https://www.virusler.gen.tr/virusler-biyoloji.html Thu, 25 Oct 2018 22:16:34 +0000 Virüsler Biyoloji, Latincede zehir anlamına gelen virüslerin hücre zarı, çekirdek ve organelleri bulunmamaktadır. Virüsler kendi başlarına çoğalamazlar. Ancak virüsler bir konak hücre içinde çoğalabildiği için hü Virüsler Biyoloji, Latincede zehir anlamına gelen virüslerin hücre zarı, çekirdek ve organelleri bulunmamaktadır. Virüsler kendi başlarına çoğalamazlar. Ancak virüsler bir konak hücre içinde çoğalabildiği için hücre içi parazitidir. Virüsler konak hücreyi bulamadıkları zaman kristal yapıya dönüşürler ve uzun süreli bu şekilde kalabilirler. Virüslerin genom adı verilen genetik materyalleri tek ya da çift sarmallı DNA yada RNA'dan oluşabilir. Genomlar kapsit adı verilmiş proteinden yapılmış bir kılıfla çevrilidir. Virüsler konak olan hücrelerin  metabolizmalarını kullanarak kendilerini kopyalar ve bu kopyalanma sırasında mutasyona geçirebilirler. Mutasyon, genetik çeşitliliğin artmasına neden olur. Böylelikle virüsler farklı ortam koşullarına da kolayca uyum sağlayabilir.

Virüsler biyoloji dalında bulundurdukları nükleik asit çeşitlerine göre DNA virüsleri ve RNA virüsü olmak üzere iki grupta incelenmektedir. Hayvanlarda DNA ve RNA virüsleri hastalıklara yol açabilmektedir. Örnek olarak uçuk ve hepatit B virüsleri DNA virüsleridir. Kızamık virüsleri, sarıhumma virüsü, kuduz virüsü , grip ve bitki virüslerinin çoğu RNA virüsleridir. Virüsler çoğunlukla belli hücre ve dokularda yerleşip çoğalabilir. Örnek olarak çocuk felcinin ve kuduz virüslerinin etkisi beyinde ve omurilikte, grip ve nezle virüslerinin etkisi üst  solunum yollarında, AIDS virüsünün etkisi  akyuvarlarda; sarıhumma virüsünün etkisi karaciğerimizde; çiçek, kızamık ve siğil virüsü derimizde çoğalır.

Virüslerin Biyolojik Yapıları

Virüsler biyoloji terimi olarak mecburi hücre içi parazitleri olarak adlandırılır. Cansızlar ile canlılar arasında geçit formlardır. Canlıların sınıflandırılmasında virüsler hiç bir alem altında yer almazlar. Virüslerin boyutları çok küçük olduğundan zor tespit edilirler. Canlılık ve cansızlık özellik gösterebilirler. Cansızlık özellikleri bakımından hücre dışında kristalleşebilirler. Virüslerin enzim sistemleri yoktur, sitoplazma ve organelleri yoktur. Beslenemezler, solunum yapamazlar. Metabolizmaları yoktur. Canlılık özellikleri ise hücre içinde çoğalabilirler. Protein kılıfı taşımaktadırlar. Yönetici bir molekül bulundururlar ve kuyruklarında enzim taşırlar. Virüslere hiç bir antibiyotik etki etmez. Enzim sistemleri bulunmamaktadır. Bağışıklık sistemimiz virüslere karşı interfere maddesi üretir. Işık mikroskobunda görülmezler. Ancak elektro mikroskobunda görülür. Her virüsün içine girip çoğaldığı özel bir hücresi vardır. Ph, radyosyon, yüksek sıcaklık, kimyasal maddeler gibi faktörlerden de etkilenmektedirler. Virüsler ikiye ayrılmaktadırlar. Bu çeşitler DNA ve RNA 'dır. Bakteri hücrelerinin de içine girip çoğalan ve bakteriyi parçalayarak dışarı çıkan virüslere genel olarak bakteriyofaj denir. Bakteriyofajlar DNA virüsleridir.

]]>
Kaspersky Virüs https://www.virusler.gen.tr/kaspersky-virus.html Fri, 26 Oct 2018 09:23:15 +0000 Kaspersky Virüs: bireysel ve kurumsal bilgisayar kullanıcıları için geliştirilen bir Antivirüs yazılımıdır.  Yenilenmiş arayüzünde geliştirilmiş koruma özellikleri ile Kaspersky Antivirüs yazılımı Türkçe dil Kaspersky Virüs: bireysel ve kurumsal bilgisayar kullanıcıları için geliştirilen bir Antivirüs yazılımıdır.  Yenilenmiş arayüzünde geliştirilmiş koruma özellikleri ile Kaspersky Antivirüs yazılımı Türkçe dil desteği de sunan ödüllü bir güvenlik yazılımıdır. Kaspersky Virüs programının son ve güncel versiyonunu kişisel bilgisayarınıza kurarak, neredeyse günlük olarak, dünya çapında, türlü çeşitlerdeki bir yığın kötü amaçlı virüslere karşı, bilgisayarınızda size ait bilgilerinizi korur ve performans kaybına uğramadan Kaspersky Virüs programıyla tam bir verim ve güvenle çalışabilirsiniz.      

Kaspersky Virüs Programının Özellikleri:  

Kaspersky Antivirüs yazılımı, bulut teknolojisini kullanarak,  en son çıkan, olası güvenlik tehditleri için gerçek zamanlı bir koruma sağlar. Yayınlanan en son güvenlik güncellemelerini, sistemin çalışmasını engellemeden, otomatik alır ve olası tehditler için etkilenmenizi engeller. Kaspersky Virüs programıyla, virüs, trojan, solucan, casus yazılım ve daha bir sürü siz farkına varmada sisteminize sızan kötü niyetli bu yazılımlara için kalkan işlevi yapar.  İnternet üzerinde Web adreslerindeki site sayfalarını inceler ve bilgilerinize ortak olabilecek, siteleri bularak size ait verilerini korur. Kaspersky Virüs programı, bilgisayarda, işletim sistemi ve uygulamaların güncelliğini kontrol eder, güncel değilse güncelliğin sağlanması yönünde sizi uyarır.

Kaspersky Virüsün Temel Özellikleri:  

Kaspersky Antivirüs yazılımıyla, İnternet'te karşılaşabilen güvenlik tehditleri için, taşımış olduğu başlıca şu özelliklerle bilgisayara koruma sağlar: Kaspersky Virüs programı, gerçek zamanlı olarak virüs yazılımlarından gelebilecek her türlü tehlike için koruma sağlar. Tehlikeli web siteleri ve Phishing’ ne karşı korur.  Kişisel bilgisayarlardaki güvenlik açığından yararlanılmasını önler. Bilgisayarın performansını etkilemez.  Dizüstü bilgisayarlarda pilin ömrünü artırarak, daha uzun ömürlü olmasını sağlar.  Bulut tarama sistemi teknolojisiyle güncel tehditlerden korur.  Güvensiz web siteleri için uyarı verir.

]]>
Rahimde Hpv Virüsü https://www.virusler.gen.tr/rahimde-hpv-virusu.html Fri, 26 Oct 2018 21:43:02 +0000 Rahimde Hpv Virüsü, Genel olarak genital bölgede siğiller kendini gösterir. Bunun dışında ellerde, kollarda vede parmaklarda çıkan siğiller rahimde oluşan siğillerden farklıdır. Cinsel yol ile bulaşan bu Hpv virüsü
Rahimde Hpv Virüsü, Genel olarak genital bölgede siğiller kendini gösterir. Bunun dışında ellerde, kollarda vede parmaklarda çıkan siğiller rahimde oluşan siğillerden farklıdır. Cinsel yol ile bulaşan bu Hpv virüsü, tamı tamına bir cinsel ilişki olmasa bile, virüslerin teması söz konusu olduğu anda bir bireyden diğerine bulaşabildiği ön görülmektedir. Rahimde Hpv Virüsü vücuttaki çatlakların arasından vücuda girerek orada gelişmesini sürdürür. Vücudun savunma mekanizması virüsün büyük bir kısmını yok etmesine rağmen tamamını yok edemez. Virüs vücutta uyku halinde bekleyebilir. Vücut direnci kırıldığı zamanlarda (grip, kanser hastalığı, kemoterapi tedavileri, ağır gerçekleşen alerjiler, derin ve sarsıntı niteliğindeki üzüntüler) uyku halinde olan virüsler ortaya çıkarak vücütta siğiller oluşturmaya başlar. 

Rahimde Hpv Virüsünden Nasıl Korunulur

Hpv virüsünden korunmak için yalnızca prezervatif kullanımı yeterli olmamaktadır. Korunma yöntemlerinin en iyi şekli tek eş ile yapılan cinsel bir hayata sahip olmaktır. Hpv virüsü cinsel yol ile bulaştığı için yayılma süresi çok hızlıdır.

Rahimde Hpv Virüsü Görüldüğünde Ne Yapılmalı

Kadınlar kendilerinde siğil yani cilt üzerinde kabarcıklar ve pütürler gördüğü zaman jinekoloğa gitmeli, teşhis hemen koyulmalı ve bu siğillerden en az birinden örnek alınıp tahlile yollanmalıdır. Geriye kalan diğer siğiller ise yakılmalıdır. Tedavi sürecinde yakılması kadar dondurulması yada cerrahi müdahaleler ile çıkarılması hatta ve hatta küçük siğiller için siğil karşıtı üretilen kremler kullanılmalıdır. 

Hpv Virüsü Tipleri

Hpv virüsünün yaklaşık yüz kadar farklı tipi mevcuttur. Bunların kırk kadarı genital bölgede, geriye kalan altmış kadarı ise vücudun diğer bölgelerinde enfeksiyon oluşturur. Elde ve kollarda çıkan siğiller Hpv'nin belirtisi olmakla birlikte bunlar iyi huylu da olabilir. Yani rahimde Hpv virüsü oluşturmayan çeşididir. Genital bölgede enfeksiyon oluşturan Hpv'lerin tamamı siğil yapmamakla birlikte siğil oluşturmadan enfeksiyona yol açan virüsler daha tehlikelidir. Çünkü vücutta siğil oluştuğu zaman görülüyor ve cerrahi müdahaleler ile tedavi süreci başlatılabiliyor. 

Rahimde Hpv Virüsü Aşısı

Hpv virüsü Amerika Birleşik Devletlerinde en çok görülen cinsel temas ile bulaşan hastalıklar arasında bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletlerinde bu virüs her yıl altı ile altı buçuk milyon insana bulaşmaktadır. Hpv virüsünün en etkili aşısı Gardasil isimli Amerikan firmalı aşıdır. Gardasil canlı virüs taşıyan bir aşı olup altı aylık süre içerisinde üç doz şeklinde uygulanmaktadır. Rahim ağzı kanserinde ve genital bölgede oluşan siğillere neden olan dört tip virüse karşı yüksek oranda etkin bir aşı olarak görülmektedir.
]]>
Yeni Grip Virüsü https://www.virusler.gen.tr/yeni-grip-virusu.html Sat, 27 Oct 2018 09:46:34 +0000 Yeni virüs gribi: Yaşadığımız ortamlarda keşfedilmiş 200'den fazla virüsten kaynaklanan hastalık vardır. Grip hastalığı, virüsten kaynaklanan ve ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Günümüzde yeni virüs gribi Yeni virüs gribi: Yaşadığımız ortamlarda keşfedilmiş 200'den fazla virüsten kaynaklanan hastalık vardır. Grip hastalığı, virüsten kaynaklanan ve ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Günümüzde yeni virüs gribi olarak ilan edilen H3N2 adında bir virüs tespit edilmiştir. Bu virüs kuş, domuz, insan kökenli genleri içeren bir grip virüsüdür. Bütün grip virüsleri gibi bir RNA virüsüdür. Bulaşıcı olan bu hastalık, özellikle el temasıyla bulaşmaktadır. Burun ya da ağız yoluyla vücuda giren virüsler, genze yerleşerek çoğalmaktadır. Sürekli mutasyon geçiren grip virüsleri, zaman zaman insanlar için ölümcül duruma gelmektedir. Yeni virüs gribi olan H3N2 virüsü, bulaştığı kişilerin vücutlarını mikroplara karşı savunmasız hale getirerek, kişinin ağır bir hastalık sürecine girmesine sebep olmaktadır. Özellikle yaşlı, hamile ve çocuklar gibi vücut direnci düşük olan kişilerde, ölümcül sonuçlar doğurmaktadır.

Yeni virüs gribinin belirtileri:
 • Burun tıkanıklık ve sulu akıntı
 • Yüksek ateş
 • Vücutta halsizlik
 • Genizde yanma
 • İştahsızlık
 • Eklem ve kas ağrısı
 • İshal
 • Kusma
 • Titreme
 • Göz yaşarması
 • Öksürük
Yeni virüs gribinde yapılması gerekenler:
 • Hijyene dikkat edilmelidir. Özellikle sıkça el yıkanmasına özen gösterilmelidir.
 • Yaşanılan ortamın nemli olması gerekmektedir. 
 • Öksürürken ya da hapşırırken ağzın kapatılması gerekir.
 • Toplum içine çıkılacak ise, ağzın maske ile kapatarak önlem alınabilir.
 • Yaşanılan ortamın sık sık havalandırılması gerekir.
 • Evde yapılabilecek bitkisel çaylar, rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olacaktır.
 • Bol sıvı tüketilmelidir.
 • Özellikle bol miktarda C vitamini hastalıkla savaşmada etkin rol oynamaktadır.
 • Kişinin dinlenerek uykusunu yeteri kadar alması da tedavide önemli bir yeri vardır
]]>
Herpes Simplex Virüsü https://www.virusler.gen.tr/herpes-simplex-virusu.html Sun, 28 Oct 2018 02:02:49 +0000 Herpes Simplex virüsü, bu virüs Herpesviridae familyasından olup, çoğu insanda ortaya çıkan uçukların ana sebebi olan virüs çeşididir. Çok eski tarihlerden bu yana, insanlarda sıklıkla görülen herpes simplex virüsü; sinir h Herpes Simplex virüsü, bu virüs Herpesviridae familyasından olup, çoğu insanda ortaya çıkan uçukların ana sebebi olan virüs çeşididir. Çok eski tarihlerden bu yana, insanlarda sıklıkla görülen herpes simplex virüsü; sinir hücrelerine yerleşen bir virüstür. Ülkemizde her yıl 7 milyondan fazla kişinin bu uçuk virüsüne maruz kaldığı araştırmalarla ortaya çıkmıştır. Genetik metaryalinin DNA'dan meydana geldiği bilinen Herpes Simplex virüsü, bulaşıcı özelliği bulunan türde bir virüstür. Başta ağız ve burun çevresinde olmak üzere, kalça ve cinsel bölge gibi derinin herhangi bir yerinde oluşabilir. Ortaya çıktığı yerde su kabarcıkları ve yaralara neden olan Herpes simplex virüsü; hafif kompikasyonsuz bir cilt rahatsızlığıdır. Tedavisi mümkün olan bu virüs özellikle bağışıklılık sisteminin zayıfladığı dönemlerde ortaya çıkar. Vücuda giren Herpes simplex virüsü, ilk enfeksiyonunu meydana getirdikten sonra o alana en yakın sinir hücrelerine yerleşip orada kalır.

Daha çok ağız ve burun bölgesinde görülen Herpes simplex virüsü; enfekte olduğu kişiden başka bir kişiye yakın temasla bulaşmaktadır. Örneğin; bu virüsü taşıyan kişinin kaşık, çatal, bardak, havlu gibi kişisel araçlarını kullanmak, veya o kişi ile cinsel ilişki ve öpüşme gibi yakınlaşmakla, Herpes Simplex virüsünün vücudunuza girmesine olanak sağlamış olursunuz. Kuluçka süresi 3 ile 12 gün arasında değişmekte olan bu uçuk virüsü; stres, adet dönemi, grip, yorgunluk, cilt kuruluğu ve diyet gibi lokal direncin azaldığı zamanlarda daha sık rastlanır. 

Herpes simplex virüsü; HSV-1 ve HSV-2 olmak üzere iki alt tipte görülür. HSV-1 dudak, ağız ve burun çevresinde, HSV-2 ise genellikle genital bölgede görülen Herpes enfeksiyonlarıdır.

Belirtileri nelerdir

Herpes simplex virüsünün ilk enfeksiyonu çoğunlukla, çocukluk ve gençlik döneminde rastlanır. Yüz bölgesinde meydana gelmesi durumunda, içi su dolu minik kabarcıklar halinde kendini göstermeye başlar. Kabarcıklar bir süre sonra patlayıp yaralara dönüşür. Dudak ve ağız bölgesinde görülen Herpes Simplex virüsleri kendini tekrar edebilir. Daha önce girdiği bölgede tekrar meydana gelmesi, enfeksiyonun sık rastlandığı şeklidir. Cilt yüzeyinde yanma ve batma hissinin olması, kaşıntı ve kızarıklık virüsün en belirgin özelliğidir. Yüksek ateş, boğaz ağrısı, yutkunmada zorluk, halsizlik, ağız içinde beyaz- sarı renkte ağrılı aft benzeri yaraların ortaya çıkması Herpes simplex virüsünün belirtileri arasındadır. Bu önemli belirtiler daha çok çocuklarda yaşanır. Ayrıca genital bölgede görülen HSV-2 virüsü de aynı belirtileri vermenin yanında, kas ağrıları ve kasık lenf bezlerinde şişmeye de neden olabilmektedir. 

Tanı ve Tedavisi:
Fiziksel muayene ile test gerekmeksizin tanısı konulabilen Herpes simplex virüsü, tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden iyileşme gösterebilir. Uzun süren enfeksiyonlarda, 4-5 saat arayla antiviral özellikli kremler lokal olarak sürülür ve uçuğun daha az zamanda geçmesi sağlanır. Ayrıca dudak koruyucu kremler kullanılması, uçuk virüsünün neden olduğu ağrıyı rahatlamada etkili olacaktır. Şiddetli olan ve çok sık tekrarlanan Herpes simplex virüsleri için ağızdan ilaç alınması gerekebilir.

Genital HSV' de genellikle kabarcık ya da yaralar oluşmadığı için teşhis koyulması zor olabilir. Bu nedenle çoğu kişi, vücutta herhangi bir lezyona rastlamadığından; Herpes Simplex virüsü taşıdığı halde, bu rahatsızlıktan habersizdir. Nadiren de olsa genital HSV-2 için kan tahlili istenebilir. Yine lokal veya oral ilaçlar ile tedavisi yapılabilir.
]]>
Beta Virüsü Belirtileri https://www.virusler.gen.tr/beta-virusu-belirtileri.html Sun, 28 Oct 2018 12:22:24 +0000 Beta virüsü belirtileri, Bulaşıcı hastalıklarından biri olan beta virüsü hastalığa yakalanmış insanlarda  farklı belirtiler vererek ortaya çıkmaktadır. Boğazda iltihaplanmaya neden olarak ortaya çıkan beta virüsü kişid Beta virüsü belirtileri, Bulaşıcı hastalıklarından biri olan beta virüsü hastalığa yakalanmış insanlarda  farklı belirtiler vererek ortaya çıkmaktadır. Boğazda iltihaplanmaya neden olarak ortaya çıkan beta virüsü kişide olumsuz bazı tabloların oluşmasına neden olur. Kişiden kişiye farklı şekillerde bulaşan beta virüsü daha çok kalabalık ortamlardan geçmektedir. Daha çok insanların bulunduğu bu ortamlarda öksürük ya da hapşırmalar sonucunda vücutta enfeksiyon oluşumuna neden olmaktadır. Öksürme ya da hapşırma sonucunda etrafa yayılan mikroplar kişilerin çabuk bir şekilde enfeksiyon kapmasına neden olarak vücutta bazı hastaların oluşmasına neden olmaktadır. Bu hastalıklar bazen küçük şeylerle atlatılabilirken bazen daha ciddi tabloların doğmasına zemin hazırlar. Bu yüzden kişi çok dikkat etmelidir. Kişiden kişiye farklı belirtiler vererek ortaya çıkan beta virüsü daha çok hastalığın ilk başlarında burun akıntısı, öksürük ve hapşırma ile daha sonraki safhalarda ise farklı belirtiler vererek ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler mide bulantısı, yüksek ateş, boğaz ağrısı veya şişliği, yutma güçlüğü, iştahsızlık ve yoğun bir şekilde halsizliktir. Beta virüsünün oluştuğu bu hastalığın kuluçka dönemi toplam da iki üç gündür. 

Beta virüsünün belirtileri

Bu belirtilerden herhangi biri yaz ve sonbahar aylarında gerçekleşecek olursa eğer en kısa sürede hekiminize başvurunuz. Tedavi süresi yaşça değişiklik gösterse de 7-12 gündür. Antibiyotik ilaçları bu hastalık için doğru bir tercih olsa da çocuklar için hekiminize başvurmadan tahmini teşhis ile antibiyotik vermeyin. Özellikle de kış aylarında çocuklarınızın soğuk yiyecek ve içecek almasından kaçının. Unutulmamalıdır ki okul, kafeteryalar, sinemalar, ve çalışmış olduğunuz kalabalık yerler beta virüsünün kolayca bulaşması için elverişli ortamlardır. Yaz ve sonbahar aylarının yanı sıra kış aylarında soğuk yiyecek ve içecekler alınmamalıdır. Çünkü içmiş olduğumuz soğuk besinler vücudumuzda çatlaklar oluşturarak beta virüsüne geçiş ortamı hazırlar. Beta virüsü hava yoluyla teneffüs olarak daha kolay bulaştığı için kış aylarında yeteri kadar havalandırılmaması sonucu daha sık görülmektedir.
]]>
Bebeklerde Rota Virüsü https://www.virusler.gen.tr/bebeklerde-rota-virusu.html Mon, 29 Oct 2018 10:21:40 +0000 Bebeklerde Rota Virüsü, Rota virüsü kendi kendini sürekli tekrarlayan akut ishallerin başlıca nedeni olup bağırsak ve mide enfeksiyonlarına neden olan ve çoğunluklu yeni doğan ve altı ay arası bebeklerde sıklık ile karşılaş Bebeklerde Rota Virüsü, Rota virüsü kendi kendini sürekli tekrarlayan akut ishallerin başlıca nedeni olup bağırsak ve mide enfeksiyonlarına neden olan ve çoğunluklu yeni doğan ve altı ay arası bebeklerde sıklık ile karşılaşılan bir tür virüstür. Rota virüsünün kuluçka günleri yaklaşık olarak 2 ile 5 gün arası değişim gösterir. Ateş, ishal ve kusma şeklinde kendini göstererek, ishaller akutlaşmaya başlar. Bu süreç yaklaşık olarak 3 veya 5 günü bulabilir. Akutlaşan ishal ise yaklaşık olarak 10 günü bulabilir. Her çocuk bebeklik dönemlerinin bir yerinde en az bir kere rota virüsüyle karşı karşıya kalmak zorunda kalmıştır. Bu nedenle bebeklerde rota virüsüne karşı vücudun bir savunma mekanizmasına ve dışarıdan takviye almasına ihtiyacı vardır. Bu dönemde rota virüsü taşıyan bebekler halsiz ve bağışıklığı zayıf olur. Bu nedenle bu sürece dikkat ederek bebeğin sağlıklı gelişimi için bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve aynı zamanda da vücut direncinin arttırılması gerekir. Bu dönemde bol bol anne sütü verilerek bebeklerde rota virüsünün kısa sürede atlatılması beklenir. 

Bebeklerde Rota Virüsü Nasıl Bulaşır

Bebekler gelişme çağında oldukları için bir çok zararlı mikro organizmalara karşı oldukça zayıf ve dirençsiz olurlar. Bu nedenle bu virüsü ağız ve dışkı yolu ile kolaylıkla kapabilirler. Rota virüsünün en etki alanı bağırsaklar olduğu için herhangi bir bağırsak enfeksiyonuna da neden olabilir. Hijyen rota virüsünün en büyük düşmanıdır. Hijyensiz ortamlarda bebeği bulundurmak veya elleri yıkamadan bebeği kucağa alıp ağzına bir şeyler vermek bebeklerde rota virüsünü neden olan en büyük faktörlerden biridir. başkalarının kullandığı bir nesneyi bebeğin eline vermek veya bebeğin ulaşıp alması o nesne üzerinde görülmeyen bakteri ve mikropların bebeğe temas etmesine neden olur. Unutulmamalıdır ki, bebeklik dönemlerinde bebekler ellerine geçen her nesneyi ağza götürürler. Bu nedenle bir çok bakteri ve mikroba maruz kalarak hastalanırlar. Bu nedenle bebeklerde rota virüsü daha sıklık ile karşılaşılır. Bebeğin steril olmayan eşyaları alması da rota virüsüne neden olmaktadır. Bu nedenle bebeğinize güvenilir olan oyuncaklar dışında hiç bir ev eşyası vermeyin. Hijyene ne kadar dikkat edilirse bebeği rota virüsünden korumak o kadar kolay olur. 
]]>
Telefondaki Virüsleri Temizlemek https://www.virusler.gen.tr/telefondaki-virusleri-temizlemek.html Mon, 29 Oct 2018 23:24:07 +0000 Telefondaki Virüsleri Temizlemek, Telefonlar aracılığı ile girilen bazı sitelerde, oynanan oyunlarda ve uygulamalarda bir anda çıkan reklamlardan dolayı telefona virüs girebilir. Özellikle internette bilinmeyen ve güvenilir olmay Telefondaki Virüsleri Temizlemek, Telefonlar aracılığı ile girilen bazı sitelerde, oynanan oyunlarda ve uygulamalarda bir anda çıkan reklamlardan dolayı telefona virüs girebilir. Özellikle internette bilinmeyen ve güvenilir olmayan sitelerde gezinmek virüslere davetiye çıkarır. Telefonların sistemine yönelik uygulama store'larına dikkat etmek gerekmektedir. Kötü niyetli olan kişiler bu store'lar üzerinde  uygulama oluşturarak virüslerin yayılmasını planlıyorlar. Store'lar temizlik yapıp bu zararlı uygulamaları temizlemeye çalışsa da bunların önüne tam anlamıyla geçemiyor. Güvenliğiniz için sizlerde bilmediğiniz ve güvenilir olduğunu düşünmediğiniz uygulamaları ve oyunları telefonunuza yüklemeyin. Uygulamaları ve oyunları yüklemeden önce sizden istediği izinleri dikkatlice okuyun.

Telefonlarınızı Virüslerden Nasıl Koruyabiliriz
 • Güvenilir olmayan sitelerden indirdiğiniz apk türü dosyaları telefonunuza kurmayın.
 • Uygulama yüklemesi yapılırken istenilen izinlere ve yayıncılara dikkat edin.
 • Güvenilir olmayan toplu internet ağlarına bağlanmayın.
 • Kimi web sitelerinde yada uygulamalarda çıkan aygıtınızda virüs bulundu şeklinde çıkan reklamlara ve yazılara kesinlikle tıklamayınız.
Telefondaki Virüsleri Temizlemek Nasıl Gerçekleşir

İlk önce cep telefonunuza bulaşan virüsü doğru ayırt etmek gerekir. Daha sonra, bulaşan virüsün o an yüklenilen uygulama yada oyun ile bulaştığını anladıysanız ilk önce o son yüklenen uygulamayı silin. Aygıtınızdaki son yüklenen uygulama yada oyunu sildikten sonra sıra telefonunuzda mevcut olan virüsü araştırmaya. Mevcut virüs cep telefonunuzun açılmasına veya işlem yapılamayacak bir duruma gelmesine kadar ilerlemişse tek çare cep telefonunuza format atmaktır. Aygıtınızın modeli ile internette çeşitli sitelerde cep telefonuma nasıl format atarım gibi demeçlerle telefonunuza format atmayı öğrenebilirsiniz. Eğer ki cep telefonunuza virüs girdi vede telefonunuz ile hala işlem yapılabiliyor ama donma ve virüsten dolayı reklamlar çıkıyorsa bazı programlar ile bu virüslerden kurtulma şansınız var demektir. 

AVG, Dr Web, Cm Security tarzındaki uygulamaları bu işleminiz için yeterli olacaktır. Virüsleri temizlemek için en etkili uygulama AVG uygulamasıdır. Virüs temizleme uygulaması indirildikten sonra uygulamanızı açın ve cep telefonunuza tarama yapın. Tarama sonrasında eğer virüs hala cep telefonunuzda yer alıyorsa uygulama size gösterecek vede silinmesi için sizden talimat vermenizi bekleyecektir. 
]]>
Zararlı Virüsler https://www.virusler.gen.tr/zararli-virusler.html Mon, 29 Oct 2018 23:56:42 +0000 Zararlı Virüsler, Bilgisayar yazılımı olan virüs programları, bunları yazan kişilerin diğer kullanıcıların bilgisayarlarına saldırması yönünde kötü niyetli olarak yazılım oluşturdukları için, saldırdıkları bilgis Zararlı Virüsler, Bilgisayar yazılımı olan virüs programları, bunları yazan kişilerin diğer kullanıcıların bilgisayarlarına saldırması yönünde kötü niyetli olarak yazılım oluşturdukları için, saldırdıkları bilgisayarları, etkilemeleri bazen çalışamaz duruma getirdikleri görülmüştür. Bu tür program yazılımcıları, bu yüzden bilgisayar dünyasına çok yüksek rakamlarda (milyar dolarlar) zararlar vermişlerdir.

Geçmişten Günümüze En Zararlı Virüsler

Bilgisayar dünyası zararlı virüsler ile ilk defa 1982 yılında Rich Skrenta isimli bir lise öğrencisi tarafından boot sector isimli virüsle tanıştı. 1998 yılında geliştirilen CIH virüsü Çernobil faciasının yaşandığı gün bilgisayar ortamına girdi. Bu virüs, sabit diskleri çalışmaz hale getirip zarar veriyordu. Neredeyse dünya çapındaki tüm bilgisayarın kabusu olan Chernobil virüsü, 80 milyon dolar civarında hasara neden olmuştur.

1999 yılının virüsü ise Melissa olmuştu. Şaka ve korkutmak için yazılan ve adını bir dansçıdan alan bu virüs, kişilerin pornografiye olan duydukları ilgiden yararlanarak yazılmıştır. Bu virüs bilgisayarda sistem dosyalarını silerek, çalışmalarını engellemekteydi.

2000 yılının başında ortaya çıkan I Love You - 2000 virüsü, 500 bin bilgisayara bulaşarak, kullanıcılarına toplamda 15 milyon zarar verdirdi. Bir başka zararlı virüsler 2001 yılında ortaya çıkan Code Red virüsüdür yaklaşık 1 milyon kullanıcıya ulaşarak bunların cihazlarına 2.6 milyar dolar zarar vermiştir. 2001 yılının diğer bir virüsü ise W32.Sircam.Worm@mm virüsü idi. Bu virüs kullanıcılara yanlış e posta göndermekteydi.  2003 yılında ortaya çıkan Slammer ve Sobig. F – 2003 Virüsleri, 2004 yılının MyDoom  virüsü gelmiş geçmiş en tehlikeli zararlı virüsler olarak kullanıcılarına çok büyük zararlar vermişlerdir. Bu virüsler en çok e posta üzerinden kullanıcılara ulaşmaktadır. Bazı virüsler ise ağ üzerinden ulaştıkları bilgisayarları etkileyerek, bunların çalışmalarını engellemişlerdir.

2008 yılında ortaya çıkan Conficker zararlı virüsü, 200 milyondan fazla bilgisayarı etkilemiştir.

]]>
Virüs Programı https://www.virusler.gen.tr/virus-programi.html Tue, 30 Oct 2018 19:58:50 +0000 Virüs Programı, bilindiği gibi bazı internet sitelerinden veya çeşitli uygulamalardan bilgisayarlarımıza virüs bulaşabilmektedir. Virüs programı virüslere karşı hazırlanmış, bilgisayarı virüslerden arındırmak ve vir Virüs Programı, bilindiği gibi bazı internet sitelerinden veya çeşitli uygulamalardan bilgisayarlarımıza virüs bulaşabilmektedir. Virüs programı virüslere karşı hazırlanmış, bilgisayarı virüslerden arındırmak ve virüslerin zarar verdiği belgeleri kurtarmak amacıyla yazılmış koruyucu programlara verilen genel isimdir. Yani kısacası virüs programı bilgisayarlarımızın güvenliğini sağlamak amacıyla oluşturulmuş yazılımlardır. Firmalar en iyi algoritmaları kullanarak en iyi yöntemlerle zararlı yazılımları tespit etmek için çalışmaktadır. Virüs programlarının işlevleri tarama, temizleme, kurtarma, koruma şeklinde sıralanabilir. 
 • Tarama: Bilgisayarlarımızda bulunan belirli klasörleri ve sürücüler taranır. Bilgisayarda bulunan virüsleri virüs programının taraması ve bulması virüs programının güncelliğine bağlıdır.
 • Temizleme: Taranan dosyaların içerisinde bulunan zararlı yazılımlar temizlenir. Bazı virüs programlarında zararlı bulunan yazılımlar otomatik olarak da silinebilir.
 • Kurtarma: Bilgisayarınızdan silinen dosyaların içerisinde sizin için önemli olan verilerin kurtarılması işlemidir. Her virüs programı istenilen verileri geri kurtaramayabilir. 
 • Koruma: Herhangi bir durumda bilgisayarımızı tehdit eden bir durum oluşursa virüs programı bilgisayarlarımızı korur. Virüs programının bilgisayarlarımızı koruyabilmesi için sürekli açık olması ve güncel olması gerekmektedir. 
Virüs programı bilgisayarları iyi koruyabilmesi için; sürekli güncel olmalıdır, sürekli yenilenmekte olan virüslere karşı gelişmiş özelliklere sahip olmalıdır, insanlara güven vermelidir, sağlam bir alt yapıya sahip olmalı gibi durumlar olmalıdır. 
Bazı virüs programları ücretsiz iken veya çok az bir fiyatla bireylere sunulurken bazı virüs programları ise çok fazla ücretle bireylere sunuluyor virüs programlarının fiyatlarını belirleyen bazı unsurlar; güncellemelerin sıklıkla yapılarak yeni oluşan virüslere karşı daha koruyucu olmaları, herkes tarafından bilinen firmaların bir programı olması, programın kolay kullanabilir olması ve tasarım bakımından insanlara daha cazip gelmesi, alt yapının iyi olması, güvenilir bir program olması gibi etkenler etkilidir.

Bazı Virüs Programları 
 • Eset Smart Security Antivirus 
 • Norton Antivirus 
 • Bit Defender Antivirus 
]]>